Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2009 r.
21:05
Edytuj ten wpis

Lublinianie nie zgadzają się na podwyżki cen biletów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 14 A A

Już 500 podpisów zebrali przeciwnicy zastąpienia biletów jednorazowych czasowymi pod petycją do prezydenta Lublina. A w Internecie aż wrze od negatywnych opinii o dwóch alternatywnych pomysłach prezydenta na nowy cennik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Przecież nikt nie może przewidzieć, ile czasu jego autobus będzie stać w korkach. Skąd ma więc wiedzieć, jaki bilet skasować – mówi Krzysztof Jakubowski, który organizuje zbiórkę podpisów.

Petycja ma nakłonić prezydenta, by nie likwidował biletów jednorazowych, wprowadzając na ich miejsce bilety czasowe. Nowe bilety, co prawda, pozwalałyby na przesiadki, ale po upływie ważności jednego biletu trzeba by kasować kolejny i znów wydawać pieniądze. – Dlatego bilety czasowe nie mają sensu – twierdzi Jakubowski.

Pismo do Ratusza nie uwzględnia jednak dwóch późniejszych propozycji Zarządu Transportu Miejskiego. Jedna mówi, że bilety jednorazowe zostaną, ale będą droższe (normalny po 2,4 zł) podobnie jak okresowe (miesięczny po 94 zł). Druga zakłada, że bilety czasowe będą dostępne nie zamiast, ale obok jednorazowych, które zdrożeją do 2,4 zł (cena miesięczne-
go skoczy do 89 zł).

W Internecie wrze. – Komunikacja miejska w Lublinie nadal zarządzana jest nieefektywnie. Zamiast zachęcać do korzystania z jej usług czyni się wręcz odwrotnie. Jeśli podwyżki wejdą w życie, liczba pasażerów spadnie na pewno – pisze do nas Tomasz Dybalski, jeden z Czytelników i podkreśla, że w Radomiu miasto płaci swojemu przewoźnikowi o złotówkę mniej za tzw. wozokilometr niż w Lublinie, a bilet kosztuje tam 2,10 zł. Cena ta obowiązuje od stycznia, wcześniej przez 8 lat bilety kosztowały 1,3 zł.

Kontrowersje budzi też pomysł Zarządu Transportu Miejskiego, by bilety kupowane u kierowców były droższe o 50 gr. – Prosili o to stali pasażerowie, których denerwuje, że inni kupują bilety u kierowcy, opóźniając odjazd z przystanku – wyjaśnia Justyna Góźdź z ZTM.

Problem w tym, że wieczorami i w niedziele kioski są nieczynne, a wątpliwości co do tego, czy można różnicować cenę biletu ze względu na miejsce jego zakupu miał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Petycję podpisało już 500 osób, w większości są to studenci. Zbiórka podpisów potrwa do końca przyszłego tygodnia, później listy trafią na biurko prezydenta miasta.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lili / 28 listopada 2009 o 22:33
lady napisał:
Dlaczego w Lublinie bility są takie drogie? odpowiedź jest prosta - wszyscy musimy dopłacić do zniżek studenciaków Bo to przecież nie miasto dofinansowuje ulgi studentom tylko kwota ta ukryta jest właśnie w biletach pozostałych. Czyż nie mam racji ?

Niestety jesteś w błędzie bo do biletów studenckich dopłaca państwo
rozwiń
Avatar
lady / 27 listopada 2009 o 14:00
Dlaczego w Lublinie bility są takie drogie? odpowiedź jest prosta - wszyscy musimy dopłacić do zniżek studenciaków Bo to przecież nie miasto dofinansowuje ulgi studentom tylko kwota ta ukryta jest właśnie w biletach pozostałych. Czyż nie mam racji ?
Avatar
AjakA / 26 listopada 2009 o 22:30
MKM napisał:
Każdy zakład pracy daje swoim pracownik jakieś przywileje.


Interesująca teoria.W takim razie kto mi powie jakie przywileje daje praca w kostnicy lub podobnej branży?
To dziwne że dzieci i małżonkowie pracowników MPK też jeżdżą za free a pracownikami przecież nie są. Może należałoby ukrócić w końcu te przywileje a nie stale podwyższać ceny biletów !
Avatar
tadam / 26 listopada 2009 o 22:20
MKM napisał:
Popieram bilety droższe u kierowcy o 50 gr. Bilety można kupić na zapas. Napewno się nie zepsują. TYLKO ćwoki kupują u kierowcy.


Sam jesteś "ćwokiem"
A biletów na zapas się nie kupuje bo bilet łatwo zgubić !
Avatar
hub / 26 listopada 2009 o 18:31
MPK to zwisa ile bedzie kosztował bilet, może kosztować i 10gr bo MPK dostaje kase z ZTM za przejechane kilometry, a kasa z biletów idzie do ZTM a nie do MPK, wiec MPK nie ma nic do podwyżki.
bilety kupione u kierowcy powinny być droższe, a UOKiK niech sie nie miesza bo nie ma racji a skoro interweniowal w tej sprawie to dlaczego nie interweniuje w innych, przykład: skoro np to samo piwo w sklepie X kosztuje 50gr taniej niż to samo piwo w sklepie Y i to jest ok, to tak samo może być z biletami - ten sam towar a inna cena w zależności gdzie sie kupuje
Avatar
Gość / 26 listopada 2009 o 16:16
do organizatorów zbierania podpisów: nie przyszło wam na myśl przy okazji zbierać podpisy pod petycja o zmianę prezydenta ?? to mógłby być dobry pomysł
Avatar
hary / 26 listopada 2009 o 11:44
Bilety u kierowcy powinny szczegolnie w centrum kosztowac 1 zl chyba ze wkioskach brak -10 osob chce kupic 10 biletow o ile sie wydluza czas jazdy ? np zgrubszym nominalem..Za rozwuj komunikacji pasazer powinien biletami wspolfinansowac komunikacje ,poniewaz twardolowi zamiast w drogi beda doplacac do biletow pasazera.
Avatar
3 / 26 listopada 2009 o 11:36
swójnick napisał:
a skąd takie dane? Ja i ludzie których znam jesteśmy za podwyżkami cen biletów. Nie piszcie że Lublinianie są przeciwni bo to kłamstwo

Pewnie pracujecie w MPK i przejazdy macie za darmo.
Unikam Miejskiej Porażki Komunikacyjnej jak ognia, żeby się nie spóźniać wole iść na piechotę. Na minie nie zarobicie.
Avatar
ixx / 26 listopada 2009 o 10:47
Stefan napisał:
Scenka z wczoraj z jednego z przystankow. Z autobusu wysiada nawalony kierowca MPK i pyta sie jednej z osob ile jeszcze przystankow do przejechania na Kaline? Taki musial byc nawalony ze nie wiedzial gdzie jest. Po uzyskaniu odpowiedzi odparl "ja i tak mam za darmo to wsiade w byle ktory i dojade" A dlaczego masz stary zlopie wsiadac za darmo i jechac? Jak ktos pracuje w Policji to moze mandatow nie placic, pic w miejscu publicznym? Jak ktos pracuje w sklepie to ma brac za darmo towar z polek? Gdzie ta sprawiedliwosc?



O co ci koleś chodzi, nie twoja broszka jak się firma rozlicza z pracownikami. Może gdyby nie te darmowe przejazdy to by firma musiała więcej w gotówce pracownikom dorzucić. A a tak wychodzi i tak lepiej bo płaci pracownikom usługami, które i tak musi świadczyć i które i tak generują koszt. Pomyśl następnym razem Stefek zanim coś napiszesz.



O co ci koleś chodzi, nie twoja broszka jak się firma rozlicza z pracownikami. Może gdyby nie te darmowe przejazdy to by firma musiała więcej w gotówce pracownikom dorzucić. A a tak wychodzi i tak lepiej bo płaci pracownikom usługami, które i tak musi świadczyć i które i tak generują koszt. Pomyśl następnym razem Stefek zanim coś napiszesz. rozwiń
Avatar
MKM / 26 listopada 2009 o 10:36
Stefan napisał:
Scenka z wczoraj z jednego z przystankow. Z autobusu wysiada nawalony kierowca MPK i pyta sie jednej z osob ile jeszcze przystankow do przejechania na Kaline? Taki musial byc nawalony ze nie wiedzial gdzie jest. Po uzyskaniu odpowiedzi odparl "ja i tak mam za darmo to wsiade w byle ktory i dojade" A dlaczego masz stary zlopie wsiadac za darmo i jechac? Jak ktos pracuje w Policji to moze mandatow nie placic, pic w miejscu publicznym? Jak ktos pracuje w sklepie to ma brac za darmo towar z polek? Gdzie ta sprawiedliwosc?


Każdy zakład pracy daje swoim pracownik jakieś przywileje.


Każdy zakład pracy daje swoim pracownik jakieś przywileje. rozwiń
Avatar
Lili / 28 listopada 2009 o 22:33
lady napisał:
Dlaczego w Lublinie bility są takie drogie? odpowiedź jest prosta - wszyscy musimy dopłacić do zniżek studenciaków Bo to przecież nie miasto dofinansowuje ulgi studentom tylko kwota ta ukryta jest właśnie w biletach pozostałych. Czyż nie mam racji ?

Niestety jesteś w błędzie bo do biletów studenckich dopłaca państwo
rozwiń
Avatar
lady / 27 listopada 2009 o 14:00
Dlaczego w Lublinie bility są takie drogie? odpowiedź jest prosta - wszyscy musimy dopłacić do zniżek studenciaków Bo to przecież nie miasto dofinansowuje ulgi studentom tylko kwota ta ukryta jest właśnie w biletach pozostałych. Czyż nie mam racji ?
Avatar
AjakA / 26 listopada 2009 o 22:30
MKM napisał:
Każdy zakład pracy daje swoim pracownik jakieś przywileje.


Interesująca teoria.W takim razie kto mi powie jakie przywileje daje praca w kostnicy lub podobnej branży?
To dziwne że dzieci i małżonkowie pracowników MPK też jeżdżą za free a pracownikami przecież nie są. Może należałoby ukrócić w końcu te przywileje a nie stale podwyższać ceny biletów !
Avatar
tadam / 26 listopada 2009 o 22:20
MKM napisał:
Popieram bilety droższe u kierowcy o 50 gr. Bilety można kupić na zapas. Napewno się nie zepsują. TYLKO ćwoki kupują u kierowcy.


Sam jesteś "ćwokiem"
A biletów na zapas się nie kupuje bo bilet łatwo zgubić !
Avatar
hub / 26 listopada 2009 o 18:31
MPK to zwisa ile bedzie kosztował bilet, może kosztować i 10gr bo MPK dostaje kase z ZTM za przejechane kilometry, a kasa z biletów idzie do ZTM a nie do MPK, wiec MPK nie ma nic do podwyżki.
bilety kupione u kierowcy powinny być droższe, a UOKiK niech sie nie miesza bo nie ma racji a skoro interweniowal w tej sprawie to dlaczego nie interweniuje w innych, przykład: skoro np to samo piwo w sklepie X kosztuje 50gr taniej niż to samo piwo w sklepie Y i to jest ok, to tak samo może być z biletami - ten sam towar a inna cena w zależności gdzie sie kupuje
Avatar
Gość / 26 listopada 2009 o 16:16
do organizatorów zbierania podpisów: nie przyszło wam na myśl przy okazji zbierać podpisy pod petycja o zmianę prezydenta ?? to mógłby być dobry pomysł
Avatar
hary / 26 listopada 2009 o 11:44
Bilety u kierowcy powinny szczegolnie w centrum kosztowac 1 zl chyba ze wkioskach brak -10 osob chce kupic 10 biletow o ile sie wydluza czas jazdy ? np zgrubszym nominalem..Za rozwuj komunikacji pasazer powinien biletami wspolfinansowac komunikacje ,poniewaz twardolowi zamiast w drogi beda doplacac do biletow pasazera.
Avatar
3 / 26 listopada 2009 o 11:36
swójnick napisał:
a skąd takie dane? Ja i ludzie których znam jesteśmy za podwyżkami cen biletów. Nie piszcie że Lublinianie są przeciwni bo to kłamstwo

Pewnie pracujecie w MPK i przejazdy macie za darmo.
Unikam Miejskiej Porażki Komunikacyjnej jak ognia, żeby się nie spóźniać wole iść na piechotę. Na minie nie zarobicie.
Avatar
ixx / 26 listopada 2009 o 10:47
Stefan napisał:
Scenka z wczoraj z jednego z przystankow. Z autobusu wysiada nawalony kierowca MPK i pyta sie jednej z osob ile jeszcze przystankow do przejechania na Kaline? Taki musial byc nawalony ze nie wiedzial gdzie jest. Po uzyskaniu odpowiedzi odparl "ja i tak mam za darmo to wsiade w byle ktory i dojade" A dlaczego masz stary zlopie wsiadac za darmo i jechac? Jak ktos pracuje w Policji to moze mandatow nie placic, pic w miejscu publicznym? Jak ktos pracuje w sklepie to ma brac za darmo towar z polek? Gdzie ta sprawiedliwosc?



O co ci koleś chodzi, nie twoja broszka jak się firma rozlicza z pracownikami. Może gdyby nie te darmowe przejazdy to by firma musiała więcej w gotówce pracownikom dorzucić. A a tak wychodzi i tak lepiej bo płaci pracownikom usługami, które i tak musi świadczyć i które i tak generują koszt. Pomyśl następnym razem Stefek zanim coś napiszesz.



O co ci koleś chodzi, nie twoja broszka jak się firma rozlicza z pracownikami. Może gdyby nie te darmowe przejazdy to by firma musiała więcej w gotówce pracownikom dorzucić. A a tak wychodzi i tak lepiej bo płaci pracownikom usługami, które i tak musi świadczyć i które i tak generują koszt. Pomyśl następnym razem Stefek zanim coś napiszesz. rozwiń
Avatar
MKM / 26 listopada 2009 o 10:36
Stefan napisał:
Scenka z wczoraj z jednego z przystankow. Z autobusu wysiada nawalony kierowca MPK i pyta sie jednej z osob ile jeszcze przystankow do przejechania na Kaline? Taki musial byc nawalony ze nie wiedzial gdzie jest. Po uzyskaniu odpowiedzi odparl "ja i tak mam za darmo to wsiade w byle ktory i dojade" A dlaczego masz stary zlopie wsiadac za darmo i jechac? Jak ktos pracuje w Policji to moze mandatow nie placic, pic w miejscu publicznym? Jak ktos pracuje w sklepie to ma brac za darmo towar z polek? Gdzie ta sprawiedliwosc?


Każdy zakład pracy daje swoim pracownik jakieś przywileje.


Każdy zakład pracy daje swoim pracownik jakieś przywileje. rozwiń