wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Radny otworzy hotel na Starym Mieście?

Autor: Dominik Smaga

Radny uzyskał już w Urzędzie Miasta decyzję o warunkach zabudowy
Radny uzyskał już w Urzędzie Miasta decyzję o warunkach zabudowy

Hotel na Starym Mieście w Lublinie może otworzyć przewodniczący Rady Miasta. Piotr Kowalczyk, który kupił kamienicę przy ul. Grodzkiej 13, stara się właśnie o pozwolenie na pierwsze prace budowlane.

Kamienica przy Grodzkiej 13 stoi pusta – ze względu na stan techniczny jest wyłączona z użytkowania. Ma dwa piętra i ponad 450 mkw. powierzchni.

– W akcie notarialnym mam wpisane, że to budynek z 1900 r., chociaż zapewne jest starszy – mówi nam Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta i właściciel kamienicy. W oświadczeniu majątkowym za ubiegły rok, wartość tej nieruchomości określił na kwotę 1,35 mln zł. – To budynek do generalnego remontu, nie ma co ukrywać – stwierdza.

Kowalczyk uzyskał już w Urzędzie Miasta decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja wydawana jest wobec nieruchomości, których przeznaczenie nie zostało określone w planie zagospodarowania terenu. Tak jest w tym przypadku: Stare Miasto do dziś nie doczekało się planu.

Decyzja dotycząca Grodzkiej 13 pozwala, by kamienica służyła za obiekt „usługowo-hotelowo-mieszkalny”. Dopuszcza też umieszczenie usług w parterze o raz rozbudowę piwnicy. – Decyzja stała się już prawomocna – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Radny-inwestor nie przesądza, w jakim zakresie skorzysta z tych możliwości i czy w budynku urządzi hotel, czy też mieszkania. – Jeszcze nie zdecydowałem – stwierdza Piotr Kowalczyk dodając, że decyzję podejmie w przyszłym roku. Przyznaje jednak, że toczą się już prace projektowe.

– Jestem w fazie uzgodnień z konserwatorem zabytków. Ustalamy, jaki kształt mogą mieć okna – mówi przewodniczący. Podkreśla, że remont budynku może potrwać. – Od momentu wbicia łopaty może trwać trzy lata, szczególnie ze względu na trudny dostęp do obiektu i to, że nie da się tu postawić ciężkiego sprzętu.

Z oficjalnego rejestru wniosków w sprawach budowlanych, który prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, można się dowiedzieć, że do Ratusza trafił wniosek dotyczący robót zabezpieczających dach kamienicy. Jako inwestor wskazana jest „Arka – kancelaria doradcza Piotr Kowalczyk”. Według rejestru postępowanie jest jeszcze w toku.

Kim jest Piotr Kowalczyk

W Radzie Miasta zasiada już trzecią kadencję, od blisko 11 lat. Początkowo należał do klubu PiS, ale w poprzedniej kadencji opuścił jego szeregi wraz z grupą kilku innych radnych, tworząc klub Wspólny Lublin. Ekipa rozłamowców zawiązała z klubem Platformy Obywatelskiej koalicję wspierającą prezydenta Krzysztofa Żuka (PO).

W ostatnich wyborach samorządowych Wspólny Lublin wystawił własne listy kandydatów do Rady Miasta, a Kowalczyk ubiegał się o fotel prezydenta Lublina. Zrezygnował jednak z walki o prezydenturę i poparł Żuka.

Taki scenariusz nie był zaskoczeniem – nieoficjalnie mówiło się o nim jeszcze zanim Kowalczyk zarejestrował się jako kandydat na prezydenta. Z kolei Krzysztof Żuk wprost popierał kandydatów Wspólnego Lublina do Rady Miasta. Dostało się zaledwie trzech, ale to wystarczyło, by wraz z PO zawiązać kolejną koalicję w Radzie Miasta. Koalicję dość kruchą, bo mającą zaledwie jeden głos przewagi nad opozycyjnym względem prezydenta klubem radnych PiS.

ik
IK
Użytkownik niezarejestrowany
(67) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ik
ik (21 stycznia 2018 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kancelaria to jest z nazwy chyba
Rozwiń
IK
IK (20 stycznia 2018 o 00:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no ale, gdzie on tak zarabia, w tej tajemniczej kancelarii ?
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2017 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy w Lublinie reprywatyzacja i prywatyzacja będzie weryfikowana? Przydałoby się,bo tutaj też ciągnie się smród!
Rozwiń
Gość
Gość (18 października 2017 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak będąc radnym można robić interesy ma majątku miasta?????? przecież to zawsze bedzie podejrzane!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 00:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak może być radnym i przewodniczącym rady miasta skoro startował na prezydenta Lublina? ? ? Przecież można startować albo na prezydenta, burmistrza albo na radnego. Nie można ubiegać się o dwie te funkcje jednocześnie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (67)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!