poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Zamontowano najnowocześniejszy rezonans w tej części Europy

Dodano: 28 kwietnia 2016, 16:27

150 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie Ecotech Complex. Za sam rezonans trzeba było zapłacić 30 mln zł
150 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie Ecotech Complex. Za sam rezonans trzeba było zapłacić 30 mln zł

W Ecotech Complex został zamontowany najnowocześniejszy w tej części Europy rezonans magnetyczny. Ma zostać uruchomiony w połowie roku. Niewiele się tez dzieje w pozostałych supernowoczesnych laboratoriach

Rezonans ma być sercem nowoczesnych laboratoriów, które powstały u zbiegu ulic Głębokiej i Pagi. Ma moc 7 tesli i otwór o średnicy 60 cm.

– Będzie pokazywać obraz w kilkakrotnie większej rozdzielczości niż na innych tego typu urządzeniach. Będzie też mógł zbadać od razu wszystkie części ciała, bo człowiek zmieści się w nim cały – mówi dr Andrzej Stępniewski, kierownik projektu Ecotech Complex.

Główny element rezonansu, ważący 40 ton magnes o wysokości czterech i długości trzech metrów  został już zamontowany. Z Anglii do Lublina jechał tydzień. Aby go zainstalować trzeba było wyburzyć jedną ze ścian budynku. 

– Obecnie jest schładzany do temperatury nie wyższej niż cztery stopnie Kelwina, czyli ok. -270 stopni Celsjusza. Może to potrwać ok. półtora miesiąca, dlatego uruchomienie urządzenia nastąpi najprawdopodobniej w czerwcu – tłumaczy dr Stępniewski.

Do dokończenia pozostała jeszcze budowa tzw. klatki Faradaya czyli specjalnej osłony, która zapewni izolację przed falami magnetycznymi. Ściany i podłoga pomieszczenia zostaną wyłożone miedzianą folią.

Rezonans miał być montowany już w październiku ubiegłego roku, ale jego dostawę kilkukrotnie przekładano. Kiedy już miał być wysłany do Polski, w urządzeniu doszło do zwarcia, co oznaczało konieczność przeprowadzenia trwającej kilka miesięcy naprawy.

Ale opóźnienie dotyczy całego budynku, bo Ecotech Complex miał zacząć działać już w połowie ubiegłego roku. Mają z niego korzystać naukowcy z UMCS, który jest głównym koordynatorem projektu oraz badacze z uczelni będących partnerami: Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej. Tymczasem w supernowoczesnych laboratoriach wciąż dzieje się niewiele.

– W tym przypadku nie jest tak, jak z Instytutem Fizyki, który istniał od lat i tylko przeniósł się do nowowybudowanej siedziby. Tu laboratoria powstawały od podstaw, trzeba było je wyposażyć i przeszkolić ludzi z obsługi sprzętu – wyjaśnia dr Stępniewski. – Pierwsze badania już się rozpoczęły, na kolejne są składane wnioski o dofinansowanie. To od jego otrzymania zależy rozpoczęcie prac.

Docelowo przy projektach badawczych w Ecotech Complex ma pracować ok. 60 osób.

 

Ecotech Complex
Ecotech Complex
us
Gość
kkmd
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

us
us (28 kwietnia 2016 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

powinni go nazwać pisonas bo wiadomo kto będzie miał do niego dostęp. Reszta hołoty niech zdycha albo czeka do usranej śmierci....


a moze POnas debilu,jesli oddaja teraz to pewnie to pomysl PO

Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2016 o 22:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powinni go nazwać pisonas bo wiadomo kto będzie miał do niego dostęp. Reszta hołoty niech zdycha albo czeka do usranej śmierci....
Rozwiń
kkmd
kkmd (28 kwietnia 2016 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Takiego draństwa nie ma chyba nigdzie na świecie,że na badania rezonansem trzeba czekać 9 miesięcy.Ilu chorych NFZ, który jest za to odpowiedzialny wyśle w tym czasie na tamten świat.

...a  więc  Pacjenci  rozwalcie  ten  system

Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2016 o 20:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na tym urządzeniu nie przebadają ani jednego człowieka, bo ma 7 telsi, a prawo dopuszcza przy badaniach ludzi jedynie 5 tesli. Eksperymenty będą zatem prowadzone jedynie na szczurach.
Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2016 o 20:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rejestrowałem się w kwietniu to na listopad , i tak ,tym razem szybko dwa razy robiłem w Sandomierzu u nas nie było miejsc
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!