wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Ma być więcej zieleni obok Starego Miasta. Nowy park na Błoniach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2014, 17:00
Autor: Dominik Smaga

Znany jest już skład sądu konkursowego, który będzie oceniać pomysły na urządzenie nowego parku na Błoniach pod Zamkiem. Nasadzenia zieleni mają się rozpocząć w połowie przyszłego roku. Zapłaci za nie właściciel galerii handlowej przy al. Unii Lubelskiej.

Konkurs ma zostać ogłoszony pod koniec roku. - Jego rezultatem będzie opracowanie rozwiązań, które mają być wpisane w plan zagospodarowania terenu - tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik magistratu. - Autor zwycięskiej pracy dostanie nagrodę pieniężną i zaproszenie do negocjacji w sprawie wykonania projektu.

Koncepcja ma obejmować tereny zielone wokół Zamku oraz wzdłuż al. Unii Lubelskiej niemal do samej Bystrzycy, ale tylko po staromiejskiej stronie al. Unii Lubelskiej. - Teren ten ma pełnić funkcję rekreacyjną i wypoczynkową - mówi Krzyżanowska. - Koncepcja powinna przewidywać strefę zieleni, mogą się też pojawić obiekty małej architektury z funkcjami gastronomicznymi. Wszystko musi być tak opracowane, by zachowana została panorama widokowa Starego Miasta.

O tym, że teren powinien być urządzony na nowo, Rada Miasta zdecydowała już w czerwcu ubiegłego roku podejmując - na wniosek prezydenta - uchwałę o rozpoczęciu prac nad planem zagospodarowania. Ale w praktyce takie prace nawet się nie zaczęły. - Uznaliśmy, że należy z tym poczekać do czasu rozstrzygnięcia konkursu i zwycięską pracę ująć w projekcie planu - wyjaśnia Krzyżanowska.

Część prac przy urządzaniu Błoni ma być sfinansowana przez austriacką firmę Immofinanz Group, która przy al. Unii Lubelskiej kończy budowę galerii handlowej Tarasy Zamkowe. Austriacy mają wyłożyć pieniądze na nasadzenie zieleni, które - jak zapowiada miasto - może być przeprowadzone w połowie przyszłego roku.

Inwestor zobowiązany był ponadto do modernizacji odcinka al. Unii Lubelskiej wraz z budową nowej sygnalizacji, odnowienia jezdni, chodników i budową ścieżki rowerowej. Musiał też zmodernizować al. Tysiąclecia od ronda do ul. Działkowej oraz ul. Działkową.

Kto oceni projekty

Sąd konkursowy: Stanisław Lichota - przewodniczący (Stowarzyszenie Architektów Polskich), Hubert Mącik (miejski konserwator zabytków), Władysław Sadurski (SARP), Janusz Grycel (SARP), Beata Malicka-Ząbek (Urząd Miasta), Małgorzata Żurkowska (Urząd Miasta), Hanna Pawlikowska (Urząd Miasta), Mirosław Załuski (zastępca sędziego, SARP), Jan Kamiński (zastępca sędziego, Rada Kultury Przestrzeni).

A co z Podzamczem?

W piątek mija termin zgłaszania Urzędowi Miasta uwag do budzącego kontrowersje projektu planu zagospodarowania Podzamcza. Dokument zakłada zagłębienie w ziemi al. Tysiąclecia i przykrycie jej tunelem, budowę hali w miejscu targowiska przy Ruskiej. Dopuszcza też wyburzenie społemowskiego Bazaru i budowę w tym miejscu dużego obiektu handlowego.
  Edytuj ten wpis
Ble
der
ZoŚka
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ble
Ble (7 listopada 2014 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Łapy precz od Społemowskiego Bazaru. Ze wszystkich obiektów supermarketopodobnych prezentuje się najlepiej!

Rozwiń
der
der (7 listopada 2014 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego tarasy zamkowe wyremontowały część uni lubelskiej i kawałeczek tysiąclecia? Dziwne że miasto nie zawarło lepszej umowy drogowej wokół centrum handlowego. A rondo pod zamkiem to już kompletnie rozjeżdżone po tej budowie słabo to wygląda oj słabo

A w ogóle dlaczego "miasto" pozwoliło na coś takiego aby na takiej trasie jaka jest Al.Unii Lubelskiej były zawrotki i to na jednym poziomie.
"Miasto" niestety nie potrafi "złapać okazji".

A propo's Błoni, zróbmy jakiś porządny teren do widowisk, zabaw, amfiteatr z miejscami do siedzenia nie wspomnę o kapryśnej pogodzie i o zadaszeniu choćby brezentowym. Miast 350 tys. a muszla w Ogrodzie Saskim niczym "muszelka w Pcimiu Dolnym", Ale cóż może nie wszyscy pragną kultury powszechnej i ogólnie dostępnej.

Rozwiń
ZoŚka
ZoŚka (7 listopada 2014 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W ubiegłym tygodniu byłam w ... Wąchocku - tak w tym Wąchocku !
W ubiegłym roku zagospodarowano tam błonia i otwarto fantastyczne miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Czegoś tak prostego i udanego dawno nie widziałam - polecam odwiedziny Włodarzom Miasta Lublina i wszystkim Decydentom !
Naprawdę warto !
Rozwiń
sed
sed (7 listopada 2014 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego tarasy zamkowe wyremontowały część uni lubelskiej i kawałeczek tysiąclecia? Dziwne że miasto nie zawarło lepszej umowy drogowej wokół centrum handlowego. A rondo pod zamkiem to już kompletnie rozjeżdżone po tej budowie słabo to wygląda oj słabo

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!