piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Lublin: Radni chcą bronić gimnazjów

Dodano: 5 listopada 2015, 06:22
Autor: Dominik Smaga

Gimnazjum nr 16 w Lublinie (fot. Dorota Awiorko)
Gimnazjum nr 16 w Lublinie (fot. Dorota Awiorko)

Czy Rada Miasta zaprotestuje przeciw proponowanej likwidacji gimnazjów? Uchwalenie takiego sprzeciwu zaproponowali radni Wspólnego Lublina. Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć na najbliższej sesji, 19 listopada.

To, że nowy rok szkolny we wrześniu 2016 r. ma się zacząć już bez gimnazjów zapowiedział niedawno w jednym z wywiadów radiowych Piotr Gliński, szef rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. Partia, która wygrała ostatnie wybory parlamentarne zdobywając większość pozwalającą na samodzielne rządy nie pierwszy raz zapowiada, że chce likwidacji gimnazjów.

Ile osób mogłoby stracić pracę w wyniku tej reformy? – Nie mamy takich wyliczeń – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – W wielu szkołach etaty nauczycielskie nie są dedykowane konkretnie gimnazjom, ile zespołom szkół. Dlatego ciężko jest wyodrębnić i oszacować grupę nauczycieli, którzy odpowiadają wyłącznie za gimnazja – dodaje.

Na pracowników tych szkół padł blady strach, a lubelski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego ma dziś ustalać wspólne stanowisko w tej sprawie. Do głosów sprzeciwu dołączyć może protest lubelskich radnych, o ile większość uzna taki gest za zasadny. Gotowy tekst sprzeciwu podsunęli wczoraj radni Wspólnego Lublina przesyłając projekt stanowiska, nad którym Rada Miasta miałaby głosować 19 listopada.

W dokumencie tym czytamy, że 22 lubelskie gimnazja publiczne zdołały stworzyć „wyjątkową bazę edukacyjną” dla blisko 8 tys. uczniów. Autorzy projektu zwracają też uwagę, że w Lublinie działa 16 gimnazjów niepublicznych, a ich właściciele dotkliwie odczuliby zniesienie tego stopnia edukacji. – Właściciele tych szkół zainwestowali w ich powstanie ogromne środki, często pochodzące z kredytów, które będą spłacali jeszcze wiele lat – czytamy w projekcie.

Wspólny Lublin sięga też po inne argumenty i tłumaczy, że gimnazja skupiają młodzież w wieku „najpiękniejszym i najtrudniejszym”, gdy młodzież wybiera najważniejsze wartości i opanowuje kluczowe umiejętności. – W szkołach gimnazjalnych ten proces dokonuje się w zamkniętych środowiskach, skoncentrowanych na specyfice wieku wychowanków. Zamknięcie gimnazjów nie sprawi, że naszą młodzież ominie ten trudny wiek – piszą radni i dodają, że polscy gimnazjaliści są „jednymi z najlepiej wykształconych Europejczyków”.

Odpowiedzialny za sieć szkół Ratusz nie komentuje zapowiedzi zwycięskiej partii. – Nie możemy odnieść się do tematu w momencie, gdy tak mało wiadomo. Czekamy na exposé premiera i to, czy zostaną w nim powtórzone zapowiedzi likwidacji gimnazjów – mówi Krzyżanowska.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lipca 2017 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Likwidacja gimnazjów jest niepotrzebna!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2015 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dajcie spokój... zacietrzewiliście się z tą likwidacją... Co takiego strasznego się dzieje? Zmieńcie kryterium przyjmowania do liceów, na studia i młodzi ludzie się ogarną. A tak? Nic nie trzeba... 30% na maturze... Masakra... Czy to wina gimnazjów? Jest tyle pilnych spraw, by gospodarka ruszyła.... PiS niech pomyśli, co najważniejsze i nie ogłupia ludzi...
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2015 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawa wielkie dla radnych, bronić szkół, nie zamykać a rozwijać. W wolnym państwie nie wolno likwidować szkół, to tragedia dla młodego pokolenia.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazja to niepotrzebny twór, skracają dzieciństwo, a jednocześnie powodują duży stres dla dzieci, zwłaszcza gdy są oddzielone od szkół podstawowych. Programy nauczania w gimnazjach tez są nieprzemyślane. Natomiast nauczyciele i radni niech nie bronią tak gimnazjum, a zajmą się likwidacją Karty Nauczyciela, która tylko szkodzi edukacji w Polsce.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazja to ogłupianie młodych.................najlepiej zeby mieli klapki na oczach i nie potrafili myśleć..., jest to na rękę niemcom...francuzom...włochom....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!