piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin staje do walki o 50 mln zł na przebudowę skrzyżowania

Dodano: 24 marca 2016, 10:05
Autor: Dominik Smaga

Miasto staje do walki o ponad 50 mln zł na przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha. – Nawet jeśli nie uzyskamy takiej dotacji, to prace i tak zostaną dokończone – zapewnia Ratusz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Unijne pieniądze mają pochodzić z programu Polska Wschodnia na lata 2014-20. Nie będą przyznawane automatycznie, ale w drodze konkursu. – Występujemy o maksymalne dofinansowanie, czyli 85 proc. – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Dotacja miałaby być liczona w oparciu o koszt prac (65,9 mln zł) zleconych zwycięzcy przetargu na przebudowę skrzyżowania.

Ratusz twierdzi, że szanse na pieniądze są spore. – Ta inwestycja jako dopełnienie wcześniejszej budowy ul. Poligonowej będzie wysoko punktowana – mówi Żuk. Przebudowa ma zlikwidować wąskie gardło na ostatnim z dojazdów do obwodnicy. Tym wąskim gardłem jest ul. Ducha prowadząca do zbudowanej niedawno dwujezdniowej ul. Poligonowej. Nowy kształt skrzyżowania ma też zwiększyć jego przepustowość: al. Solidarności na wprost będziemy przejeżdżać estakadami, pod którymi znajdzie się skrzyżowanie z sygnalizacją.

Jeśli miasto nie dostanie dofinansowania, przebudowa i tak się odbędzie. Jeśli pieniądze się pojawią, to odetchnie miejska kasa, tłumaczy prezydent: – My dzisiaj kredytujemy tę inwestycję i to w dwojaki sposób. Korzystamy ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a wykonawca ma odroczone terminy płatności.

Na placu budowy trwają już przygotowania do kolejnego etapu prac, który skutkować ma poważnymi utrudnieniami w ruchu. Na al. Solidarności w rejonie skrzyżowania otwarty ma być tylko jeden pas ruchu w stronę centrum i jeden w przeciwną. Ulicą Ducha będą się mogły poruszać tylko pojazdy komunikacji miejskiej, natomiast ul. Północna zostanie całkiem zamknięta między Kosmowskiej i Ducha (dla obu kierunków), ale mimo to autobusy linii 13 i 42 nie trafią na objazdy, tylko będą wyjeżdżać z Kosmowskiej w al. Solidarności po prowizorycznej jezdni zbudowanej specjalnie dla nich.

Tak dużych utrudnień w ruchu będzie można się spodziewać po świętach. Szczegółowy harmonogram prac powinien być ogłoszony przez miasto jeszcze w tym tygodniu.

Północna na uboczu

Wiadomo już, że nie wszystkie wydatki na to skrzyżowanie mogą być objęte unijnym dofinansowaniem. Ratusz przyznaje, że do tzw. kosztów kwalifikowanych raczej nie zostanie zaliczone przesunięcie ul. Północnej, z której w innym niż dotąd miejscu będzie można zjechać w ul. Ducha.

Klik
wlad
zyga
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Klik
Klik (6 kwietnia 2016 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Umowa z echo miała wyglądać tak jak kiedys z ze Leclerc jesli chodzi o budowę kina- kara za nieprzebudowanie skrzyżowania miała byc chyba6 tys.
Rozwiń
wlad
wlad (26 marca 2016 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jasne ze bubel , pokazcie mi rondo ze swiatlami na ktorym w szczycie nie ma korkow.Oczywiscie na tym poprawi sie droznosc w kierunku warszawy gdzie i tak juz praktycznie nie ma problemu.A jadacy na rzeszow i od willowej beda stali dalej.W miedzyczasie powstanie obwodnica na rzeszow i ruch zmaleje , wtedy kieliszek powie ze inwestycja jest udana i byla bardzo potrzebna.A ja powiem tak i owszem ale przed budowa obwodnicy kiedy ludzie nie mieli alternatywy.
Rozwiń
zyga
zyga (25 marca 2016 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

żaden bubel, rozwiązanie najbardziej przyszłościowe ze wszystkich


Dokładnie tak.Tylko wszyscy sie zorientują juz po przebudowie jak będą dalej korki.Kielisze bedzie tłumaczył,że skrzyżowanie musi sie kalibrowac a korki są wszędzie.

Rozwiń
sn
sn (25 marca 2016 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejne zadłużanie miasta.Już teraz na same odsetki wydajemy dziennie 100.000 zł!
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2016 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
żaden bubel, rozwiązanie najbardziej przyszłościowe ze wszystkich
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!