sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Z okazałej wierzby zostały kikuty. Dzieci chciały wstrzymać przycinkę

Dodano: 26 stycznia 2017, 14:07
Autor: (drs, agdy)

Z okazałej wierzby zostały kikuty. Po skardze naszej Czytelniczki miasto zbada kontrowersyjne zabiegi.

– O cięciu wierzby rosnącej od bardzo wielu lat w okolicy bloku przy Samsonowicza 17 dowiedziałam się od 6-letniego wnuka – opowiada nam zdenerwowana Czytelniczka.

Idące na spacer przedszkolaki widziały robotników tnących drzewo. – Wnuk mi opowiadał cały przejęty, że jego koleżanka chciała iść drzewu na pomoc. Proszę sobie wyobrazić: kilkuletnia dziewczynka chciała powstrzymać robotników. Dzieci mają wrażliwość i reagują na takie historie, zwłaszcza, że to dające cień drzewo rosło niedaleko placu zabaw. Nie przeszkadzało nikomu. Było okazałe i piękne.

Urząd Miasta zapowiada kontrolę. Bo choć przepisy dotyczące wycinki złagodzono od stycznia, ale nie tak, by wszystko było wolno. Pozwolenia na wycinkę nie potrzebują osoby fizyczne usuwające drzewo ze swojej posesji, o ile nie prowadzą tu działalności gospodarczej. Ale np. spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nadal muszą prosić o zgodę.

Ograniczenia dotyczą też prześwietlania korony. – Cięcia do 30 proc. korony nie wymagają zgody – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Większe cięcia, ale do 50 proc. korony traktowane są jako uszkodzenie drzewa, a powyżej 50 proc. jako jego zniszczenie podlegające takiej samej karze jak usunięcie bez zezwolenia drzewa o tych samych parametrach – dodaje. 30 proc. tak naliczonej kary trzeba zapłacić od razu, a 70 proc. jest egzekwowane, jeśli drzewo nie przeżyje cięć.
Jak będzie w tym przypadku? Miasto zapowiada oględziny.

 

Czytaj więcej o: Lublin Samsonowicza
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 15:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W przypadku wierzby (salix x sepulcralis), a szczególnie starych egzemplarzy takie cięcie jest konieczne. Wierzby wraz z wiekiem stają się bardzo kruche i odlamujace gałęzie mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy w okolicy bawią się dzieci. Z takim cięciem wierzby sobie świetnie radzą i juz na wiosnę będą cieszyć pięknymi, młodymi odrostami. BEZ PANIKI (architekt krajobrazu)
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem o co ten raban . TĘPAKI niby obrońcy przyrody a nie wiedzą takiej podstawowej rzeczy że wierzba po takim cięciu odrośnie jeszcze w bardziej okazały sposób.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Drzewa? A co tam. Normalne u Żuka. " Nie u Żuka, tylko tym razem u twoich idoli spod znaku dobrej zmiany. Przecież wy chcecie ciąć, biurokrację zwalczać.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Ale np. spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nadal muszą prosić o zgodę." Ale dopiero gdy pień ma ponad 50/100 cm obwodu na wysokości 130 cm...
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zostawili kikuty żeby jutro lepiej było je ściąć. Tak samo zrobili na Wolskiej przy Lubzelu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!