niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Mali Wietnamczycy, wystąp!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2007, 17:51

Lubelskie kuratorium musi policzyć wietnamskie dzieci, które uczą się w naszych szkołach. Takie dyspozycje otrzymało z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Szczerze mówiąc, sam się zastanawiałem, po co to robimy - śmieje się Ryszard Kozłowski, starszy wizytator z lubelskiego Kuratorium Oświaty. To właśnie tam mają spływać informacje od samorządów, które powinny się dowiedzieć, ilu Wietnamczyków zamieszkuje na ich obszarze.
- Takie polecenie dostaliśmy z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców LUW - wyjaśnia Jolanta Misiak, lubelska wicekurator oświaty. - Mamy sprawdzić, ile dzieci pochodzenia wietnamskiego realizuje obowiązek szkolny w naszych placówkach.
Urząd tłumaczy, że to zarządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Dostaliśmy polecenie, żeby ustalić dane dotyczące Wietnamczyków przebywających w naszym województwie - tłumaczy Małgorzata Trąbka, rzeczniczka prasowa lubelskiego wojewody. - Ale po co? Nie wiem.
Nie tylko obowiązek szkolny Wietnamczyków interesuje MSWiA. Urzędnicy chcą się także dowiedzieć, czy obcokrajowcy przebywają legalnie i w jaki sposób integrują się z tutejszą społecznością. Na podstawie tych danych powstanie opracowanie o Wietnamczykach w Polsce. - Chodzi nam o dokładne poznanie sytuacji i losów Wietnamczyków, którzy przebywają w naszym kraju - wyjaśnia Michał Rachoń, rzecznik MSWiA.
Ile wietnamskich dzieci uczęszcza do lubelskich szkół? - U nas raczej nie ma żadnych - mówi Piotr Burek, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. - Byli chyba uczniowie czeczeńscy, koreańscy, ale o wietnamskich nie słyszałem.
I takie odpowiedzi najczęściej trafiają do kuratorium. - Z dotychczas zebranych danych wynika, że wietnamskich dzieci nie ma także w województwie - dodaje Kozłowski. - Dostaliśmy już informacje od 41 samorządów z 233, które muszą udzielić nam takiej informacji. Mają na to czas do jutra.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!