niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Ogrzewasz dom węglem? Miasto dopłaci do wymiany pieca

Dodano: 14 stycznia 2016, 15:52
Autor: Dominik Smaga

W wyścigu po dotacje do likwidacji pieców obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy"
W wyścigu po dotacje do likwidacji pieców obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy"

W ostatnim tygodniu stycznia rozpocznie się nabór wniosków o miejskie dotacje dla osób rezygnujących z ogrzewania węglem. Warto się spieszyć, bo decyduje kolejność zgłoszeń. Ratusz pokrywa nawet połowę kosztów wymiany systemu ogrzewania

Szansę na dotację ma praktycznie każdy, kto postanowi pożegnać się z piecem węglowym. Nie ma znaczenia ani metraż, ani dochód, ani liczba dzieci. Ważne jest to, że zrezygnujemy z paliwa stałego i przestaniemy kopcić kominem.

– Warunkiem wypłaty dotacji jest likwidacja istniejącego pieca lub kotła węglowego i zrealizowanie podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, ogrzewania gazowego lub olejowego – wylicza Olga Mazurek z Urzędu Miasta. Konieczne jest też pozbycie się wszelkich źródeł ciepła zasilanych paliwem stałym. Można sobie zostawić tylko dekoracyjny kominek.

Jeszcze w styczniu uruchomiony ma zostać nabór wniosków od zainteresowanych uzyskaniem takiego wsparcia. – Chcemy jak najszybciej rozpocząć procedurę, żeby mieszkańcy mieli czas na zebranie środków potrzebnych do wymiany pieców –tłumaczy Mazurek. – Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu wynikający z prawa własności lub użytkowania wieczystego.

Dofinansowanie mogą dostać m.in. osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Ale także firmy, choć w przypadku lokali zajętych na działalność gospodarczą wnioskodawca musi jeszcze złożyć niezbędne zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis.

W wyścigu po dotacje do likwidacji pieców obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Powstanie też lista rezerwowa, a wpisane na nią osoby mogą liczyć na dotację, jeśli zostaną jakieś pieniądze, albo ktoś z listy podstawowej zrezygnuje z dofinansowania.

Pieniądze nie są wypłacane z góry, ale po wymianie ogrzewania na łagodniejsze dla środowiska i udokumentowaniu poniesionych wydatków. O tym, co można do tych wydatków zaliczyć piszemy obok. Ratusz będzie pokrywać do 50 proc. kosztów wymiany systemu grzewczego.

Na ten cel w miejskiej kasie zarezerwowano na ten rok 200 tys. złotych. W zeszłym roku dzięki samorządowym dopłatom z Programu Ograniczania Niskiej Emisji „wygaszono” w Lublinie ponad 100 pieców i kotłów węglowych.

Jakie koszty się liczą

• demontaż źródła ciepła na paliwo stałe

• zakup i montaż fabrycznie nowego źródła ogrzewania wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem

• zakup, montaż, wymiana lub modernizacja instalacji c.o. na potrzeby nowego sposobu ogrzewania

• koszty podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej i wykonania przyłącza

• koszty podłączenia do sieci gazowej i wykonania przyłącza.

Czytaj więcej o: Lublin wymiana pieca Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
Andrzej38
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 lutego 2017 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dofinansowanie ok. 30 % pokryje koszta pośrednika/montera czyli bez zasranej łaski sam mogę sobie kupić piec jaki zechcę być może z montażem producenta w cenie nawet - Czyli jak zwykle ROBIENIE Z LUDZI DEBILI !
Rozwiń
Andrzej38
Andrzej38 (21 października 2016 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam nadzieję że za mojego żywota rzeczywiście dojdzie do tego. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z pelletu, ale gdybym miał z tego tytułu dodatkowy bonus to bardzo proszę. Jestem za!
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2016 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie jest dziwne to że np. w Nałęczowie zakup i wymianę pieca będzie wykonywać firma wybrana na przetargu. Dlaczego nie można samemu kupić pieca CO u producenta który ten piec przywiezie i zamontuje i z fakturą zgłosić się do Urzędu po zwrot dofinansowania. Przecież będzie to o wiele taniej. Pośrednik doliczy sobie co najmniej 30%. Czy "dojenie" państwowej kasy dalej trwa?
Rozwiń
Gość
Gość (27 kwietnia 2016 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak ktoś sie zupełnie nie zna na temacie ekologicznego ogrzewania, to powinien po prostu o tym poczytać. Ja jestem za wymianą starych pieców węglowych, bo one po prostu trują powietrze i nas wszystkich. Czas wreszcie to zmienić dlatego nie rozumiem oburzenia innych...Nalezy korzystać z takich okazji, jak np. ta dotacja. Dla chcących poszerzenia wiedzy nt. ekologicznego ogrzewania polecam bloga eksperckiego marki De Dietrich blog.dedietrich.pl/pompy-ciepla-dla-nowych-i-modernizowanych-instalacji/ dużo fajnych newsów, podanych w prosty i łatwy sposób.
Rozwiń
Mario
Mario (9 lutego 2016 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co z pelletem i palnikami pelletowymi ?! To spalanie porównywalne z olejem czy gazem a cenowo jak węgiel.   To mają być odnawialne źródła energii? Gaz i olej odnawialny... ciekawe...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!