niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Przebudowa ważnej drogi. Dołożą, żeby nie stracić pieniędzy

Dodano: 25 czerwca 2017, 21:45
Autor: Dominik Smaga

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Więcej niż szacował Ratusz będzie kosztować przebudowa ul. Bohaterów Monte Cassino od Zana do Armii Krajowej. Miastu opłaca się jednak dołożyć brakującą kwotę, bo w przeciwnym razie Lublin musiałby oddać część pieniędzy, które dostał na tę drogę od rządu.

Na przebudowę sfatygowanego odcinka miasto zarezerwowało nieco ponad 6 milionów zł, tymczasem najtańsza oferta przekracza tę kwotę o ponad 807 tysięcy. Z takiej sytuacji są zazwyczaj dwa wyjścia: albo dokłada się brakującą kwotę, albo unieważnia przetarg i ogłasza nowy, z nadzieją na tańsze oferty.

Ale tym razem nie ma czasu na powtórkę przetargu, bo przebudowę trzeba bezwzględnie wykonać i rozliczyć do końca roku. W przeciwnym razie miastu przepadnie część rządowych pieniędzy na przebudowę ul. Bohaterów Monte Cassino, a jest to wsparcie nie do pogardzenia.

– Wynosi 39 proc. kosztów prac – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Gdybyśmy powtarzali przetarg, nie wyrobilibyśmy się z przebudową. Dlatego prezydent postanowił, że dołożymy brakującą kwotę – zapowiada. Prezydent wystąpił już do Rady Miasta o dodatkowe 807 tys. zł. Nad tą i innymi zmianami w budżecie miejscy radni będą głosować już w poniedziałek.

Gruntowna przebudowa ma się zacząć w wakacje. Będzie polegać na rozebraniu całej konstrukcji jezdni i zbudowaniu jej od podstaw. Nowa jezdnia będzie mieć cztery pasy, po dwa w każdym kierunku. Wszystkie pasy ruchu będą ogólnodostępne, żaden nie jest przewidywany jako buspas.

Przystanek dla autobusów i trolejbusów jadących w kierunku śródmieścia zostanie przesunięty w stronę Czubów. Znajdzie się tuż za skrzyżowaniem z ul. Pana Wołodyjowskiego. W pobliże tego przystanku trafić ma przejście dla pieszych, które dziś (patrząc od strony ul. Armii Krajowej) znajduje się jeszcze przed skrzyżowaniem z ul. Pana Wołodyjowskiego. Zlikwidowane ma być za to sąsiednie przejście, to bliżej Czubów.

Przy okazji zdemontowane będą latarnie, a lampy trafią na słupy trakcji trolejbusowej. Dzięki temu przerzedzony będzie gąszcz słupów. Ubędzie także drzew. Projekt zakłada wycinkę 21, w większości lip drobnolistnych.

Najtańsza z firm (Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina z ceną 6,8 mln zł) zadeklarowała, że upora się ze wszystkimi pracami do połowy października. Droższą ofertę (7,1 mln zł) złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego deklarując zakończenie robót do połowy listopada. Natomiast do połowy grudnia chciałaby pracować najdroższa z trzech firm, które stanęły do przetargu, pruszkowski STRABAG z ceną 8,5 mln.

tellchar
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tellchar
tellchar (26 czerwca 2017 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pozostały odcinek od Ar.Krajowej do Krasińskiego nie zostanie wyremontowany? Na lewym pasie jest głęboka dziura od... stycznia? Pozostałe nierówności kół jeszcze nie urywają.
undefined napisał:
Na ten odcinek już został rozstrzygnięty przetarg i będzie remontowany
 
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego wycinacie drzewa???
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale tym razem nie ma czasu na powtórkę przetargu, bo przebudowę trzeba bezwzględnie wykonać i rozliczyć do końca roku. PRZETARG USTAWIONY Firma wiedziała że dostanie tyle ile chce bo czasu nie ma Ciekawe że tak to wyszło Kolejny przekręt.
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a wygra Budimex
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wytną drzewa! przecież to skandal! Odwołać Szyszkę, to przez niego jest taka rzez niewinnych drzew!!!! Ekolodzy do protestów!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!