wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Lublinerzy ze świata wrócili do miasta. To pierwszy taki zjazd od 70 lat

Dodano: 3 lipca 2017, 19:12

Przed obrazem Unii Lubelskiej na Zamku Lubelskim dawno nie było tylu wzruszeń, wspomnień i oczekiwań. W poniedziałek rozpoczął się Lubliner Reunion, pierwszy od 70 lat zjazd dawnych mieszkańców Lublina i ich potomków żydowskiego pochodzenia

USA, Izrael, Brazylia, Szwecja, Norwegia, Australia... – Mamy 208 zarejestrowanych gości z zagranicy – podaje Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, organizatora zjazdu.

– Plus goście z Polski. Czyli na pewno 240 osób, a może jeszcze więcej – dodaje Grzegorz Jędrek z Teatru NN. – Wszyscy przyjechali bardzo pozytywnie nastawieni. Cieszą się, że tutaj są.

Powrót do domu

Rose Lipszyc z ul. Misjonarskiej po raz ostatni była w Lublinie w 1939 r. W niedzielę zamówiła taksówkę i objechała wszystkie znane jej miejsca.

Zofia Sznajdman-Rydz (marcowa emigrantka, córka Róży Fiszman-Sznajdman - autorki książki „Mój Lublin”) przywiozła ze Szwecji do Lublina całą swoją 10-osobową rodzinę.

– Wszyscy bardzo chcieliśmy przyjechać – mówi Allan Rydz, jej syn. – Zobaczyć Lublin i spotkać kuzynów.

Dla jednych to powrót do „domu”, dla drugich szansa na odnalezienie swoich korzeni.

– Wiele rodzin na całym świecie zastanawia się, skąd się wywodzi – stwierdza Olivier Szlos z Nowego Jorku. I dodaje: – Świat jest mały. Dziś rano spotkałem parę, która mieszka dwie ulice ode mnie.

Swoich sąsiadów, ale tych sprzed wojny, i koleżanek ze szkolnej ławki szuka Helena Grzesik (z d. Dworczyk), urodzona lublinianka. Na inaugurację zjazdu na zamku przyszła z mężem. – Przyszliśmy powitać lublinerów – mówi. – Polki, Żydówki, żyliśmy jak jedna rodzina. Chciałabym się kiedyś dowiedzieć, co się z nimi stało.

Lublin to mój port

– Mama przeżyła wojnę udając katolicką dziewczynkę. Udało się jej, bo miała niebieskie oczy. I dlatego, że spotkała osoby, które jej pomogły. Bez pomocy nikt by wojny nie przetrwał – opowiada Leora Tec, córka Nechamy Tec z Lublina, autorki książki „Suche łzy”, poruszającej historii przetrwania żydowskiego dziecka. – W drugim pokoleniu ważne jest, by ratować pamięć i wspomnienia – przekonuje Leora.

– To moja szósta wizyta w tym mieście. Moja babcia zawsze powtarzała: jestem Polką, a Lublin to mój port – przyznaje z dumą Robin Magid z Kaliforni. – Ten zjazd to bardzo miły gest ze strony Lublina w stosunku do tych co odeszli i do tych, którym udało się przeżyć.

Lubliner Reunion 2017

Koncerty, wystawy, wspólny szabas i zwiedzanie miasta. Program wydarzenia to kilkadziesiąt wydarzeń, w których udział może wziąć każdy zainteresowany (szczegóły: http://teatrnn.pl/lubliners ) Na wszystkie wydarzenia wstep wolny. Biletowany był jedynie poniedziałkowy koncert w CSK (Yaakov Lemmerz z orkiestą Filhamonii Lubelskiej). Koncert był transmitowany na żywo w TVP3. Jego retransmisję można obejrzeć w niedzielę, 9 lipca o godz. 23.50 w TVP 2.

 

 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lutego 2018 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Robinn has served as the Lublin Archives Project Coordinator for JRI-Poland since 1998 and coordinates the JRI-Poland activities for 90 towns in the Lublin area.
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2017 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niektóre dzielnice jak pisała prasa nic nie dostały z budżetu, rady dzielnic też widują figę, Ale na NN kasa się znajdzie.
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2017 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polscy goje, bydło i insekty mają nadzieję, że to ostatni zjazd tego typu.
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2017 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cyt. "To gest ze strony Miasta bardzo potrzebny, bo ludzki, humanitarny, czyli zwyczajny. Pamiętajmy, że przed wojną Polaków żydowskiego pochodzenia żyło w naszym mieście ponad 40 ty. po wojnie zostało ok. 4 tys. , z których po 68 r. zostało kilka osób." Nie no z tymi "kilkoma" to chyba przesadzasz...
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2017 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo miłe i ludzkie wydarzenie :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!