piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin przyszłości, czyli co nas czeka za 8 lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2012, 19:45
Autor: Dominik Smaga

Stare miasto w Lublinie
Stare miasto w Lublinie

Plany Niskie bezrobocie, komfortowe warunki życia, rozwinięty biznes i prężne uczelnie. Tak ma wyglądać Lublin w 2020 r. Przynajmniej na papierze.

Prace nad strategią rozwoju Lublina do roku 2020 trwały rok. Ich efekty wstępnie zaprezentowały wczoraj władze miasta.

– W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej główny nacisk będzie położony na projekty innowacyjne. Musimy być na to przygotowani – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Właśnie to, jego zdaniem, wymusiło stworzenie nowej wizji rozwoju.

Fachowcy określili, jakich inwestorów może ściągnąć do siebie stolica regionu. W sferze produkcji liczą na biotechnologię, przemysł spożywczy i motoryzacyjny.

– Nie jesteśmy małym miastem. Nie możemy sobie pozwolić na jeden biznes, który by nas określał – tłumaczy Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta.
W sferze usług miasto liczy m.in. na informatykę, outsourcing i usługi finansowe. Chce, by właśnie u nas lokowane były centra usług, podobne do tego, które może stworzyć resort sprawiedliwości do obsługi księgowej sądów.

– We Francji i Niemczech urzędy są zdecentralizowane. Ich główne siedziby mieszczą się w różnych miastach – wyjaśnia Sagan. Chce, by do 2020 r. istniejąca podstrefa ekonomiczna urosła ze 120 ha do 250 ha. Kolejna rzecz, na którą liczy miasto, to kreatywność mieszkańców w zakresie tworzenia gier wideo, designu i działalności wydawniczej.

Według nowej strategii Lublin ma być miastem otwartym, z dobrymi drogami i koleją oraz szerokopasmowym Internetem. Miasto chce by w latach 2016-2020 lotnisko w Świdniku zostało rozbudowane o port cargo. Mowa też o aglomeracyjnym systemie transportowym. A także o otwartości na niepełnosprawnych, procedurach szybkiego reagowania na objawy nietolerancji i program dialogu z diasporą żydowską.

Konieczna jest rewitalizacja zaniedbanych dzielnic i Podzamcza, stworzenie sfer ruchu pieszego i "Lubelskiego City” na terenie zajezdni na Helenowie. Urzędnicy podkreślają też rolę infrastruktury rekreacyjnej: rozwój bazy nad zalewem i Bystrzycą, basen olimpijski i obiekty sportowe dla szkół.

Samorząd ma też zachęcać mieszkańców do tworzenia własnych firm, namawiać uczelnie do otwierania kierunków anglojęzycznych i wspierać wymianę wiedzy między naukowcami a biznesem. Liczy na to, że spowoduje to spadek bezrobocia z obecnych 10 do niespełna 5 proc.

Dokument ma być upubliczniony w przyszłym tygodniu. Wtedy też zaczną się konsultacje społeczne nad jego treścią.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lkm
LOlson
Lika
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lkm
lkm (3 czerwca 2012 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak wracam do Lublina to czuję się młodszy, od czasu jak skończyłem tu studia minęło parę lat, wyjechałem nic się nie zmieniło, te same beznadziejne ulice, brud, syf i malaria.

Mam wrażenie, że się cofam w czasie jadąc tutaj.

Czym tu się podniecać, obwodnicą, lotniskiem inne miasta już to mają.
Rozwiń
LOlson
LOlson (3 czerwca 2012 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='OnLbn' timestamp='1338644630' post='636120']
Malkontenci. Trzeba być ślepym i ignorantem, żeby nie widzieć jak to miasto się w ostatnich latach rozwija i jak się zmienia. Ale lubelakom, odwiecznym narzekaczom się nigdy nie dogodzi.
[/quote]

[quote name='OnLbn' timestamp='1338644630' post='636120']
Malkontenci. Trzeba być ślepym i ignorantem, żeby nie widzieć jak to miasto się w ostatnich latach rozwija i jak się zmienia. Ale lubelakom, odwiecznym narzekaczom się nigdy nie dogodzi.
[/quote]
hahaha
to samo słyszałem w 2005 roku, to samo 2007 roku jak Kaczyński obiecywał siedzibe PGE , to samo słyszałem w 2008 ze makontenci ... czy jestes dziecko, przyjezdny czy głupi? jak sie rozwija? -chybq zawija jak nalenik, a moze strefa ekonomiczna sie rozwija? LOL oprócz lotniska nic pozytywnego sie tutaj nie wydarzyło od 10 lat.
Rozwiń
Lika
Lika (3 czerwca 2012 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Największym problemem Lublina są jego mieszkańcy - malkontenci. Jak jesteś nieudacznikiem to nigdy nie będziesz zarabiał więcej niż 1-2 tys.
Jak można nie doceniać budowy lotniska, S17 i innych inwestycji które ostatnio powstają w naszym mieście? Przecież przy budowie też pracują ludzie i zarabiają na tym.
widać Ci co narzekają należą do osób co to nosa ze swoich domów nie wychylają, są nieudolni i tylko marudzą jak to jest źle i nie dobrze. Jak wam źle, to wyjeżdżajcie sobie stąd np. do Warszawy ( bo ponoć tam oferty pracy leżą na ulicy ) albo za granice sprzątać kible. Jak wyjedziecie nam wszystkim będzie żyło się lepiej.
Rozwiń
oles
oles (3 czerwca 2012 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bez namow wroce do Lublina z emigracji wtedy kiedy bede mogl bezpiecznie przejsc przez przejscie dla pieszych i uniknac kolizji z wladca drogi.
Mimo tego gratulacje za plany i postep w pieknym miescie jakim jest Lublin.
Rozwiń
Wojtas
Wojtas (2 czerwca 2012 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napewno nie zmieni sie Lubvelska Nieudolna Policja i dalej bedziemy mieli w dobrze rozwinieta siec handlazy fajkami pochodzacymi z przemytu!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!