Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2014 r.
12:17
Edytuj ten wpis

Lublin: Tor rowerowy za 3 miliony okazał się bublem. Zamknięty do odwołania

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
119 14 A A

Do odwołania zamknięty będzie rozpadający się tor rowerowy przy ul. Janowskiej. Jego użytkowania zabronił nadzór budowlany. Z dwóch niezależnych ekspertyz wynika, że obiekt najlepiej byłoby wykonać od nowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W opinii Stowarzyszenia Rzeczoznawców Technicznych Urządzeń Rozrywkowych w Warszawie czytamy m.in., że:

- Kształt przeszkód na skutek osiadania gruntu i działań atmosferycznych uległ odkształceniu.

- W przeszkodach o stromych ścianach powierzchnie najazdowe zostały uszkodzone przez opady atmosferyczne.

- Teren, na którym znajduje się tor jest podmokły, grząski, widoczne są obszary zalegania wody.

- W rejonie, gdzie znajdują się tory slopowy i dirtowy, brak jest odwodnienia. Wał ziemny ze względu na swoją budowę nie pozwala na doprowadzenie wody na zewnątrz, stąd zaleganie wody na całym obszarze.

- Warunkiem bezpieczeństwa na torze jest stałość geometrii elementów toru, spoistość gruntu. Budowa torów na takim gruncie, bez wzmacniania torów gliną, geowkłókniną, gresem itp. niesie wielkie ryzyko uszkadzania torów przez użytkowanie oraz przez oddziaływanie warunków atmosferycznych.

- Należy zmeliorować grunt, aby umożliwić odprowadzenie wody z obszaru przeznaczonego dla potrzeby sportowo-rekreacyjnych.

- Należy usunąć z torów i hopek trawę, przebudować tory.

- Przeszkody, niezależnie od użytego budulca, muszą zapewniać stabilność geometrii w trakcie eksploatacji torów rowerowych. Grunt, na którym zbudowano tory rowerowe, nie gwarantuje spełnienia tego warunku.

- Tory dirtowe należy na powierzchni wzmocnić warstwą materiału o dużej zwięzłości np. czystej gliny lub wprowadzając takie materiały wzmacniające podłoże jak grys z piaskiem i gliną.

- Parametry toru slopowego są ekstremalne. Z torów tych można by korzystać jedynie po przeprowadzeniu gruntownych zmian twardości i spoistości warstwy toru oraz przeprowadzeniu napraw przeszkód, które zostały znacznie uszkodzone przez warunki klimatyczne.

- Teren działki przeznaczony na sporty rowerowe należy zmeliorować, zapewniając odprowadzenie wód opadowych.

- Elementy torów slopowego i mirtowego wykonane w gruncie wymagają generalnej przebudowy. Koszt takiej przebudowy jest bardzo wysoki.

- Stan techniczny odcinków prostych (toru BMX-Racing) zły ze względu na nasączenie gruntu wodą.

- Nasyp, na którym zbudowano odcinek startowy (toru BMX-Racing), wykonano z naruszenie zasad teorii plastyczności.

- Tor BMX-Racing wymaga osuszenia, naprawy oraz usunięcia wad konstrukcyjnych.

- Zaleca się wzmocnienie wierzchniej warstwy toru BMX-Racing wykonanego z materiały rodzinnego.

- W obecnym stanie technicznym tory rowerowe nie nadają się do eksploatacji.
- Opinie wydały dwie niezależne instytucje specjalizujące się w ekspertyzach m.in. obiektów sportowych i rekreacyjnych - informuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, któremu miasto powierzyło zarządzanie obiektem. - Wskazano na poważne błędy i uchybienia na etapie projektowania i budowania toru, a także wpływ warunków atmosferycznych na obecny stan.

Po wiosennych deszczach teren nasiąkł wodą, a część skarp się obsunęła. Stan BikeParku jest tak zły, że pod koniec maja jego użytkowania zakazał nadzór budowlany. Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego musiał odwołać planowaną na czerwiec imprezę, to samo będzie z tą, która miała się odbyć w sierpniu.

- Obie ekspertyzy wskazują na prace konieczne do wykonania, żeby doprowadzić BikePark do stanu właściwego i dopuścić go do użytkowania, tj. m.in. odwodnienie i drenaż całego terenu, umocnienie terenu oraz poszczególnych skarp i wzniesień, a także przebudowanie lub naprawienie części najazdów, przeszkód i odcinków torów - wylicza Bednarczyk. -Wszystkie te prace wiążą się z dużymi nakładami finansowanymi.

Pieniędzy na naprawę MOSiR i miasto mają szukać w unijnych funduszach na rewitalizację.

Tor został oddany do użytku w 2010 r. Jego budowa kosztowała 3 mln złotych

W ekspertyzie Biura Doradztwa Majątkowego Renoma Sp. z o.o. w Lublinie czytamy m.in.:

- Obiekt został zlokalizowany na terenie miejskim zdegradowanym, grunt stanowi nasyp niekontrolowany - jest to miejsce byłego wysypiska ziemi z wykopów miejskich w Lublinie.

- Występujące od wiosny długotrwałe opady deszczu spowodowały uplastycznienie gruntu i utratę stateczności skarpy (startowej w torze BMX-Racing). Nastąpiło osunięcie wierzchniej warstwy skarpy ziemnej.

- Można przypuszczać, że po trzech latach grunt nasypowy w jakimś stopniu uległ skomprymowaniu. Niekorzystne warunki atmosferyczne - obfite opady - spowodowały pogorszenie nośności gruntu, zwłaszcza frakcji gliniastych, nawet do stanu miękkoplastycznego.

- Analizując przyczyny powstania osuwiska oraz uszkodzeń utwardzenia górki startowej należy wymienić w szczególności: posadowienie nasypu po stronie gruntów niekontrolowanych w stanie uplastycznionym, (…), brak jakiegokolwiek zabezpieczenia skarp nasypu ziemnego górki startowej oraz zakrętów przed utratą stateczności, nieprawidłowe odprowadzenie wody opadowej z koryta mechanizmu startowego górki startowej na pobocze skarpy, brak w projekcie budowlanym stosownych rozwiązań wykonania robót budowlanych zgodnie z przyjętymi systemami zbrojenia skarp i nasypów.

- Odpowiednie zabezpieczenie skarpy należało przewidzieć już na etapie projektowania, co nie zostało wykonane.
Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
chlopakwychowanynajano / 16 lipca 2014 o 10:47
Ten tor to jedyne miejsce gdzie moglem sobie pojezdzic i oderwac sie od codziennoscinz moimi znajomymi. Uprawiac swoje hobby. No tor praktycznie zawsze byl zapuszczony i trzeba bylo duzo pracy zeby naprawiac hopki na dircie. Szkoda bo to naprawde bylo ciekawr miejsce ale jak to jest w polsce urzednicy zamiast pomagac obywatelom tylko kradna. A wracajac do toru czekam na jego reaktywacje bo sporo fajnych chwil tam bylo jak super session2012... Ale teraz to juz tylko historia.
Avatar
ania / 11 lipca 2014 o 10:16
Ludzie !! Z tego co wiem to imprezy są w ciągu roku ze 3 razy ! Przyjeżdżają tu ludzie z calej Polski a nawet ze swiata ( USA ) Lubelski klub jest najlepszy w Bmx Racingu w Polsce! Przez ostatnie dwa lata nazbieral okolo 20 indywidualnych Mistrzostw Polski.W tym roku nie będzie kolorowo ,zawodnicy nie maja gdzie trenować a wszystko przez zaniedbania ze strony MOSiRu
Avatar
Kuba / 10 lipca 2014 o 03:18

Imprez to tam akurat było więcej, bo co roku minimum 2 edycje pucharu polski plus co najmniej dwa razy imprezy slope/dirt. Odbywały się treningi na torze do BMX racing i troche ludzi jeździło na torze do Dirtu ale wciąż był problem z wodą i ogólnie źle zaprojektowanym torem i hopami. Do tego wieczne probemy MOSiRu ze wszystkim. Zatem dziwne jest, że ktoś mieszkający obok tego nie widział, a ja mieszkający daleko widziałem... Może nie chciał zobaczyć?

Sam pomysł, nowatorki w skali kraju, upadł przez złe zarządzanie i zły projekt. Jasne że można było wybudować ścieżki, ulice, dołożyć do stadionu czy śmietników albo lamp ulicznych a Lublin by trwał w swojej nudzie i braku interesujących perspektyw. Młodzi ludzie szukają nowych, ciekawych rzeczy. Jeśli Lublin chce mieć rację bytu, a nie być przechowalnią studentów to potrzebuje nowatorskich rozwiązań... Problem w tym że trzeba umieć je wykonać i o nie dbać.

Zresztą te wszystkie oceny i ekspertyzy są o d... potłuc. Większe tory ulegają uszkodzeniom i nikt ekspertyz tam nie robi... po prostu się je naprawia. Wygląda na to że MOSiR chce się chyba pozbyć projektu którego nie rozumie i nie wie co ma z nim zrobić.

Imprez to tam akurat było więcej, bo co roku minimum 2 edycje pucharu polski plus co najmniej dwa razy imprezy slope/dirt. Odbywały się treningi na torze do BMX racing i troche ludzi jeździło na torze do Dirtu ale wciąż był problem z wodą i ogólnie źle zaprojektowanym torem i hopami. Do tego wieczne probemy MOSiRu ze wszystkim. Zatem dziwne jest, że ktoś mieszkający obok tego nie widział, a ja mieszkający daleko widziałem... Może nie chciał zobaczyć?

Sam pomysł, nowatorki w skali kraju, upadł przez złe zarządzanie i zły projekt. J... rozwiń

Avatar
Bacha / 9 lipca 2014 o 20:48

Może pociągnie się kogoś do odpowiedzialności?Czy może tylko podatki potraficie zbierać.Banda złodziei.To jasne że tor kosztował dużo mniej a kasa poszła do prywatnej kieszeni.

Avatar
darek / 9 lipca 2014 o 19:09

3mln złotych. Same prace budowlane? A wartość terenu? Ciekaw jestem ile metrów ścieżek rowerowych można za to było wykonać, lub skate parków na których stale coś by się działo.

Jeśli dowiem się że miasto (MOSIR) chce świadomie sprzeniewierzyć tam jeszcze jakieś środki to panowie z PO nie mają co liczyć na mój głos w wyborach samorządowych.

Avatar
babel / 9 lipca 2014 o 17:43

O ile ze stadionu skorzysta sporo osób o tyle los tego toru od początku był skazany na porażkę. Wasilewski wydał okrągłe 3 mln tylko po to by uszczęśliwić grupkę kilkunastu chłopców i móc się pochwalić w mediach, że ożywił ten teren - absolutnie beznadziejna inwestycja.

Avatar
tolek / 9 lipca 2014 o 16:43

Po prostu inwestycja po lubelsku.

Avatar
Łukasz / 9 lipca 2014 o 16:28

Betonowy skate park za tą sumę, był by jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym w Polsce, ludzie z całego kraju przyjeżdżali by pojeździć, a teraz jak nic nie mieliśmy tak nie mamy. 

Avatar
Pat / 9 lipca 2014 o 16:15

Mieszkam blisko toru, przejeżdżam tamtędy codziennie po kilka razy. Od początku funkcjonowania były może zorganizowane ze trzy imprezy a oprócz tego psa z kulawą nogą i ochroniarzy tylko widać. Pieniądze w błoto! Pomyślcie ile fajnych rzeczy można zrobić za 3 miliony zł!

Avatar
Gość / 9 lipca 2014 o 15:43

zobaczymy jak skończy STADION :P

Tak samo!

Avatar
chlopakwychowanynajano / 16 lipca 2014 o 10:47
Ten tor to jedyne miejsce gdzie moglem sobie pojezdzic i oderwac sie od codziennoscinz moimi znajomymi. Uprawiac swoje hobby. No tor praktycznie zawsze byl zapuszczony i trzeba bylo duzo pracy zeby naprawiac hopki na dircie. Szkoda bo to naprawde bylo ciekawr miejsce ale jak to jest w polsce urzednicy zamiast pomagac obywatelom tylko kradna. A wracajac do toru czekam na jego reaktywacje bo sporo fajnych chwil tam bylo jak super session2012... Ale teraz to juz tylko historia.
Avatar
ania / 11 lipca 2014 o 10:16
Ludzie !! Z tego co wiem to imprezy są w ciągu roku ze 3 razy ! Przyjeżdżają tu ludzie z calej Polski a nawet ze swiata ( USA ) Lubelski klub jest najlepszy w Bmx Racingu w Polsce! Przez ostatnie dwa lata nazbieral okolo 20 indywidualnych Mistrzostw Polski.W tym roku nie będzie kolorowo ,zawodnicy nie maja gdzie trenować a wszystko przez zaniedbania ze strony MOSiRu
Avatar
Kuba / 10 lipca 2014 o 03:18

Imprez to tam akurat było więcej, bo co roku minimum 2 edycje pucharu polski plus co najmniej dwa razy imprezy slope/dirt. Odbywały się treningi na torze do BMX racing i troche ludzi jeździło na torze do Dirtu ale wciąż był problem z wodą i ogólnie źle zaprojektowanym torem i hopami. Do tego wieczne probemy MOSiRu ze wszystkim. Zatem dziwne jest, że ktoś mieszkający obok tego nie widział, a ja mieszkający daleko widziałem... Może nie chciał zobaczyć?

Sam pomysł, nowatorki w skali kraju, upadł przez złe zarządzanie i zły projekt. Jasne że można było wybudować ścieżki, ulice, dołożyć do stadionu czy śmietników albo lamp ulicznych a Lublin by trwał w swojej nudzie i braku interesujących perspektyw. Młodzi ludzie szukają nowych, ciekawych rzeczy. Jeśli Lublin chce mieć rację bytu, a nie być przechowalnią studentów to potrzebuje nowatorskich rozwiązań... Problem w tym że trzeba umieć je wykonać i o nie dbać.

Zresztą te wszystkie oceny i ekspertyzy są o d... potłuc. Większe tory ulegają uszkodzeniom i nikt ekspertyz tam nie robi... po prostu się je naprawia. Wygląda na to że MOSiR chce się chyba pozbyć projektu którego nie rozumie i nie wie co ma z nim zrobić.

Imprez to tam akurat było więcej, bo co roku minimum 2 edycje pucharu polski plus co najmniej dwa razy imprezy slope/dirt. Odbywały się treningi na torze do BMX racing i troche ludzi jeździło na torze do Dirtu ale wciąż był problem z wodą i ogólnie źle zaprojektowanym torem i hopami. Do tego wieczne probemy MOSiRu ze wszystkim. Zatem dziwne jest, że ktoś mieszkający obok tego nie widział, a ja mieszkający daleko widziałem... Może nie chciał zobaczyć?

Sam pomysł, nowatorki w skali kraju, upadł przez złe zarządzanie i zły projekt. J... rozwiń

Avatar
Bacha / 9 lipca 2014 o 20:48

Może pociągnie się kogoś do odpowiedzialności?Czy może tylko podatki potraficie zbierać.Banda złodziei.To jasne że tor kosztował dużo mniej a kasa poszła do prywatnej kieszeni.

Avatar
darek / 9 lipca 2014 o 19:09

3mln złotych. Same prace budowlane? A wartość terenu? Ciekaw jestem ile metrów ścieżek rowerowych można za to było wykonać, lub skate parków na których stale coś by się działo.

Jeśli dowiem się że miasto (MOSIR) chce świadomie sprzeniewierzyć tam jeszcze jakieś środki to panowie z PO nie mają co liczyć na mój głos w wyborach samorządowych.

Avatar
babel / 9 lipca 2014 o 17:43

O ile ze stadionu skorzysta sporo osób o tyle los tego toru od początku był skazany na porażkę. Wasilewski wydał okrągłe 3 mln tylko po to by uszczęśliwić grupkę kilkunastu chłopców i móc się pochwalić w mediach, że ożywił ten teren - absolutnie beznadziejna inwestycja.

Avatar
tolek / 9 lipca 2014 o 16:43

Po prostu inwestycja po lubelsku.

Avatar
Łukasz / 9 lipca 2014 o 16:28

Betonowy skate park za tą sumę, był by jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym w Polsce, ludzie z całego kraju przyjeżdżali by pojeździć, a teraz jak nic nie mieliśmy tak nie mamy. 

Avatar
Pat / 9 lipca 2014 o 16:15

Mieszkam blisko toru, przejeżdżam tamtędy codziennie po kilka razy. Od początku funkcjonowania były może zorganizowane ze trzy imprezy a oprócz tego psa z kulawą nogą i ochroniarzy tylko widać. Pieniądze w błoto! Pomyślcie ile fajnych rzeczy można zrobić za 3 miliony zł!

Avatar
Gość / 9 lipca 2014 o 15:43

zobaczymy jak skończy STADION :P

Tak samo!

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 0 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 0 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 2

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 5

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 2

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 5

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 7

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 2

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010