poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lublin w gronie najszybciej rozwijających się miast w Polsce

Dodano: 21 czerwca 2017, 18:16
Autor: Kurier PAP

Lublin
Lublin (fot. Pankrzysztoff)

Kiedyś zazdrościliśmy innym tempa rozwoju. Ale okazuje się, że Lublin jest w gronie trzech najszybciej rozwijających się miast w Polsce.

Branżowy serwis rynekpierwotny.pl sprawdził, w jakim tempie rozwijają się największe metropolie. Analizie poddano dane GUS i Eurostatu za lata 2005-2013 dotyczące lokalnego wskaźnika PKB odzwierciedlającego wartość wytworzonych dóbr i usług.

Po porównaniu danych z 2005 r. i 2013 r. okazało się, że pod względem wielkości lokalnej gospodarki najbardziej „urósł” Wrocław. Zmiana obliczona dla tego miasta wyniosła aż 86 proc., przy czym średnia dla Polski wyniosła 61 proc..

Kolejne miejsca pod względem tempa wzrostu gospodarczego zajęły Rzeszów – 81 proc. i Lublin – 77 proc. Poza podium znalazły się Warszawa – 73 proc., Kraków – 72 proc., Poznań – 66 proc. i Gdańsk – 64 proc.

Niższe tempo wzrostu odnotowano dla Łodzi (58 proc.). Pomimo że wynik Warszawy z lat 2005-2013 nie był najwyższy, stołeczne miasto utrzymało ogromną przewagę nad pozostałymi ośrodkami miejskimi. W 2013 r. stolica generowała aż 18 proc. krajowego PKB. Wynik dla Lublina to 2 proc., a dla Rzeszowa – 1 proc.

Czytaj więcej o: Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(93) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 sierpnia 2017 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Naprawdę tego nie widzicie? Jeszcze jakieś 5 lat temu pewnie by Wam do głowy nie przyszło, że w zasadzie każdy autobus, w który wsiądziecie będzie miał klimatyzację, i że ktoś Wam pokaże na elektronicznym wyświetlaczu, za ile taki autobus się pojawi. Remonty dróg, budowa mostu na bystrzycy, nowe chodniki na głównych ulicach Lublina. Nowe, piękne osiedla mieszkaniowe. Nareszcie park Saski do rzeczy, CSK, Litewski - zrobione. Wydaje Wam się, że z dnia na dzień tu się da zrobić jakąś wielką metropolię? Wyczarować tysiące miejsc pracy? A nie pomyślał ktoś, że żeby przyciągnąć inwestorów to miasto musi najpierw mieć jakikolwiek potencjał, szanse na to, żeby się rozwinąć? Fajnie jest siedzieć w domu i narzekać na wszystko - na to, że korki, bo przebudowa dróg, na to że pracy nie ma (swoją drogą jak ktoś siedzi i pierdzi w stołek i wydaje mu się, że ktoś przyjdzie i poda wszystko na tacy, to niestety ale praca też sie sama nie wyczaruje), że zero perspektyw. A najbardziej mnie śmieszy, jak ludzie mówią, że nie ma tu żadnych wydarzeń kulturalnych. Wystarczy wziąć do ręki pierwszy lepszy informator kulturalny - cały czas organizowane są jakieś warsztaty, wystawy, koncerty. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. I pewnie, brakuje nam jeszcze wiele do większych miast, potrzeba jeszcze wielu zmian. A na zmiany trzeba czasu. Chyba czas się obudzić i zdać sobie sprawę, że narzekając na wszystko i nie doceniając tego, co już do tej pory się zmieniło daleko się nie zajdzie.
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2017 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiecie, że Australijczycy po pro stu zapytali, czemu tu nikt węgla nie wydobywa, i dostali info, że nikt nie był zainteresowany. Serio. Serio. Więc założyli kopalnię Lublin Coal Project. W regionie jest miejsce jeszcze na 5-10 nowych kopalni. Po Australijczykach widać, że kują żelazo póki gorące. Za nimi podążą inni proaktywni inwestorzy. Jeśli jakość będzie taka jak w Bogdance, to wpływ na środowisko będzie minimalny, ale pieniądze dla regionu realne. Mamy szansę uniknąć błędów konurbacji Silesia.
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki serial takie miasto.
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wincyj wungla wydobyjmy, to pokazymy nawet ludom dalekiej polnocy, ze nie z samej ropy rozwoj jest. Nie musimy konkurowac z nikim w kraju. Zacznijmy wydobywac wungiel, a nie tak malo jak teraz.
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im większe miasto tym więcej problemów. Nie dogodzi nikomu. Wiesz o co chodzi? $$$$$$$$$$$$
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (93)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!