piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Radni chcą bronić gimnazjów

Dodano: 5 listopada 2015, 06:22
Autor: Dominik Smaga

Gimnazjum nr 16 w Lublinie (fot. Dorota Awiorko)
Gimnazjum nr 16 w Lublinie (fot. Dorota Awiorko)

Czy Rada Miasta zaprotestuje przeciw proponowanej likwidacji gimnazjów? Uchwalenie takiego sprzeciwu zaproponowali radni Wspólnego Lublina. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć na najbliższej sesji, 19 listopada.

To, że nowy rok szkolny we wrześniu 2016 r. ma się zacząć już bez gimnazjów zapowiedział niedawno w jednym z wywiadów radiowych Piotr Gliński, szef rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. Partia, która wygrała ostatnie wybory parlamentarne zdobywając większość pozwalającą na samodzielne rządy nie pierwszy raz zapowiada, że chce likwidacji gimnazjów.

Ile osób mogłoby stracić pracę w wyniku tej reformy? – Nie mamy takich wyliczeń – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – W wielu szkołach etaty nauczycielskie nie są dedykowane konkretnie gimnazjom, ile zespołom szkół. Dlatego ciężko jest wyodrębnić i oszacować grupę nauczycieli, którzy odpowiadają wyłącznie za gimnazja – dodaje.

Na pracowników tych szkół padł blady strach, a lubelski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego ma dziś ustalać wspólne stanowisko w tej sprawie. Do głosów sprzeciwu dołączyć może protest lubelskich radnych, o ile większość uzna taki gest za zasadny. Gotowy tekst sprzeciwu podsunęli wczoraj radni Wspólnego Lublina przesyłając projekt stanowiska, nad którym Rada Miasta miałaby głosować 19 listopada.

W dokumencie tym czytamy, że 22 lubelskie gimnazja publiczne zdołały stworzyć „wyjątkową bazę edukacyjną” dla blisko 8 tys. uczniów. Autorzy projektu zwracają też uwagę, że w Lublinie działa 16 gimnazjów niepublicznych, a ich właściciele dotkliwie odczuliby zniesienie tego stopnia edukacji. – Właściciele tych szkół zainwestowali w ich powstanie ogromne środki, często pochodzące z kredytów, które będą spłacali jeszcze wiele lat – czytamy w projekcie.

Wspólny Lublin sięga też po inne argumenty i tłumaczy, że gimnazja skupiają młodzież w wieku „najpiękniejszym i najtrudniejszym”, gdy młodzież wybiera najważniejsze wartości i opanowuje kluczowe umiejętności. – W szkołach gimnazjalnych ten proces dokonuje się w zamkniętych środowiskach, skoncentrowanych na specyfice wieku wychowanków. Zamknięcie gimnazjów nie sprawi, że naszą młodzież ominie ten trudny wiek – piszą radni i dodają, że polscy gimnazjaliści są „jednymi z najlepiej wykształconych Europejczyków”.

Odpowiedzialny za sieć szkół Ratusz nie komentuje zapowiedzi zwycięskiej partii. – Nie możemy odnieść się do tematu w momencie, gdy tak mało wiadomo. Czekamy na exposé premiera i to, czy zostaną w nim powtórzone zapowiedzi likwidacji gimnazjów – mówi Krzyżanowska.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lipca 2017 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Likwidacja gimnazjów jest niepotrzebna!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2015 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dajcie spokój... zacietrzewiliście się z tą likwidacją... Co takiego strasznego się dzieje? Zmieńcie kryterium przyjmowania do liceów, na studia i młodzi ludzie się ogarną. A tak? Nic nie trzeba... 30% na maturze... Masakra... Czy to wina gimnazjów? Jest tyle pilnych spraw, by gospodarka ruszyła.... PiS niech pomyśli, co najważniejsze i nie ogłupia ludzi...
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawa wielkie dla radnych, bronić szkół, nie zamykać a rozwijać. W wolnym państwie nie wolno likwidować szkół, to tragedia dla młodego pokolenia.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazja to niepotrzebny twór, skracają dzieciństwo, a jednocześnie powodują duży stres dla dzieci, zwłaszcza gdy są oddzielone od szkół podstawowych. Programy nauczania w gimnazjach tez są nieprzemyślane. Natomiast nauczyciele i radni niech nie bronią tak gimnazjum, a zajmą się likwidacją Karty Nauczyciela, która tylko szkodzi edukacji w Polsce.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazja to ogłupianie młodych.................najlepiej zeby mieli klapki na oczach i nie potrafili myśleć..., jest to na rękę niemcom...francuzom...włochom....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!