poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Majdanek: Sprawdzą, czy trzeba wyremontować pomnik

Dodano: 5 sierpnia 2016, 07:45
Autor: TOMA

Pod koniec roku będzie wiadomo, czy Pomnik Walki i Męczeństwa na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku wymaga remontu. Placówka chce dowiedzieć się, jaki jest jego stan techniczny.

Muzeum ogłosiło przetarg na wykonanie ekspertyzy i opracowanie dokumentacji ewentualnych prac. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać się do końca tygodnia. Czas na przygotowanie dokumentów jest do 15 grudnia. Chodzi o tzw. pomnik-bramę od strony Drogi Męczenników Majdanka i znajdujące się w przeciwległej części dawnego obozu koncentracyjnego mauzoleum.

– Oba obiekty do tej pory nie były remontowane. Chcemy więc zobaczyć, jaki jest ich stan. Interesuje nas zakres potrzebnych prac i koszty. Chcemy też sprawdzić, czy wszystkie roboty będzie trzeba wykonać w jednym czasie, czy też będzie można je podzielić na etapy – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

Pomnik Walki i Męczeństwa według projektu Wiktora Tołkina i Janusza Dembka został odsłonięty w 1969 roku. To monumentalny kompleks pomnikowy składający się z trzech elementów. Pomnik-brama nawiązuje do Bramy Piekieł z „Boskiej komedii” Dantego Alighieri. Od niego prowadzi Droga Hołdu i Pamięci, na końcu której znajduje się mauzoleum (na zdjęciu). Ma ono formę kopuły wspartej na trzech kolumnach, a na fryzie wyrzeźbiono napis „Los nasz dla was przestrogą”. To cytat z wiersza „Requiem” Franciszka Fenikowskiego. T

Czytaj więcej o: Lublin majdanek pomnik
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 sierpnia 2016 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomyłka redakcjo - na zdjęciu nie ma mauzoleum, tylko jest brama - pomnik, a kopuła mauzoleum widoczna jest w jej prześwicie jako niewielki punkt.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!