wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin w obiektywie Armii Czerwonej (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 marca 2012, 15:01
Autor: (jsz)

W sieci pojawiły się nowe nagrania, ukazujące Lublin w czasie II wojny światowej. Dwa filmy przedstawiają m.in. wejście Armii Czerwonej do miasta oraz ofiary mordu na Zamku Lubelskim. Według historyków, to fragment większego materiału, który do tej pory znany był tylko wąskiej grupie odbiorców.

WIDEO

Uwagę zwraca sprzęt, używane przez żołnierzy. W jednym z kadrów widzimy np. amerykański czołg typu Sherman. W owym czasie radziecka armia dysponowała bowiem sporą ilością uzbrojenia, dostarczonego przez Aliantów.

Drugie z nagrań przedstawia głównie ofiary mordu, jakiego dokonali Niemcy na Zamku Lubelskim. Wśród poległych są m.in. pracujący w tamtejszych warsztatach. Między maszynami do szycia leżą dziesiątki ciał.

– Niemieccy żołnierzy wymordowali na Zamku ok. 300 osób – wyjaśnia Durakiewicz.
Według historyków, filmy nakręcone w wojennym Lublinie trafiły do Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie w ramach wymiany materiałów propagandowych między Aliantami. Później znalazły się w brytyjskich i amerykańskich kronikach.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Historyk
em. mjr
eMaxim
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Historyk
Historyk (29 marca 2012 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='em. mjr' timestamp='1333013688' post='615742']
Chyba to nie taka nowość. "To" w postaci filmu i zdjęć było prezentowane w Polsce, zwłaszcza w okresie PRL. Te sytuacje z wkroczenia partyzantów ukazują m.in. Grzegorza Korczyńskiego (ten z brodą).
[/quote]

Rzeczywiście. Również widywałem krótkie fragmenty tego samego materiału w starszych i nowszych filmach dokumentalnych. Różnica jest może taka, że zdjęcia z brytyjskiego źródła są dość dobrej jakości. My znamy głównie pojedyńcze, fatalnej jakości ujęcia reprodukowane w różnych wydawnictwach.
Ciekawe fotografie z Zamku z lipca '44 znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Miasta.
Rozwiń
em. mjr
em. mjr (29 marca 2012 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba to nie taka nowość. "To" w postaci filmu i zdjęć było prezentowane w Polsce, zwłaszcza w okresie PRL. Te sytuacje z wkroczenia partyzantów ukazują m.in. Grzegorza Korczyńskiego (ten z brodą).
Rozwiń
eMaxim
eMaxim (29 marca 2012 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Don also Germito' timestamp='1333006896' post='615698']
Armia czerwona to powinna tam u was,w Lublinie do dzisiaj zostać.
[/quote]

Zgasiłbym Cię - ale gówno ponoć się nie pali...
Rozwiń
Historyk
Historyk (29 marca 2012 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgodnie z pierwotnymi planami w ramach ofensywy brzesko-lubelskiej będącej częścią Operacji "Bagration" 2 Armia Pancerna miała zamknąc kocioł uniemożliwiając Niemcom ucieczkę za Wisłę. Niemieckie siły w Lublinie i tak znalazły by się na straconych pozycjach. A to, że polityka wygrała ze sztuką wojenną i czołgi ruszyły na miasto to w historii Armii Czerwonej nic nadzwyczajnego. Na Bogdanowa naciskał Rokossowski, a na tego z kolei Stawka. Nowy "polski" rząd potrzebował szybko stolicy. O tym, że powodem zmiany planów sowieckich był KL Majdanek też można zapomnieć.
Nie chodzi więc o nienawiść do Sowietów, ale o fakty. Bez akowców, którzy sami oczywiście nigdy nie opanowali by miasta, straty ACz były by większe. Doskonale wiemy jak im podziękowano.
pozdrawiam
Rozwiń
nieżyt
nieżyt (29 marca 2012 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jon' timestamp='1332969626' post='615617']
panu Durakiewiczowi nienawiść do Rosjan zaćmiła zdolność myślenia.
wg niego , armia czerwona powinna pozostawić Lublin w rękach Niemców ( Majdanek tez ) i iść po prostu na Berlin !
[/quote]

armia czerwona zajęła majdanek (razem z komorą dezynfekcyjną) i używała go równie skutecznie (co do dezynfekcji nie wiadomo). Pytanie tez ilu Polakow armia czerwona zlikwidowala na zamku, ktory tez używala skutecznie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!