niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Wielkie plany na stulecie niepodległej Polski. Miasto chce wydać 3,8 mln zł

Dodano: 3 stycznia 2018, 07:54
Autor: Dominik Smaga

3,8 mln zł zamierza wydać w tym roku Ratusz na świętowanie 100-lecia niepodległości Polski. W planie ma dwa duże widowiska plenerowe – jedno z nich stworzy ekipa od głośnego spektaklu „Sen o mieście”

To szczególnie ważna dla Lublina rocznica, bo przez kilka dni miasto pełniło funkcję stolicy odradzającego się kraju. To u nas, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 r., powstał pierwszy rząd. Urzędował przy pl. Litewskim, w pałacu Lubomirskich, który dziś jest siedzibą Wydziału Politologii UMCS, a po 2019 r. powstanie tu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Premierem został Ignacy Daszyński, który 12 listopada przekazał władzę Józefowi Piłsudskiemu.

Na przypominanie o tych wydarzeniach Lublin zamierza wydać blisko 3,8 mln zł.

– Część pieniędzy chcemy przeznaczyć na widowiska plenerowe, w tym duże widowisko teatralne poświęcone tematyce niepodległości – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Precyzuje, że chodzi o spektakl podobny do „Snu o mieście”, głośnego widowiska będącego artystyczną opowieścią o historii Lublina, które wyprodukowano z myślą o prezentacji Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, a w ostatnie wakacje przyciągnęło na zamkowy dziedziniec wielkie tłumy widzów (na zdjęciu). Nowy spektakl także wyreżyseruje Janusz Opryński. Ma być gotowy na rocznicę powstania rządu Ignacego Daszyńskiego.

Drugim z wielkich widowisk ma być plenerowy Koncert Wolności. Będzie to opowieść o nieco późniejszych czasach, bo o wydarzeniach Lubelskiego Lipca 1980 r. Taką nazwą określane są robotnicze strajki, które zaczęły się w Świdniku, potem wybuchły w Lublinie i rozlały się na inne miasta.

W planie jest także wystawa ukazująca 100 lat lubelskiego przemysłu. Ma być okazją do przypomnienia choćby o fabryce samolotów, która w międzywojniu działała przy dzisiejszej ul. Wrońskiej. Natomiast międzywojenną kuchnię przypomnieć ma festiwal smaków.

– Część pieniędzy będziemy chcieli rozdysponować na granty do organizowanych oddolnie wydarzeń, w tym również na tzw. mikrogranty dla mieszkańców – mówi Krzyżanowska.

Pieniądze na obchody 100-lecia niepodległości są już zarezerwowane w budżecie miasta na rok 2018. Pierwotnie była mowa o kwocie 5,5 mln zł, ale ostatecznie prezydent postanowił przesunąć część tych pieniędzy na inne cele.

– I tak, lekką ręką, o 30 proc. zmniejszyliśmy ten wydatek – smucił się na posiedzeniu Rady Miasta radny Dariusz Jezior (PiS).

Ratusz odpowiada, że 3,8 mln zł to kwota wystarczająca na godne obchody, które zwrócą uwagę na Lublin. Jest już nawet hasło: „Inspiruje nas wolność”.

Sen o mieście

WIDEO

QUIZ

Sprawdź, co wiesz o miastach województwa lubelskiego

Użytkownik niezarejestrowany
Jo
Użytkownik niezarejestrowany
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może kolejna fontannę albo szklaną kapsułę :)
Rozwiń
Jo
Jo (3 stycznia 2018 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Nie mówię, że nie powinno być godnych obchodów Rocznicy Niepodległości, ale powinno się oprócz pieniędzy z miejskiej kasy jak najwięcej pozyskać sponsorów. Wykorzystać potencjał artystyczny mieszkańców, zaprosić na przykład do udziału zespoły muzyczne działające na terenie Lublina na przykład do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z mieszkańcami, zorganizować rozmaite spektakle, rekonstrukcje historyczne z udziałem teatrów amatorskich, młodzieży szkolnej- nie muszą to być zaraz jakieś mega drogie produkcje. I tak cała uwaga skupi sie na Warszawie. 
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ekstra
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czuję że te imprezy będą wypasione, już zacieram rączki
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja tam się z chęcią na te dwa widowiska wybiorę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!