wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Wyłączą światła na ważnych skrzyżowaniach. Już wiadomo kiedy

Dodano: 13 lipca 2015, 14:55
Autor: Dominik Smaga

Pojutrze wyłączona i zdemontowana zostanie sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Lubartowskiej z ul. Biernackiego i Ruską. Prace w tym miejscu mogą potrwać do 24 lipca (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Pojutrze wyłączona i zdemontowana zostanie sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Lubartowskiej z ul. Biernackiego i Ruską. Prace w tym miejscu mogą potrwać do 24 lipca (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Znamy już terminy wyłączania sygnalizacji świetlnych na ważnych skrzyżowaniach. Światła przestaną działać m.in. na Lubartowskiej przy Ruskiej i Biernackiego, na przejściu obok hali Nova i na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Kompozytorów Polskich i Lubomelską

Takie są skutki uboczne prac nad tworzeniem w Lublinie inteligentnego systemu zarządzania ruchem ulicznym. Obejmie on połowę skrzyżowań. Z tej połowy nie wszystkie sygnalizacje nadają się do tego, by przyłączyć je do systemu. Trzeba je zbudować od nowa. A to wiąże się z większymi utrudnieniami dla kierowców, rowerzystów, pieszych i pasażerów.

Harmonogram takich prac jest rozpisany do końca wakacji. Już pojutrze wyłączona i zdemontowana zostanie sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Lubartowskiej z ul. Biernackiego i Ruską. Prace w tym miejscu mogą potrwać do 24 lipca, choć wiele wskazuje na to, że – podobnie jak na innych skrzyżowaniach – zakończą się wcześniej.

Większych utrudnień należy się spodziewać na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Zana i Wojciechowską. Tu sygnalizacja zostanie wyłączona w następny poniedziałek, 20 lipca.

– W godz. 7–18 wykonawca prac ma zapewnić ręczne kierowanie ruchem w tym miejscu – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Wyjścia są dwa: albo firma zdoła przekonać policję do kierowania ruchem, albo sama postawi wykwalifikowanego człowieka, który zapanuje nad sytuacją. A jako że sytuacja nie będzie tu pewnie lekka, firma ma się starać uwinąć z wymianą sygnalizacji w 48 godzin, choć zgodnie z dokumentami może to robić nawet do 26 lipca.

Następne w kolejce będzie rondo na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Kompozytorów Polskich i ul. Lubomelską. W tym miejscu prace powinny się zacząć 27 lipca i mogą potrwać nawet do 7 sierpnia. Tu nie trzeba stawiać nowych masztów i słupków, ale do wymiany jest cały system zasilania i sterowania światłami. Zasady, według których będzie się tu odbywał ruch nie są jeszcze opracowane. Sytuacja jest tu o tyle skomplikowana, że ten sam sterownik, który odpowiada za pracę świateł na rondzie, kieruje również tymi na przecięciu al. Kompozytorów Polskich i ul. Północnej.

Od jednego sterownika zależą trzy kolejne sygnalizacje, które zgasną jednocześnie 3 sierpnia. Chodzi o skrzyżowanie al. Solidarności z Wodopojną, al. Solidarności z al. Tysiąclecia oraz przejście dla pieszych przez al. Tysiąclecia między placem Zamkowym a halą Nova. We wszystkich tych miejscach trudno sobie wyobrazić, że nikt nie będzie kierować ruchem. Mogłoby to prowadzić do groźnych sytuacji na przejściach dla pieszych, jak też tu, gdzie Lubartowska przecina al. Tysiąclecia. Grafik pozwala drogowcom na to, by prace w tych trzech miejscach trwały do 14 sierpnia, a czasu przyda się tu sporo, bo wszystkie sygnalizacje trzeba zbudować na nowo.

Ostatnie z serii wakacyjnych utrudnień czekają nas od 10 do 23 sierpnia na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Głęboką i Nałęczowską. Tu wykonawca prac ma zapewnić ręczne kierowanie ruchem w godzinach od 7 do 18.

System zarządzania ruchem ma być gotowy do połowy grudnia.

Czytaj więcej o: Lublin światła
Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lipca 2015 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta... Najmądrzejszym rozwiązaniem jest to, że będą pracować na Kraśnickiej w godz. 7-18 czyli w największy ruch... No głupota! W normalnym kraju takie roboty robi się w nocy.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2015 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skierować straż miejską do kierowania ruchem... anie zapomniałem, oni umoim tylko fotoradara.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2015 o 19:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kierowcy wszyscy razem módlmy się będą takie jatki jakich Lublin dawno nie widzial
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2015 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widziałem tych "wykwalifikowanych pracowników" przy "regulacji ruchem" na skrzyżowaniu Grabskiego i Dr.Męcz. Majdanka w czerwcu. Jeden z jednej ulicy drugi z drugiej ulicy podawali jednocześnie sygnał do jazdy dla pojazdów, które wjeżdżały jednocześnie na skrzyżowanie. Jak "robiła się kicha" to jeden z "wykwalifikowanych" chował Tarczkę za plecy. jestem przekonany, że jeden z nich to nawet karty rowerowej nigdy w życiu nie miał. Poniosłem koszty i zadzwoniłem do Dyżurnego Ruchu Drogowego, dyżurna poinformowała mnie, że powinni mieć uprawnienia i to wszystko. Radzę zainstalować w samochodzie na czas tych wyłączeń kamerki, żebyście mogli po fakcie udowodnić, że do kolizji doprowadził kierujący ruchem a nie kierowca !
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2015 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakis Policjant stanie żeby kierowac ruchem na skrzyżowaniu??????????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!