niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: W tych miejscach posadzą tysiące kwiatów

Dodano: 21 sierpnia 2017, 09:41
Autor: Dominik Smaga

Gęsto od barw i zapachów ma być zwłaszcza tu, na Czubach
Gęsto od barw i zapachów ma być zwłaszcza tu, na Czubach (fot. Dorota Awiorko)

Nowe rośliny ozdobne mają trafić jesienią na lubelskie ulice. Upiększą rejon stadionu, Ratusza i kilku dużych dróg, ale trafią także do dzielnic, gdzie szczególnie dopieszczony ma być jeden ze skwerów na Czubach. Gdzie jeszcze będzie się zielenić, kwitnąć i pachnieć?

Wszystkie nowe rośliny mają być posadzone najpóźniej do 20 listopada. To wymóg Urzędu Miasta, który ogłosił przetarg na dostawę sadzonek. Ale obowiązkiem firmy, która dostanie to zlecenie, będzie też opieka nad posadzonymi roślinami i to przez rok.

Nowa zieleń wciśnie się w miejsca, które teraz – nazywając to oględnie – raczej nie przykuwają uwagi. Na przykład • plac na rogu ul. Narutowicza i Głębokiej, gdzie układana jest już nowa nawierzchnia. Obok pojawi się klon, krzewy irgi, śnieguliczki i pęcherznice.

W równie niepozornym miejscu • na ul. Chopina, zaraz za skrzyżowaniem z ul. Narutowicza (po prawej stronie ulicy) pojawią się śnieguliczki, tawuły brzozolistne oraz irgi błyszczące, którym mają towarzyszyć ławki i stojak na rowery. Kolorytu nabierze też lichy • trawnik za Ratuszem od strony ul. Bajkowskiego, gdzie posadzone mają być niemal trzy setki róż.

Zamawiane przez Urząd Miasta rośliny mają ozdobić również kilka ruchliwych ulic. • Na al. Solidarności, na pasie zieleni między jezdniami zaprojektowano kompozycje z drzew, krzewów liściastych i róż. Pojawią się one w dwóch miejscach: między tzw. wiaduktem Poniatowskiego a rondem na skrzyżowaniu z al. Kompozytorów Polskich oraz między Wodopojną a Dolną 3 Maja. • Na rondzie Mohyły, czyli u zbiegu ul. Podzamcze, Lwowskiej i Ruskiej pojawi się kompozycja z kwiatów, natomiast • ul. Stadionową ozdobią klony czerwone, derenie i lilaki. Roślinna kompozycja przewidziana jest też • między jezdniami al. Witosa.
Sadzonki mają trafić także do mniej eksponowanych miejsc w dzielnicach. Gęsto od barw i zapachów ma być zwłaszcza na Czubach • w pobliżu szkoły przy ul. Biedronki. Mowa o placu, na którym zamontowano niedawno urządzenia sportowe. Teraz ma się tu pojawić jeszcze 750 róż, niemal 1000 krzewów liściastych (w tym ponad 200 hortensji, 120 jaśminowców i prawie 100 lilaków) oraz ponad 20 drzew i na dokładkę pnącza.

Ozdobne rośliny zamawiane są również na pas zieleni między jezdniami al. Witosa, na skwer przy ul. Bohaterów Monte Cassino za ul. Krasińskiego, na ul. Romanowskiego koło ul. Pustowójtówny, na ul. Bielskiego, Roztocze i Zygmunta Augusta.

Czytaj więcej o: Urząd Miasta Lublin kwiaty zieleń
mr
Przechodzień
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mr
mr (21 sierpnia 2017 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nie będą ich poldlewać, tak jak drzew sadzonych wzdłuż obwodnicy, które uschły w 90%, to będą wyrzucone pieniądze.
Rozwiń
Przechodzień
Przechodzień (21 sierpnia 2017 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piękne kwiaty cieszą oko , każdego przechodnia. Ale mam propozycję aby przejść się na osiedle Czuby-Błonie i zobaczyć jak przepięknie prezentuje się otoczenie Biura Urzędu miasta, Biblioteki i SPA Orkana.  Gratulacje dla urzędu miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (21 sierpnia 2017 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fantastyczny pomysł. Kocham kolorowe miasta pełne kwiatów, bo pozytywnie nastrajają.
Rozwiń
Gość
Gość (21 sierpnia 2017 o 12:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A chodniki dalej w opłakanym stanie, samochody parkują gdzie chcą, trawniki wydeptane...
Rozwiń
Weteran
Weteran (21 sierpnia 2017 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super pomysl, juz teraz Lublin wyglada swietnie, a bedzie bosko!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!