piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Ma pomysł na most na Kalinowszczyźnie. Chce go zamienić w scenę

Dodano: 22 stycznia 2016, 07:19

Fot. Tomasz Maciuszczak<br />
Fot. Tomasz Maciuszczak

Mógłby stać się sceną dla wydarzeń kulturalnych i artystycznych z widownią na obu brzegach Bystrzycy. To jeden z pomysłów studentki architektury na most na Kalinowszczyźnie, wybudowany w 1908 przez Mariana Lutosławskiego.

Sofija Mackiewicz pochodzi z Ust-Kamienogorska w Kazachstanie. Od września w ramach wymiany studenckiej studiuje architekturę na Politechnice Lubelskiej. W październiku zaczęła pracę przy projekcie zagospodarowania otoczenia zabytkowego mostu przy ul. Turystycznej. Most nigdy nie przechodził on remontu, a od lat korzystają z niego jedynie piesi.

– Wtedy nie miałam wiedzy o jego historii, dlatego moje podejście do tematu wynikało głównie z rozpoznania, jakie przeprowadziłam w tej okolicy – opowiada Sofija. – Odtworzyłam oryginalny wygląd przeprawy, ale w swoich propozycjach wprowadziłam też współczesne elementy.

Pierwszy z pomysłów dotyczących odnowienia samego mostu zakłada przywrócenie kolumn z latarniami oraz wykonanie żelbetowej balustrady. Inne, nieco bardziej nowatorskie koncepcje, zakładają ustawienie przy wejściach rozpiętych na linach i podświetlanych od dołu tkanin (płótna namiotowego), czy swojego rodzaju „bramy” w formie witraża. Balustrada w tym przypadku miałaby być wykonana z hartowanego szkła.

Istotne jest to, co studentka proponuje w sąsiedztwie przeprawy. Sam most miałby służyć pieszym, na środku traktu znalazłyby się ławki, które można ustawić w różnych konfiguracjach, a w czasie wydarzeń artystycznych i kulturalnych stawałby się sceną. Miejsca dla widzów miałyby być zlokalizowane u jego stóp, na obu brzegach Bystrzycy od strony Dworku Graffa. W pobliżu znajdowałoby się wejście do przejścia podziemnego pod al. Andersa, parking oraz ekrany akustyczne.

– Byłyby przezroczyste, bo chodzi o to, żeby ten teren wyciszyć, a nie wydzielić – podkreśla autorka projektu. – Może kiedy wyjadę z Lublina, ktoś zechce go kontynuować. Chciałabym, żeby ten most został odbudowany – dodaje Sofija Mackiewicz.

Most na Kalinowszczyźnie został zbudowany w 1908 roku przez firmę Mariana Lutosławskiego.

– Dokumentacja powstała w biurze Francoisa Hennebique’a, który był wówczas potentatem budowlanym na świecie. Zbudował ok. 35 tys. obiektów żelbetowych na kilku kontynentach. Jako swoich współpracowników dobierał najlepszych inżynierów w swoich krajach, a kimś takim był właśnie Lutosławski. Lublin nie był wtedy centrum świata, ale miał bardzo nowoczesną konstrukcję, jak na tamte lata – podkreśla dr inż. Sławomir Karaś z Katedry Dróg i Mostów Politechniki Lubelskiej.

Wizualizacje studentki
Wizualizacje studentki
Wizualizacje studentki
Wizualizacje studentki
Most obecnie (fot. Maciej Kaczanowski)
Most obecnie (fot. Maciej Kaczanowski)
Czytaj więcej o: Lublin kalinowszczyzna
Gucio
Gość
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gucio
Gucio (22 stycznia 2016 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no pogięło ludzi zachwycających się tą " GENIALNĄ " KONCPEPCJĄ "

jest tyle miejsc w Lublinie do grania muzyki i  innych działań artystycznych,

nie pospólstwo chce tańczyć na moście  

Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pogięło ją z tymi koncertami ! czego to dziś " studentki " nie wymyślą
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 17:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Architektka z Kazachstanu niech "wioske" robi u siebie. Dostała możliwość studiowania to niech się uczy i na swoim terenie później stawia tego typu ustrojstwa rodem ze Wsi Potiomkinowskiej i tam niech eksperymentuje. Kilka lat te pojawił się ciekawy projekt odbudowy tegoż mostu o którym wypowiadali się ciepło zarówno MKZ oraz architekci z katedry min. UJ i KUL, jednakże "dziennik wsch." milczał na ten temat. A teraz wielkie pianie jaki to cudny projekt przygotowała zagraniczna studenta. Lecz tak naprawdę z opisu wynika że jest mówiąc łagodnie badziew straszny, dno i wodorosty. Typowa grzebanina jak na głębokim wschodzie Rosieji gdzie domy wykonane z tzw.starodrzewia lub cegły klinkierowej , tynkujemy przyklejamy lampki najlepiej duże i jaskrawo kolorowe a potem jeszcze żarówiasta farba i jest gites. Droga studentko idź sobie robić takie cuda w Kazachstanie a nie z Miasta robisz wiochę. Dziennikowi gratulacje za "takie promocje" w końcu wschodni to i wschodnie trendy bezguścia promuje. Brawo brawo.
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nooo, ale to tak szeroko trzeba i całą Bystrzycę wzdłuż też - przecież już chyba nawet projekt jest Dusić Unie o kasę - póki Beata jeszcze nie zdążyła całkowicie popsuć stosunków :)
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Robić już bo jak PIS dojdzie do władzy w Lublinie to będzie pozamiatane ___ będą budować tylko same kościoły, place im. Kaczyńskich i kota filemona !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!