Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 września 2016 r.
7:53

Lublin: Właściciel kamienicy domaga się eksmisji lokatorów. Proces pełen emocji

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
83 28 A A
Sprawa lokatorów ze Skibińskiej budzi zainteresowanie mediów. Na zdjęciu Mariusz Kasprzak na sali sądowej (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Sprawa lokatorów ze Skibińskiej budzi zainteresowanie mediów. Na zdjęciu Mariusz Kasprzak na sali sądowej (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Mariusz Kasprzak, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek chce opróżnić z lokatorów swoją nieruchomość. Przed sądem domaga się eksmisji sześciu osób. Zdaniem Urzędu Miasta powództwo powinno jednak zostać oddalone.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj rozpoczęła się rozprawa dotycząca eksmisji mieszkańców kamienicy przy ul. Skibińskiej 5. Od maja właścicielem nieruchomości jest Mariusz Kasprzak, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek. Domaga się, by wyprowadziło się stamtąd sześć osób. Dowodzi, że zamieszkują trzy lokale bez umowy najmu oraz bez tytułu prawnego. Ponadto, jak napisał w pozwie, od 5 lat nie uiszczają opłat za korzystanie z mieszkania. Lokatorzy wcześniej wyjaśniali, że w ostatnim czasie nie płacili za czynsz, bo nie mieli kontaktu z ówczesnym właścicielem.

Nie wytrzymał

Budynek przy ul. Skibińskiej składa się z ośmiu mieszkań, Kasprzak domagał się wydania czterech lokali. Ostatecznie zrezygnował z eksmisji jednej z lokatorek, ponieważ w czerwcu sama zostawiła swoje 40-metrowe mieszkanie. Powodem jej wyprowadzki, jak mówiła w rozmowie z nami, były ciągłe wizyty nowego właściciela.

Jednym z argumentów jakich używa nowy właściciel usprawiedliwiający kontrowersyjne działanie jest zły stan nieruchomości. Pierwsze pismo jakie po zakupie kamienicy wysłał do lokatorów ostrzegało o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Wczoraj Mariusz Kasprzak wnioskował o wyłączenie jawności sprawy, sędzia Anna Wołucka-Ławnikowicz jednak odrzuciła jego wniosek. Mężczyzna na chwilę opuścił salę rozpraw, twierdząc, że źle się czuje, po kilku minutach jednak powrócił.

Podczas rozprawy miał nawet problem ze wskazaniem numerów mieszkań, z których powinni się wyprowadzić lokatorzy. To zdziwiło sędzię, która dopytywała jak to możliwe, że właściciel nie wie spod którego numeru chce eksmitować ludzi. Według Kasprzaka mieszkania w ewidencji nie mają przypisanych numerów. Mieszkańcy mieli sami je ponumerować. Tymczasem niektórzy spośród lokatorów są zameldowani pod tymi numerami od lat 70. ubiegłego wieku.

Dziury w procedurze

Na rozprawie obecna była radczyni prawna reprezentująca Urząd Miasta, który będzie musiał znaleźć dla eksmitowanych nowe mieszkania. – Nie doszło do wypowiedzenia umowy najmu, która powinna mieć miejsce w formie pisemnej. Z uwagi na to powództwo w tej sprawie powinno być oddalone – wyjaśniała Aneta Jóźwiakowska.

Według radczyni, jeśli budynek zagraża zdrowiu lokatorów, właściciel powinien zwrócić się do inspektora nadzoru budowlanego w sprawie lokali zamiennych. Tymczasem taki dokument nie wpłynął.
Groźba eksmisja to nie jedyny problem mieszkańców kamienicy przy Skibińskiej 5. Właściciel naliczył im idące w setki tysięcy złotych odszkodowania.

Długi idą w setki tysięcy

– Pierwszy raz przyszedł do kamienicy 11 maja. Powiedział, że będę musiała teraz płacić 1500 zł czynszu. Podczas kolejnej wizyty zażądał 240 tys. zł. Powiedział, że rozmawiał z prawniczką i należy mu się odszkodowanie za to, że tu mieszkaliśmy i niszczyliśmy mieszkania. Przychodził kilka razy, zawsze osobiście, za każdym razem żądał pieniędzy – mówiła nam dwa tygodnie temu Danuta Janisz, która mieszkała przy Skibińskiej do czerwca. Ostatecznie domaga się od niej 405 tys. zł.

Rada rozlicza

Wczoraj do żadnych rozstrzygnięć w sądzie nie doszło. Sprawa została odroczona do 17 listopada.
Mariusz Kasprzak jest przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Kośminek. Wczoraj wieczorem odbyło się posiedzenie rady dzielnicy, a jednym z punktów obrad było rozliczenie Mariusza Kasprzaka z jego zachowania w tej sprawie. Gdy zamykaliśmy to wydanie gazety spotkanie trwało. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Kasprzak został odwołany ze swej funkcji.

Kamienica przy ul. Skibińskiej (fot. Dorota Awiorko/archiwum)
Kamienica przy ul. Skibińskiej (fot. Dorota Awiorko/archiwum)

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Uczeń z Długiej :D / 16 grudnia 2016 o 21:13
Mój nauczyciel od wosu
Avatar
hak / 30 września 2016 o 17:46
cenzura.sztandar ludu. ul.sadowa6???? skasowaliscie ciule
Avatar
Gość / 29 września 2016 o 23:09
dr Mariusz Kasprzak Szanowna Państwo, Na podstawie art. 31 ustawy Prawo Prasowe zwracam się z prośbą o opublikowanie sprostowania informacji zawartej w artykule w/w. Informacje te wprowadzają czytelników w błąd. Oto tekst sprostowania: „Informuję, że pozew o eksmisję został wniesiony do sądu po to, aby zabezpieczyć niektórym mieszkańcom możliwość ubiegania się o lokal zastępczy lub socjalny, ze względu na ich sytuację materialną. Nie jest prawdą, jakoby dokonałem podwyżki czynszu lokatorom kamienicy przy ul. Skibińskiej 5, bowiem nigdy takiego dokumentu nie wystawiłem. Z kolei odszkodowania, żądam jedynie od tych osób, które podnajmowały mieszkania. Dla przykładu Pani Danuta Janisz podnajmowała innym osobom ok. 50 m2, tj. 3 lokale mieszkalne. Jednocześnie informuję, że nakaz opuszczenia kamienicy podyktowany był moją troską o bezpieczeństwo lokatorów, bowiem dysponuję ekspertyzą biegłych, która wskazuje, że kamienica nie nadaje się do dalszego zamieszkiwania i osoby ją zamieszkujące powinny natychmiast opuścić budynek, gdyż zagraża ich życiu i zdrowiu. Nadmieniam, że osoby zamieszkujące mieszkania przy ul. Skibińskiej 5 od 15 lat nie uiszczały czynszu poprzednim właścicielom budynku, którzy byli zastraszani. Uważam, że postawienie mnie w tak negatywnym świetle jest tylko i wyłącznie wynikiem zemsty najemców, którzy czerpali dochód z podnajmu, nie płacili czynszu i jeszcze zostali tym samym pozbawieni dodatkowego źródła dochodu. Niektóre z tych osób mają swoje domy i mieszkania tak jak Pani Janisz i jej syn (na podstawie zaświadczenie z Sądu Ksiąg Wieczystych). Ci państwo przed wyprowadzeniem dopuścili się zniszczenia mieszkań w następujący sposób tj. poprzecinana instalacja elektryczna, rury wodne zniszczone tak że trzeba od nowa kłaść nową instalację, zniszczona glazura w kuchni i łazience, wyrwane okna z ramami w taki sposób że została naruszona konstrukcja budynku.(ekspertyza biegłych sądowych z zakresu budownictwa) o całej tej sytuacji została powiadomiona Policja i Prokuratura która bada tę sprawę”.
dr Mariusz Kasprzak Szanowna Państwo, Na podstawie art. 31 ustawy Prawo Prasowe zwracam się z prośbą o opublikowanie sprostowania informacji zawartej w artykule w/w. Informacje te wprowadzają czytelników w błąd. Oto tekst sprostowania: „Informuję, że pozew o eksmisję został wniesiony do sądu po to, aby zabezpieczyć niektórym mieszkańcom możliwość ubiegania się o lokal zastępczy lub socjalny, ze względu na ich sytuację materialną. Nie jest prawdą, jakoby dokonałem podwyżki czynszu lokatorom kamienicy przy ul. Skibińsk... rozwiń
Avatar
max / 29 września 2016 o 14:27
Witaj w klubie. Też mnie uczył. 
Avatar
Gość / 29 września 2016 o 12:06
Jak ma się nim zająć Prokuratura skoro to członek PiS??
Avatar
Gość / 28 września 2016 o 21:03
JEŻELI MAMY PAŃSTWO PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI, TO DLACZEGO DO TEJ PORY TAKIM BYDLAKIEM WYMUSZAJĄCYM HARACZE DO TEJ PORY NIE ZAJĄŁ SIĘ PROKURATOR - LUBELSKA PROKURATURA TO POTRAFI JEDYNIE WSADZIĆ DO WIĘZIENIA BEZDOMNEGO, KTÓRY "BEZPRAWNIE" ZJADŁ BUŁKĘ ZA 29 GROSZY *- NA TAKICH DEBILI PŁACIMY PODATKI
Avatar
Gość / 28 września 2016 o 19:24
Rządy komunistów trwające prawie pół wieku poczyniły jak widać straszne spustoszenia w umysłach ludzi. Nie rozumieją prawa własności , nie rozumieją , że za wynajmowane mieszkanie trzeba płacić czynsz. Na siłę chcą koniecznie mieszkać w czyimś domu. Straszne
Avatar
5800000 / 28 września 2016 o 17:21
Czy cos wam przypomina ul.Sądowa 6. wyrzuceni ludzie - wyburzona zabytkowa kamienica a teraz nowy hotel. to było w 2012 r. poczytajcie sobie o tym na tut forum. patologia to nowi "właściciele"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pamiętajcie! a tym cwaniaczkom nowobogackim - idziemy po was złodzieje
Avatar
kod / 28 września 2016 o 17:12
Patologia - to ty oszuście - na takich oszustów jest teraz bat - IDZIEMY PO WAS ZŁODZIEJE - Dobra zmiana
Avatar
Gość / 28 września 2016 o 17:10
patologią jest to ze urzedas kupuje{nabywa } za bezcen kamienice i wprowadza swoje rządy nachodząc biednych ludzi i straszac ich sądami i nakazami zapłat
Avatar
Uczeń z Długiej :D / 16 grudnia 2016 o 21:13
Mój nauczyciel od wosu
Avatar
hak / 30 września 2016 o 17:46
cenzura.sztandar ludu. ul.sadowa6???? skasowaliscie ciule
Avatar
Gość / 29 września 2016 o 23:09
dr Mariusz Kasprzak Szanowna Państwo, Na podstawie art. 31 ustawy Prawo Prasowe zwracam się z prośbą o opublikowanie sprostowania informacji zawartej w artykule w/w. Informacje te wprowadzają czytelników w błąd. Oto tekst sprostowania: „Informuję, że pozew o eksmisję został wniesiony do sądu po to, aby zabezpieczyć niektórym mieszkańcom możliwość ubiegania się o lokal zastępczy lub socjalny, ze względu na ich sytuację materialną. Nie jest prawdą, jakoby dokonałem podwyżki czynszu lokatorom kamienicy przy ul. Skibińskiej 5, bowiem nigdy takiego dokumentu nie wystawiłem. Z kolei odszkodowania, żądam jedynie od tych osób, które podnajmowały mieszkania. Dla przykładu Pani Danuta Janisz podnajmowała innym osobom ok. 50 m2, tj. 3 lokale mieszkalne. Jednocześnie informuję, że nakaz opuszczenia kamienicy podyktowany był moją troską o bezpieczeństwo lokatorów, bowiem dysponuję ekspertyzą biegłych, która wskazuje, że kamienica nie nadaje się do dalszego zamieszkiwania i osoby ją zamieszkujące powinny natychmiast opuścić budynek, gdyż zagraża ich życiu i zdrowiu. Nadmieniam, że osoby zamieszkujące mieszkania przy ul. Skibińskiej 5 od 15 lat nie uiszczały czynszu poprzednim właścicielom budynku, którzy byli zastraszani. Uważam, że postawienie mnie w tak negatywnym świetle jest tylko i wyłącznie wynikiem zemsty najemców, którzy czerpali dochód z podnajmu, nie płacili czynszu i jeszcze zostali tym samym pozbawieni dodatkowego źródła dochodu. Niektóre z tych osób mają swoje domy i mieszkania tak jak Pani Janisz i jej syn (na podstawie zaświadczenie z Sądu Ksiąg Wieczystych). Ci państwo przed wyprowadzeniem dopuścili się zniszczenia mieszkań w następujący sposób tj. poprzecinana instalacja elektryczna, rury wodne zniszczone tak że trzeba od nowa kłaść nową instalację, zniszczona glazura w kuchni i łazience, wyrwane okna z ramami w taki sposób że została naruszona konstrukcja budynku.(ekspertyza biegłych sądowych z zakresu budownictwa) o całej tej sytuacji została powiadomiona Policja i Prokuratura która bada tę sprawę”.
dr Mariusz Kasprzak Szanowna Państwo, Na podstawie art. 31 ustawy Prawo Prasowe zwracam się z prośbą o opublikowanie sprostowania informacji zawartej w artykule w/w. Informacje te wprowadzają czytelników w błąd. Oto tekst sprostowania: „Informuję, że pozew o eksmisję został wniesiony do sądu po to, aby zabezpieczyć niektórym mieszkańcom możliwość ubiegania się o lokal zastępczy lub socjalny, ze względu na ich sytuację materialną. Nie jest prawdą, jakoby dokonałem podwyżki czynszu lokatorom kamienicy przy ul. Skibińsk... rozwiń
Avatar
max / 29 września 2016 o 14:27
Witaj w klubie. Też mnie uczył. 
Avatar
Gość / 29 września 2016 o 12:06
Jak ma się nim zająć Prokuratura skoro to członek PiS??
Avatar
Gość / 28 września 2016 o 21:03
JEŻELI MAMY PAŃSTWO PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI, TO DLACZEGO DO TEJ PORY TAKIM BYDLAKIEM WYMUSZAJĄCYM HARACZE DO TEJ PORY NIE ZAJĄŁ SIĘ PROKURATOR - LUBELSKA PROKURATURA TO POTRAFI JEDYNIE WSADZIĆ DO WIĘZIENIA BEZDOMNEGO, KTÓRY "BEZPRAWNIE" ZJADŁ BUŁKĘ ZA 29 GROSZY *- NA TAKICH DEBILI PŁACIMY PODATKI
Avatar
Gość / 28 września 2016 o 19:24
Rządy komunistów trwające prawie pół wieku poczyniły jak widać straszne spustoszenia w umysłach ludzi. Nie rozumieją prawa własności , nie rozumieją , że za wynajmowane mieszkanie trzeba płacić czynsz. Na siłę chcą koniecznie mieszkać w czyimś domu. Straszne
Avatar
5800000 / 28 września 2016 o 17:21
Czy cos wam przypomina ul.Sądowa 6. wyrzuceni ludzie - wyburzona zabytkowa kamienica a teraz nowy hotel. to było w 2012 r. poczytajcie sobie o tym na tut forum. patologia to nowi "właściciele"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pamiętajcie! a tym cwaniaczkom nowobogackim - idziemy po was złodzieje
Avatar
kod / 28 września 2016 o 17:12
Patologia - to ty oszuście - na takich oszustów jest teraz bat - IDZIEMY PO WAS ZŁODZIEJE - Dobra zmiana
Avatar
Gość / 28 września 2016 o 17:10
patologią jest to ze urzedas kupuje{nabywa } za bezcen kamienice i wprowadza swoje rządy nachodząc biednych ludzi i straszac ich sądami i nakazami zapłat
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski: Powstanie nowe przedszkole i żłobek

Międzyrzec Podlaski: Powstanie nowe przedszkole i żłobek 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie nowe przedszkole i żłobek. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na projekt budowlany. Obiekty mają powstać przy osiedlu wielorodzinnym Brzeska –Wyszyńskiego, które wciąż się rozbudowuje.

Lublin: Festiwal organowy w kościele na Czubach

Lublin: Festiwal organowy w kościele na Czubach 0 0

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 40 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II to główne tematy XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. Cykl koncertów w kościele p.w. Św. Rodziny rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do połowy października.

Dni Włodawy 2018: Koncert Beaty Kozidrak
30 czerwca 2018, 0:00

Dni Włodawy 2018: Koncert Beaty Kozidrak 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 30 czerwca - 1 lipca we Włodawie na Placu Targowym przy ul. Lubelskiej odbędzie się wielkie święto miasta - Dni Włodawy 2018. Obchody uświetni występ Beaty Kozidrak!

Koncert Garou na jublieusz w Lublinie
9 listopada 2018, 19:00

Koncert Garou na jublieusz w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W tym roku słynny Garou obchodzi jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Kanadyjczyk rusza w trasę koncertową po Polsce, w ramach której zawita również do Lublina. Koncert odbędzie się 9 listopada o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Jak podróżować bezpiecznie? Akcja na dworcu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Jak podróżować bezpiecznie? Akcja na dworcu w Lublinie [zdjęcia] 0 1

O zasadach bezpiecznego podróżowania przypominano na dworcu autobusowym w Lublinie. Dwugodzinną akcję z okazji rozpoczęcia wakacji zorganizowała zarządzająca obiektem spółka Lubelskie Dworce.

Spektakl „Zły” na Wirydarzu CK
25 czerwca 2018, 21:00

Spektakl „Zły” na Wirydarzu CK 1 0

W poniedziałek, wtorek i środę na Wirydarzu Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) spektakl, który swoją premierę miał już dziewięć lat temu, ale nadal cieszy się wielkim uznaniem nie tylko lubelskiej publiczności.

Wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni dla ofiar. Czterej Ukraińcy zatrzymani
galeria

Wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni dla ofiar. Czterej Ukraińcy zatrzymani 27 7

Nocą wchodzili do mieszkań, wiązali swoje ofiary i okradali z kosztowności. Policjanci zatrzymali czterech Ukraińców.

Leszek Bartnicki odchodzi z Motoru Lublin

Leszek Bartnicki odchodzi z Motoru Lublin 0 3

PIŁKARSKA III LIGA Leszek Bartnicki żegna się ze stanowiskiem prezesa Motoru Lublin. To efekt kolejnego nieudanego sezonu żółto-biało-niebieskich zakończonego kolejnym brakiem awansu do wyższej klasy rozgrywkowej

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA]

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA] 18 6

Proboszcz z Markuszowa (powiat puławski) pokieruje parafią w Fajsławicach (powiat krasnostawski). Zaś w podlubelskich Niemcach po przejściu na emeryturę ks. kan. Krzysztofa Galewskiego nowym gospodarzem parafii będzie ks. dr Mirosław Skałban. W niedzielę wierni parafii archidiecezji lubelskiej poznali szczegóły podjętych przez abpa Stanisława Budzika decyzji personalnych.

Lubelska premiera filmu "Czy czeka nas koniec?"
25 czerwca 2018, 19:00

Lubelska premiera filmu "Czy czeka nas koniec?" 2 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zaprasza na premierę filmu Czy czeka nas koniec? w reżyserii Fishera Stevensa. Produkcję z Leonardo DiCaprio zobaczymy 25 czerwca o godz. 19 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

Pride of Poland 2018 i Summer Sale: Znamy listę koni na aukcję

Pride of Poland 2018 i Summer Sale: Znamy listę koni na aukcję 2 1

32 konie zostaną wystawione na aukcjach Pride of Poland i Summer Sale w Janowie Podlaskim. Właśnie odbyła się premiera aukcyjnego katalogu.

Ojciec podpalił kombajn i ciągnik synowi. Bo nie dogadywał się z wnuczkiem
galeria

Ojciec podpalił kombajn i ciągnik synowi. Bo nie dogadywał się z wnuczkiem 18 5

Policjanci zatrzymali 72-latka, który podpalił kombajn i ciągnik należący do jego syna. Straty? 80 tys. zł.

MUNDIAL 2018. Nawałka i Lewandowski tłumaczą się z klęski kadry
galeria

MUNDIAL 2018. Nawałka i Lewandowski tłumaczą się z klęski kadry 0 1

MUNDIAL 2018 Po wysokiej porażce z Kolumbią selekcjoner Adam Nawałka i kapitan kadry Robert Lewandowski spotkali się z dziennikarzami. Selekcjoner nie chciał powiedzieć czy po Mundialu pożegna się z kadrą i starał się wyjaśnić przyczyny dwóch porażek na turnieju w Rosji

Dźgnął kolegę nożem w okolice serca. Na ławie oskarżonych także siostra i matka

Dźgnął kolegę nożem w okolice serca. Na ławie oskarżonych także siostra i matka 4 3

Dawid poczuł szczypanie i dostrzegł spływającą krew. Dopiero po chwili zrozumiał, że został dźgnięty nożem w okolice serca. Ugodził go kolega, któremu teraz grozi nawet dożywocie. Na wyrok czeka także matka napastnika, która kazała mu wyrzucić narzędzie zbrodni oraz siostra, która umyła nóż.

Pięć zawodniczek MKS Perły Lublin zagrało przeciwko Japonii

Pięć zawodniczek MKS Perły Lublin zagrało przeciwko Japonii 0 0

Reprezentacja Polski przegrała dwa spotkania z Japonią. W konfrontacjach z Azjatkami wystąpiło aż 5 zawodniczek MKS Perła

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!