sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Wzrosną opłaty za ścieki. Wiemy, o ile

Dodano: 21 stycznia 2016, 13:01
Autor: Dominik Smaga

- Ta podwyżka wynika z wielomilionowych inwestycji, z których jesteśmy dumni - odpowiada opozycji Piotr Dreher, radny PO
- Ta podwyżka wynika z wielomilionowych inwestycji, z których jesteśmy dumni - odpowiada opozycji Piotr Dreher, radny PO

Od marca więcej będziemy płacić miejskim wodociągom. Będzie to kwota 8,91 zł za każdy metr sześcienny pobrany z kranów, w tym 3,72 zł za wodę i 5,19 zł za ścieki. Oznacza to wzrost opłaty za ścieki o 19 gr. Woda nie zdrożeje.

Sprawą zajmowała się dzisiaj Rada Miasta. Za nowymi stawkami zagłosowało dzisiaj 15 radnych i również 15 było przeciw. To oznacza, że taryfa przedstawiona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie uzyskała większości głosów i nie została zatwierdzona przez radnych. Mimo to nowe stawki i tak wejdą w życie od 1 marca i będą obowiązywać przez rok, co wynika wprost z przepisów ustawowych.

Dlaczego cena wzrośnie?

Zdaniem opozycji podwyżka jest niepotrzebna, bo MPWiK już teraz nieźle zarabia. – Prognozy mówiły, że miniony rok MPWiK zakończy się zyskiem 11 milionów zł – podkreśla Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. – Moim zdaniem jest to wystarczająco dobry wynik, aby tych podwyżek nie wprowadzać – dodaje.

Ale szefowie przedsiębiorstwa odpowiadają, że firma osiąga zysk głównie z działalności dodatkowej. – Świadczymy usługi dla różnych gmin, mamy brygady inwestycyjne, myjnię, laboratorium i wiele innych – wylicza Jacek Czarecki, wiceprezes MPWiK.

– To nie jest tak, że się przyśniło prezesom, że trzeba zrobić podwyżkę, bo być może trzeba ją przejeść, albo dać ludziom zarobić. Nie, ta podwyżka wynika z wielomilionowych inwestycji, z których jesteśmy dumni – odpowiada Piotr Dreher, radny PO i wskazuje na planowany rozwój sieci odprowadzającej ścieki.

– Będziemy płacili kary, jeżeli nie obejmiemy pełną kanalizacją naszego miasta – przestrzega Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Poziom skanalizowania w określonym okresie powinien osiągnąć 100 proc. Zostało nam jeszcze kilka lat – potwierdza Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK i dodaje, że aktualnie wskaźnik ten wynosi 98,8 proc.

Rocznie 26 zł więcej

Na pytanie opozycji, ile musiałoby dołożyć miasto, aby opłata za ścieki nie wzrosła, MPWiK odpowiada: 3,5 mln zł. Ale to nie miejska kasa, a sami mieszkańcy wyłożą te pieniądze płacąc wyższe rachunki. O ile wyższe? – Podwyżka wynosi statystycznie 55 groszy miesięcznie na osobę, co się przekłada na 26 zł rocznie dla czteroosobowej rodziny. Nie nazywajmy tej podwyżki wysoką – stwierdza Michał Krawczyk, radny PO.

– Operowanie statystyką to ewidentne przekłamanie – odpowiada radny Piotr Gawryszczak (PiS). – To nie statystyczny mieszkaniec płaci, tylko konkretny Kowalski, który widzi, że jego opłaty rosną nie statystycznie, ale konkretnie.

Gość
Luk
Piwosz
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 lutego 2016 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A nic się nie mówi o podwyżkach ciepłej wody !!!!!
Rozwiń
Luk
Luk (22 stycznia 2016 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do tych wszystkich wydatków dodałbym jeszcze dofinansowanie areny i aqwy (czy cóś takiego).

Rozwiń
Piwosz
Piwosz (22 stycznia 2016 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego ilość ścieków jest równa ilości wody pobranej (kwiatów nie podlewamy , herbaty nie pijemy, zup nie gotujemy.)

A co, piwka, soków i innych napojów kupowanych w sklepie to nie pijemy ? Nawet popijając samą herbatkę lub kawkę też w końcu lecimy do kibelka. Przecież to wszystko nie zostaje w naszym organiźmie. Nie dzielmy włosa na czworo ...

Rozwiń
zazzzz
zazzzz (22 stycznia 2016 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego ilość ścieków jest równa ilości wody pobranej (kwiatów nie podlewamy , herbaty nie pijemy, zup nie gotujemy.)

Co wypijesz, to wysikasz!

Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdjęcia z paskudniejszym kranem nie dało się znaleźć?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!