środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Majdanek zjednoczył narody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2006, 15:26

O pojednanie między narodem polskim i ukraińskim modlili się wczoraj na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku kapłani z obu krajów. Wspólna liturgia zakończyła trwające od blisko dwóch tygodni Dni Majdanka.

Centralnym punktem wczorajszych modlitw była uroczysta Boska Liturgia św. Jana Złotoustego w obrządku bizantyjskim. Przewodniczył jej zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego w Polsce abp Jan Martyniak, a uczestniczyli hierarchowie obu Kościołów, kilkuset kapłanów i tłumy młodzieży. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, z powodu choroby, nie przybyli na spotkanie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Lubomyr Huzar oraz prymas Polski Józef Glemp.
Podczas nabożeństwa bp Sofron Mudryj z Iwanofrankowska na Ukrainie przypomniał postać bł. Emiliana Kowcza - kapłana, który zmarł w obozie na Majdanku, uwięziony tutaj za pomaganie Żydom. To jego słowa: "Tu w obozie widzę Boga - Boga jedynego dla nas wszystkich, niezależnie od różnic religijnych, które są między nami", były mottem wczorajszych modlitw. - Ks. Kowcz uczy nas, ludzi XXI wieku, jak dawać świadectwo prawdy i miłości w warunkach bezprawia i wrogości wobec ludzi - powiedział bp Sofron.
Wcześniej metropolita lubelski abp Józef Życiński uhonorował siedem osób i instytucji wyróżnieniem "Memoria Iustorum" (Pamięć Sprawiedliwych) za wkład w pojednanie polsko- ukraińskie. Laureaci dostali statuetki przedstawiające patronów Europy świętych Cyryla i Metodego. (MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!