sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Magisterski hak na Kwaśniewskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 sierpnia 2006, 20:05

Aleksandrowi Kwaśniewskiemu może grozić do trzech lat więzienia za składanie fałszywych zeznań. Lubelscy prokuratorzy doszli do wniosku, że skłamał podczas przesłuchania w 1992 r. Stwierdził wówczas, że ma wyższe wykształcenie.

Od wczoraj postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie na polecenie Roberta Bednarczyka, prokuratora apelacyjnego. Doniesienie złożył Jerzy L., mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. Powołał się na informacje prasowe o byłym prezydencie Polski. Prokuratura Krajowa zdecydowała, że sprawą zajmą się prokuratorzy z Lublina.
O co chodzi? W 1992 roku Kwaśniewski (wtedy jeszcze poseł lewicy) zeznawał jako świadek w Prokuraturze Wojewódzkiej w Warszawie. Śledztwo dotyczyło tzw. moskiewskiej pożyczki udzielonej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. - Uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań podał, że ma wyższe wykształcenie - mówi prokurator Bednarczyk. - W rzeczywistości został skreślony z listy Uniwersytetu Gdańskiego bez zaliczenia piątego roku studiów.

Prokuratura zebrała już w tej sprawie prawie cały materiał dowodowy. Wkrótce wezwie na przesłuchanie prokuratora, który w 1992 roku przesłuchiwał Kwaśniewskiego. Potem przyjdzie czas na wezwania byłego prezydenta RP. Albo jako świadka, albo podejrzanego. - Za wcześnie jeszcze na określenie, w jakim charakterze - mówi Bednarczyk.
I zapewnia, że były prezydent będzie wypytywany o różne wątki artykułów, na które powoływał się Jerzy L. Np. o kulisy ułaskawienia znanego boksera Andrzeja Gołoty. Postępowanie obejmie też to, że nie podał w oświadczeniu majątkowym, że jego żona ma akcje Polisy.

Według kodeksu karnego podanie nieprawdy przez świadka to przestępstwo. Grozi za to do trzech lat więzienia. Ale jeśli nieprawdziwe informacje nie miały znaczenia dla wyniku postępowania karnego, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
Możliwy jest też inny przebieg wydarzeń. Jeśli Kwaśniewskiemu zostanie postawiony zarzut składania fałszywych zeznań to sprawa może się skończyć umorzeniem bez procesu ze względu na znikomą szkodliwość czynu.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!