piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Ludzie czekają na przełom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2004, 20:05

• PO - 26 proc., Samoobrona 18 proc., i dopiero trzecie miejsce SLD z 17 proc. To najnowszy sondaż poparcia
dla partii przygotowany dla "Rzeczpospolitej”. Premierowi, na co liczyło po cichu jego otoczenie, nie pomógł wypadek śmigłowca. SLD znów straciło w notowaniach. Co się dzieje z lewicą?
- Wynik SLD to odzwierciedlenie sytuacji społecznej. Ludzie nie widzą jakiegoś przełomu swojej sytuacji życiowej i dlatego tak źle oceniają rządzących. Poza tym w perspektywie najbliższych miesięcy też nie spodziewają się poprawy. Za chwilę dojdzie strach przed wzrostem cen po naszym wejściu do unii.

• Skoro SLD nie pomógł upadek śmigłowca, to może pomogłaby dymisja premiera?
- Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć SLD, czy dla niego samego nie byłoby korzystniej przeprowadzić radykalne zmiany w rządzie. Ważny też będzie efekt wewnętrznej walki w SLD pomiędzy opcją socjalną a liberalną, która z nich wygra. To pokaże, w jakim kierunku sojusz będzie zmierzać.

• Traci SLD i przy okazji pana partia. Czy UP nadal będzie trwać przy SLD czy może weźmiecie rozwód?
- Taką decyzję mogą podjąć władze krajowe. Osobiście uważam, że UP powinna wrócić do swojego programu i go realizować. Jeśli nie uda się tego zrobić w tej koalicji, to powinniśmy z niej wystąpić.

• A czy ten parlament dotrwa do końca kadencji?
- Raczej tak, bo nawet gdyby pojawił się wniosek o samorozwiązanie, to na pewno przy jego rozpatrywaniu nie byłoby dyscypliny. Każdy głosowałby według własnego uznania, a posłowie mają przecież za dużo do stracenia.

• Wracając do sondażu. Skąd wysokie notowania Samoobrony? Czy to na fali krytyki rządu?
- W pewnej części na pewno tak. Poza tym elektorat Samoobrony, czyli głównie wieś, odczuwa strach przed wejściem do unii. Populistyczna Samoobrona skutecznie wykorzystuje te nastroje i zyskuje w sondażach.

• A kto będzie rządził po następnych wyborach parlamentarnych?
- Patrząc na sondaże wydaje się, że Platforma Obywatelska, która ma wyraźny program. Drugim zwycięzcą może być Samoobrona. Nie wiadomo jednak, w którym kierunku pójdzie SLD. A do następnych wyborów jest jeszcze trochę czasu. Dlatego ogłaszanie zwycięzcy już teraz może być przedwczesne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!