wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Wielodzietni nadal będą płacić za śmieci

Dodano: 22 stycznia 2016, 12:54
Autor: Dominik Smaga

- Pieniądze na te cel trzeba by było wziąć z kieszeni innych mieszkańców - mówi  Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Fot. AS / archiwum
- Pieniądze na te cel trzeba by było wziąć z kieszeni innych mieszkańców - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Fot. AS / archiwum

Żeby jedni mieli za darmo, inni musieliby płacić więcej. To odpowiedź Ratusza na prośbę jednego z miejskich radnych, który proponował, by rodziny wielodzietne nie musiały płacić za wywóz odpadów.

Aktualnie rodziny mające troje lub więcej dzieci (a takich rodzin jest w Lublinie ponad cztery tysiące) płacą za wywóz śmieci tyle samo, co małżeństwo z jednym dzieckiem, albo rodzic wychowujący samotnie dwójkę dzieci. Wszyscy oni podpadają pod gospodarstwa domowe „liczące trzy lub więcej osób”.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta stawka opłata dla takich gospodarstw wynosi od 39 do 69 zł. Te niższe stawki dotyczą tych, którzy segregują odpady: 39 zł płacą rodziny z bloków, a 50 zł z domów jednorodzinnych. Ci, którzy nie segregują, płacą 50 zł w blokach i 69 zł w domach.

O to, by rodziny wielodzietne nie musiały płacić wcale, upomina się w Ratuszu miejski radny Mieczysław Ryba (PiS), który najpierw pytał o to na grudniowej sesji Rady Miasta, a potem wysłał pismo do prezydenta. Podkreślał, że proszą o to sami wielodzietni.

– To wpisywałoby się doskonale w politykę prorodzinną naszego państwa – pisał Ryba i podkreślał, że według jego wiedzy prawo pozwala miastu wprowadzić takie zwolnienie.

Możliwość, owszem, jest. Pojawiła się 1 stycznia, gdy w życie weszły zmiany w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Znowelizowana ustawa pozwala samorządom w całości lub części zwolnić z opłat za wywóz śmieci rodziny wielodzietne posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny wprowadzoną jeszcze przez poprzedni rząd. Podkreślmy, chodzi o kartę wydawaną przez państwo, a nie tę, którą znacznie wcześniej wprowadziły władze Lublina.

Problemem są koszty, które miasto musiałoby ponieść wprowadzając zwolnienie z opłat dla wielodzietnych. Radny szacuje je na 2 miliony złotych. Ratusz konkretnych kwot nie podaje, ale tłumaczy, że skądś te pieniądze trzeba by było wziąć.

– System śmieciowy jest zbilansowany i nie generuje nadwyżek – opisał radnemu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. I wprost tłumaczy, że pieniądze trzeba by było wziąć z kieszeni innych mieszkańców. – Zwolnienie dla rodzin wielodzietnych, wymaga ponownej kalkulacji stawek opłat, ich podwyższenia oraz przyjęcia stosownej uchwały przez Radę Miasta Lublin.

Gość
Gość
Gość
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

my pracujący, emeryci, pobierający zasiłek czy świadczenie przedemerytalne, zasiłek dla bezrobotnych domagajmy się też dodatku w wysokości 2 tys. miesięcznie bo jak za pieprzenie się będą dawać rodzinie po 500 zŁ-4 tysiące to za pracę po 20-40 latach winniśmy żyć godnie a nie za 1 tys. - 1300 zł, łaski nam nie robią jak będą płacić nam za pracę. WYJDŹMY NA ULICĘ, NIE DAJMY SIĘ, ŻEBYŚMY MIELI ROZPĘTAĆ WOJNĘ TO NIE DAJMY SIĘ BO NAS ZAGŁODZĄ.

Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co z małżeństwami, które nie stać na dzieci?

w  tym patologicznym kraju, które nastawione jest na beznadziejne rozmnażanie się jak króliki logicznie myślący rodzice nie liczą się

Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wypieprzyć tych radnych i pozostałych rządzących co rozdają za darmo nasze pieniądze, jak chcą sponsorować to niech ze swoich pieniędzy min. diet  sponsorują

Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z małżeństwami, które nie stać na dzieci?
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 20:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni płacić maksymalną stawkę. Za każdego gnoja powyżej 3 szt. + 100%. Rodzina wielodzietna to jakaś patologia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!