środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Majątek Zakładów Tytoniowych w Lublinie na sprzedaż. Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną

Dodano: 12 września 2015, 10:59

Zakłady Tytoniowe w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)
Zakłady Tytoniowe w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Zakłady Tytoniowe w Lublinie idą pod młotek. Sąd ogłosił wczoraj upadłość likwidacyjną spółki. To finał prywatyzacji, która miała zapewnić milionowe inwestycje i tysiąc nowych miejsc pracy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Lubelska fabryka od miesięcy była w stanie upadłości układowej. Taka forma dawała możliwość dojścia do kompromisu z wierzycielami. Właściciel zakładu, Iman E. zapewniał sąd, że ma plan naprawczy. Tradycyjnie już skończyło się na obietnicach. W rezultacie Sąd Rejonowy Lublin-Wschód ogłosił w piątek upadłość likwidacyjną zakładu. To oznacza, że do firmy wchodzi syndyk.

– Niebawem rozpocznie się spis, szacowanie i sprzedaż majątku – zapowiada Leszek Jarosz, którego sąd wyznaczył na syndyka ZTL. – Postaram się sprzedać firmę jako całość. Jeśli to się nie powiedzie, trzeba będzie dzielić majątek na części.

Przychody ze sprzedaży mają być przeznaczone na spłatę długów spółki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o kwotę ponad 50 mln zł.

– Nie mamy jeszcze pełnej listy wierzytelności – zastrzega Jarosz. – Termin na ich zgłaszanie już minął, ale czekamy jeszcze aż spłyną do nas wszystkie dokumenty. Następnie powołany zostanie biegły, który wyceni majątek ZTL.

Największą wartość przedstawiają obecnie nieruchomości przy ul. Wrotkowskiej. Urządzenia wykorzystywane do produkcji są przestarzałe i jak wynika z nieoficjalnych informacji, z ich sprzedażą może być spory kłopot.

Firma zatrudnia obecnie ok. 60 osób. Likwidacja ZTL oznacza, że wszyscy stracą pracę.

– Załogę czekają zwolnienia choćby dlatego, że nie ma co robić. Zakład nie prowadzi produkcji – wyjaśnia Jarosz. – Szybkie rozwiązanie umów jest też niezbędne, by zwalniani mogli otrzymać świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

O problemach ZTL alarmowaliśmy już w 2012 roku. Firma miała wówczas milionowe długi, a po zapowiadanych inwestycjach nie było śladu. Lubelska fabryka została sprywatyzowana w 2009 roku. Trafiła w ręce francuskiej spółki Biosyntec, należącej do Irańczyka Imana E. Zapowiadał on, że zainwestuje w Lublinie ok. 100 mln zł. Miał u nas produkować rewolucyjne filtry do papierosów, znacznie redukujące szkodliwość palenia. Inwestycja miała dać tysiąc nowych miejsc pracy.

Przejęcie firmy skończyło się jednak milionowymi długami. Wśród wierzycieli ZTL są zarówno zagraniczni inwestorzy, jak i fiskus, celnicy, ZUS czy urząd miasta. Sam Iman E. nie występuje już w mediach pod pełnym nazwiskiem. Prokuratura postawiła mu bowiem zarzuty, dotyczące malwersacji finansowych. Chodzi o wyprowadzanie pieniędzy z lubelskiej fabryki. Podejrzanymi w tej sprawie są również osoby będące niegdyś w zarządzie ZTL oraz Fermentowni Tytoniu Krasnystaw. Spółka ta nadal jest pod kontrolą Imana E.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lipca 2016 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miałó być tak pięknie a wyszło jak zawsze, ale marki zagranicznych koncernów bardzo dobrze sie sprzedają, jeszcze patrzeć jak lubeslki browar perła padnie
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2015 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedy syndyk bedzie wyprzedawał rzeczy zakładu??
Rozwiń
Gość
Gość (13 września 2015 o 08:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za te prywatyzacje powinien odpowiedziec ktos z rzadu co ja podpisal
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2015 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie jest to dziwne i bardzo podejrzane działanie w,aby pozbyć się następnego zakładu producyjnego (LZPS też) w którym są zatrudnieni pracownicy plus współpraca z rolnikami.Na tym przykładzie widzimy do czego dąży nasz rząd.Jest to bardzo przykre-muszę stwierdzić, że dąży się do wygaszania Polski. Najnowsze doniesienia to likwidacja składek na ZUS.Z jednej strony to tzw. "kiełbasa wyborcza", ale z drugiej str. to nóż w plecy.Do tej pory ciągle jęczeli ile trzeba dokładać do ZUS-u, a teraz co nagle składki są nie potrzebne. Przecież emerytura obliczana jest z tego co kto sobie uskładał-ja śię z tym zgadzam- jest to w jakimś stopniu sprawiedliwe.Jeśli ZUS-owi brakuje to tylko dlatego.że musi wypłacać emeryturę uprzywilejowanym, którzy nie płacili składek do ZUS-u,a teraz biorą i jeszcze drą gęby ,że tracą na waloryzacji bo kupią mnie bochenków chleba.Dziwne to, bo ja z wiekiem jem mniej chleba.Ale , ale gdzie się podziała logika myślenia- zamiast rozwijać,wspomagać zakłady przemysłowe-likwiduje się je.Kto nami rządzi??????????????.
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2015 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
GOŚCIE IDĄ https://www.youtube.com/watch?v=LSYdxggXrUw
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!