niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Lublinianka do przebudowy: Będzie stadion, centrum treningowe, hotel i przychodnia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2012, 19:04

Po latach stagnacji pojawiła się szansa, że zaniedbane tereny, w tym stadion przy ul. Leszczyńskiego
Po latach stagnacji pojawiła się szansa, że zaniedbane tereny, w tym stadion przy ul. Leszczyńskiego

Nowy stadion, centrum treningowe dla młodzieży, hotel i przychodnia. Tak mają wyglądać obiekty KS Lublinianka.

Od jesieni ubiegłego roku Klub Sportowy Lublinianka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Teraz jej udziałowcy chcą przejąć od miasta klubowy stadion wraz z pobliską infrastrukturą. W sumie, ok. 9 hektarów.

– Chodzi o wynajęcie terenu na 30 lat – mówi Grzegorz Dębiec, udziałowiec spółki. – Zbierzemy pieniądze na przebudowę stadionu. Jeden obiekt przy ul. Krochmalnej to za mało. Małych klubów nie będzie stać, by na nim trenować. Obiekty wokół stadionu zostaną skomercjalizowane. Dzięki temu zyskamy pieniądze na rozwój części sportowej.

Spółka ma już koncepcję zagospodarowania terenu przy ul. Leszczyńskiego. Wynika z niej, że główny stadion będzie miał 5700 miejsc, bieżnię i zadaszone trybuny. Do tego zaplecze dla zawodników. Od strony al. Solidarności powstanie boisko treningowe. Teren cmentarza żydowskiego zostanie uporządkowany, a dawne pochówki stosownie upamiętnione. W części stadionu od strony ul. Leszczyńskiego zaplanowano biura.

Z kolei na wysokości dawnego kina Kosmos powstałby duży obiekt komercyjny, z przeznaczeniem np. na przychodnię lub apartamenty. W planie jest również hotel, akademiki, niewielka hala sportowa oraz parkingi na kilkaset samochodów.

– Kończymy prace nad planem komercjalizacji – dodaje Dębiec. – Nie możemy jednak zdradzić szczegółów, dopóki nie uzyskamy prawa do dysponowania terenem.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że mają już za sobą sondażowe rozmowy z prezydentem miasta i radnymi. Pomysł został dobrze przyjęty.

– Prezydent jest otwarty na propozycje, ale z oceną projektu musimy się wstrzymać do czasu otrzymania konkretnej koncepcji – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik Ratusza.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że stosowne dokumenty powinny trafić do prezydenta w tym tygodniu.

– Chcielibyśmy załatwić formalności w ciągu pół roku – dodaje Dębiec. – Później dajemy sobie rok na rozpoczęcie projektu. Jeśli polegniemy, to się wycofamy.

Przedsiębiorcy zapewniają, że przejęcie terenu przy ul. Leszczyńskiego nie zagraża interesom miasta.

– Jesteśmy spółką non-profit, więc wszystkie zyski musimy przeznaczać na rozwój sportu – mówi Krzysztof Gil, prezes spółki. – Oczywiście, przedsiębiorcy nie wybudują miastu stadionu. Mamy jednak doświadczenie, które pozwoli nam uzyskać finansowanie. W umowie z miastem określimy czas na zdobycie inwestorów. Dzięki temu powstanie wielofunkcyjny stadion, miejsce do treningu dla małych klubów oraz szkółka piłkarska dla młodzieży. Zniknie też obciążenie finansowe dla miasta, którym obecnie są tereny Lublinianki.

Spółka chce szukać pieniędzy nie tylko u prywatnych inwestorów, ale także w samorządzie województwa, ministerstwach oraz Totalizatorze Sportowym. Przedsiębiorcy zapewniają, że uzyskali już wstępną akceptacje swoich planów nie tylko u władz miasta, ale i w radzie dzielnicy oraz Warszawskiej Gminie Żydowskiej. Poprzedni gospodarz terenu przy ul. Leszczyńskiego, Norweska Grupa Kapitałowa, tłumaczyła fiasko planowanych tam inwestycji m.in. sprzeciwem gminy.

Lublinianki droga do odbudowy

W 2010 roku miasto przejęło tereny Lublinianki. Od roku 2001 grunty te dzierżawiono Norweskiej Grupie Inwestycyjnej. Umowę zawarto na 30 lat. Przy ul. Leszczyńskiego miał powstać nowoczesny stadion, galeria handlowa i biurowce. Norwegowie nie zrealizowali jednak żadnych inwestycji. Podtrzymywali jedynie działalność klubu sportowego. Nie płacili przy tym za dzierżawę. Ratusz wypowiedział im umowę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dzieciak KSL
hcwd_block
e _block
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dzieciak KSL
dzieciak KSL (30 stycznia 2012 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='e _block' timestamp='1327957057' post='590443']
Cholera wie Gil ma niezłe układy w UM jeżeli jest to w interesie kogoś z miasta to ziarenko prawdy może w tym jest. Na razie w Lubliniance nie mogą sali na treningi w zimie załatwic dla dzieciaków
[/quote]
... a my nie chcemy sali, my chcemy na śnieg!
Rozwiń
hcwd_block
hcwd_block (30 stycznia 2012 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
właśnie! dzieciaki biegają po śniegu w parku i to w taki mróz w samych trampkach...
Rozwiń
e _block
e _block (30 stycznia 2012 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cholera wie Gil ma niezłe układy w UM jeżeli jest to w interesie kogoś z miasta to ziarenko prawdy może w tym jest. Na razie w Lubliniance nie mogą sali na treningi w zimie załatwic dla dzieciaków
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2012 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Stadion będzie miał 5700 miejsc, bieżnię i zadaszone trybuny.
Do tego zaplecze dla zawodników. Od strony al. Solidarności powstanie boisko treningowe.
W części stadionu od strony ul. Leszczyńskiego zaplanowano biura.
Na wysokości dawnego kina KOSMOS powstałby duży obiekt komercyjny, z przeznaczeniem np. na przychodnię lub apartamenty.
W planie jest również hotel, akademiki, niewielka hala sportowa oraz parkingi na kilkaset samochodów"


... pod GS-em opowiadają lepsze dowcipy.
Rozwiń
m
m (30 stycznia 2012 o 16:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wydbuja to może stacje beznzynową bo im sie to opłaci może kiedyś jakiś hotel......nic więcej nie powstanie tak jak było z kinem i lecrerciem, plazą i znikającym hotelem.......nikt w te bajki nie wierzy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!