czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin, Zamość, Biała Podlaska: Dziś kolejne protesty przeciwko reformie sądownictwa

Dodano: 19 lipca 2017, 11:01

W środę godz. 21 przeciwnicy wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie zapalą znicze przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Podobne akcje o tej samej porze odbędą się pod siedzibami sądów w Białej Podlaskiej i w Zamościu.

Ma to być wyraz solidarności z osobami protestującymi w Warszawie. Już we wtorek wieczorem przed lubelski sąd przyszło ok. 200 osób. Organizatorzy zamierzają kontynuować to wydarzenie. Jego uczestnicy o godz. 21 mają zebrać się pod budynkiem sądu przy Krakowskim Przedmieściu 43 (obok murku z kwiatami), odpalić znicze i przejść z nimi na pl. Litewski.

O tej samej porze protesty odbędą się także pod Sądem Okręgowym w Zamościu (ul. Akademicka 1) oraz Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej (ul. Brzeska 20).

– Nie chcemy uderzać w tony wojny polsko-polskiej, ale szeroki sprzeciw obywateli z każdej strony sceny politycznej pokazuje, że PiS powoli zaczyna się cofać. Nie wierzymy do końca w to, że partia rządzącego wycofa się ze swoich pomysłów, ale będziemy apelować do prezydenta, żeby zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa – zapowiada Bartosz Sierpniowski, wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Demokracji w województwie lubelskim.

– Wierzymy, że wśród członków PiS-u są ludzie rozsądni, którzy widzą, w jakim kierunku to wszystko zmierza. Być może niektórzy się opamiętają i zrozumieją, ze jest to prywatna wojna Jarosława Kaczyńskiego, który dąży do zemsty za różne rzeczy, prawdziwe bądź urojone. Pokazał to wczoraj wieczorem – powiedział Jacek Bury, przewodniczący lubelskiej Nowoczesnej.

Chodzi o wydarzenia, jakie miały miejsce podczas sejmowej debaty w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Po tym, jak poseł Borys Budka z Platformy Obywatelskiej powiedział, że Lech Kaczyński rozumiał trójpodział władzy, prezesowi PiS puściły nerwy. „Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Zniszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami – grzmiał z sejmowej mównicy Jarosław Kaczyński.

Obrady Sejmu trwały do godz. 2 w nocy i zostały przerwane do godz. 9.30 w środę. Po ich wznowieniu posłowie zadecydowali o skierowaniu projektu ustawy o SN do prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę głosami posłów PiS przyjęto zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji jej członków będących sędziami. Nowych ma wybrać Sejm, choć do tej pory robiły to środowiska sędziowskie. Poprawki zmieniające złożony projekt zgłosił prezydent Andrzej Duda, który proponuje, by wyboru dokonywano nie zwykłą większością, a większością 3/5 głosów. Ogromne kontrowersje budzi także poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on, że wszyscy dotychczasowi sędziowie SN przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych wskazanych przez ministra sprawiedliwości.

Joanna Mucha zaprasza na protesty w Lublinie, Zamościu i Białej Podlaskiej

WIDEO

Łańcuch Światła: Protest przed Sądem Okręgowym w Lublinie

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(168) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lipca 2017 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sędziowie na oczy nie widzieli teczek TW BOLEK ; wydali wyrok, a Kiszczak w śmiech - taka to była lustracja !
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2017 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MF: nadwyżka budżetowa po czerwcu wyniosła 5,9 mld zł -IiM BARDZIEJ KOMUCHY po_zsl_n DOSTAJA W PEE - TYM LEPIEJ DLA POLSKI!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2017 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jadąc parafraza uświęconych słów wytoczonych przez Pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego w uświęconej lezącego ziemi można mówić, że ojczyzny łono najważniejsze bez względu na optyczny obraz patrzenia na świat. Nieuki co to do szkól nie chcieli chodzić chcą prawdziwym Polakom dyktować warunek co dobre a co złe!
Rozwiń
tellchar
tellchar (20 lipca 2017 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KONIEC Z POSTKOMUNĄ BRAWO PIS Postkomuniści w PiS w rodzaju Piotrowicza i kolegów mają usunąć postkomunę z sądów? I wy w to wierzycie?
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2017 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sąd, który uniewinnia Beatę Sawicką i jednocześnie skazuje Mariusza Kamińskiego za skuteczną walkę z korupcją nie jest sądem, tylko cyrkiem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (168)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!