Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2015 r.
12:15
Edytuj ten wpis

Mandaty dla kierowców ostro w górę. Nawet 2362 zł za prędkość

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
633 68 A A

Żarty się skończyły. Mandat za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym ma wynosić ponad 1500 zł. Jeszcze więcej zapłacą recydywiści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prace nad przepisami zmieniającymi wysokość mandatów za zbyt szybką jazdę oraz zasady karania za przekroczenia zarejestrowane przez fotoradary nabrały tempa. W piątek do marszałka Sejmu trafił projekt uchwały przygotowany przez klub PO.

- Największą zmianą jest uzależnienie wysokości mandatów od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku (w 2013 3937 zł - red.) - mówi Stanisław Żmijan, lubelski poseł PO, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Projekt zakłada tolerancję do 10 km/h. - Mandat byłby liczony według klucza procentowego. Za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h byłoby to 3 proc. średniego wynagrodzenia, za 21-30 km/h - 5 proc., za 31-40 km/h - 10 proc., za 41-50 km/h - 14 proc. i powyżej 50 km/h - 20 proc. W tym ostatnim przypadku kierowca dostałby mandat w wysokości 787 zł i 40 gorszy - tłumaczy poseł. To wyliczenie na podstawie średniej pensji z 2013 r., ponieważ Główny Urząd Statystyczny nie podał jeszcze danych za ubiegły rok. Należy się więc spodziewać, że ta kwota będzie wyższa.
Jeszcze bardziej drastycznie nowelizacja traktuje piratów jeżdżących w terenie zabudowanym, jak choćby słynny Frog. W przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h mandat urósłby podwójnie, do 40 proc. średniej pensji. To aż 1574 zł i 80 groszy. Jeszcze więcej będą płacić recydywiści. Za czwarte i każde kolejne przekroczenie prędkości w danym roku mandat rośnie o 50 proc., czyli w przypadku terenu zabudowanego i maksymalnej stawki do 2362 zł 40 gr.

- I bardzo dobrze. Skoro nie pomagają tłumaczenia i akcje, to może do bezmyślnych kierowców lubiących szybką i agresywną jazdę przemówi wysokość mandatu - mówi pan Piotr, kierowca z Lublina. - Będzie mniej wypadków, więcej ludzi przeżyje, a jazda np. siedemnastą do Warszawy nie będzie grozić śmiercią i kalectwem, tak jak teraz.

Rewolucja szykuje się także w fotoradarach. - Mandaty za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary (te w żółtych obudowach - red) byłyby wystawiane w postępowaniu administracyjnym, ale już bez punktów karnych. Skończą się problemy z ustaleniem, kto kierował samochodem. Decyzja o karze administracyjnej byłaby wysyłana do właściciela pojazdu, który będzie musiał ją zapłacić - dodaje Stanisław Żmijan

Natomiast wszystkie fotoradary przenośne, te używane przez straże miejskie i gminne, trafią do policji, która, tak jak obecnie, będzie karać przekroczenia prędkości mandatami i punktami karnymi. - Straże miejskie będą używać jedynie fotoradarów stacjonarnych działających na masztach, których lokalizację uzgodniono w ramach konsultacji z policją i innymi organizacjami społecznymi - dodaje Żmijan. - W ten sposób chcemy ukrócić reperowanie budżetów samorządowych przez mandaty z fotoradarów.

Projektem zajmą się teraz sejmowe komisje. Jest szansa, że trafi pod głosowanie i wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jadwiga / 22 stycznia 2015 o 08:06

A ty co?

Identyfikujesz się z tym tekstem - prymitywnie chamskim, pełnym plugawych wyzwisk i do tego napisanym przez analfabetę  nie mającego pojęcia o poprawnym używaniu ojczystego języka:

Sam zresztą niczym nie różnisz się od tego wsiowego kołka o nicku Robert!

A może PT bury cham występuje pod dwoma nickami?

Wobec tego jest dubeltowym burym chamem :D

I tak zostanie po wiek wieków...

Jakbym niesiołowskiego albo innego chama POlitycznego słyszała,nic dodać nic ująć,

esiołowskiego albo innego chama POlitycznego słyszała,nic dodać nic ująć,

rozwiń
Avatar
precz z chamstwem! / 21 stycznia 2015 o 22:42

O czym ty piszesz ? czerwona,komunistyczna świnio !!

A ty co?

Identyfikujesz się z tym tekstem - prymitywnie chamskim, pełnym plugawych wyzwisk i do tego napisanym przez analfabetę  nie mającego pojęcia o poprawnym używaniu ojczystego języka:

w tym kraju w tym je***ym sejmie to bandyci i złodzieje ku*** dać takiemu hujowi posłowi w sejmie najniższą krajową to 1500 zł na miesiąc i niech przeżyję za to a jak te ku*** huje pier***one szmaciarze jeżdżą po pijanemu to h** wyciągnie immunitet i może jechać powinni im zabrać w pizdu te immunitety i traktować ich tak jak resztę obywateli to by się w końcu opamiętają co oni odpier***ają ''' nie powiem bo nie którym kierowcą należy się taka kara ale ku*** nie do przesady ..    

Sam zresztą niczym nie różnisz się od tego wsiowego kołka o nicku Robert!

A może PT bury cham występuje pod dwoma nickami?

Wobec tego jest dubeltowym burym chamem :D

I tak zostanie po wiek wieków...

ztą niczym nie różnisz się od tego wsiowego kołka o nicku Robert!

A może PT bury cham występuje pod dwoma nickami?

Wobec tego jest dubeltowym burym chamem :D

I tak zostanie po wiek wieków...

rozwiń
Avatar
Andy / 21 stycznia 2015 o 07:43

Ale z ciebie bury cham - i do tego analfabeta! :D

Niestety - takie śmiecie też mają pełnię praw wyborczych i uważają się za obywateli.

Tfu!

Co za czasy!

O czym ty piszesz ? czerwona,komunistyczna świnio !!

Avatar
precz z chamstwem! / 21 stycznia 2015 o 00:15

w tym kraju w tym je***ym sejmie to bandyci i złodzieje ku*** dać takiemu hujowi posłowi w sejmie najniższą krajową to 1500 zł na miesiąc i niech przeżyję za to a jak te ku*** huje pier***one szmaciarze jeżdżą po pijanemu to h** wyciągnie immunitet i może jechać powinni im zabrać w pizdu te immunitety i traktować ich tak jak resztę obywateli to by się w końcu opamiętają co oni odpier***ają ''' nie powiem bo nie którym kierowcą należy się taka kara ale ku*** nie do przesady ..    

Ale z ciebie bury cham - i do tego analfabeta! :D

Niestety - takie śmiecie też mają pełnię praw wyborczych i uważają się za obywateli.

Tfu!

Co za czasy!

Ale z ciebie bury cham - i do tego analfabeta! :D

Niestety - takie śmiecie też mają pełnię praw wyborczych i uważają się za obywateli.

Tfu!

Co za czasy!

rozwiń
Avatar
a / 20 stycznia 2015 o 23:13

mam pytanko cikawje gdzie i w jakiej firmje przecietni ludzie tyle zarabiajo w Lublinie jak stawki wyplad wynoszo od 1000 do 1500 max 2000 zl. maci niepokolei w glowach 

Avatar
Andrzej / 20 stycznia 2015 o 20:42

Według mnie było by lepiej gdyby mandaty były nakładane według tego prawa ale własnego  zeznania za zeszły rok na przykład zarabiałem 10000 złoty miesiączcie  to od tej sumy, a gdyby ktoś nie zarabiał to dotychczasowa drabinka i nie ma problemu. 

Avatar
Robert / 20 stycznia 2015 o 18:31

w tym kraju w tym jebanym sejmie to bandyci i złodzieje kurwa dać takiemu hujowi posłowi w sejmie najniższą krajową to 1500 zł na miesiąc i niech przeżyję za to a jak te kurwy huje pierdolone szmaciarze jeżdżą po pijanemu to huj wyciągnie immunitet i może jechać powinni im zabrać w pizdu te immunitety i traktować ich tak jak resztę obywateli to by się w końcu opamiętają co oni odpierdalają ''' nie powiem bo nie którym kierowcą należy się taka kara ale kurwa nie do przesady ..    

Avatar
Bezrobotny / 20 stycznia 2015 o 15:00

Gdzie sa kurwa te zarobki po 3900?? Te lamy w sejmie chyba tylo zawyżają ta średnią. Jebany kraj naprawdę ! Trzeba chyba iść śladami Tuska wyjechać i zarabiac lepsze pieniadze.

Avatar
busmen / 20 stycznia 2015 o 13:03

Ja też bardzo dużo jeżdżę i mam w doopie ich wysokość. czasem płacę mandat za jazdę na gapę, ale to tylko 100 -ówa

Avatar
paprykarz z Łodzi / 20 stycznia 2015 o 11:18

Policjanci zachwują się jak psy zwłaszcza w nieoznakowanych czatują aż przekroczysz prędkość nie ważne, że przez większośc trasy jedziesz jak pedał (wystarczy im pik na 100-200m i już po tobie a tacy jak Frog są bezkarni takie prawo i taka jest Polska Policja).

Dzisiaj "TO" POlowanie na kierowców POlowanie jak na żyda POdczas okupacji. Jak Qurwa żyć w tym dzikim kraju ?

Avatar
Jadwiga / 22 stycznia 2015 o 08:06

A ty co?

Identyfikujesz się z tym tekstem - prymitywnie chamskim, pełnym plugawych wyzwisk i do tego napisanym przez analfabetę  nie mającego pojęcia o poprawnym używaniu ojczystego języka:

Sam zresztą niczym nie różnisz się od tego wsiowego kołka o nicku Robert!

A może PT bury cham występuje pod dwoma nickami?

Wobec tego jest dubeltowym burym chamem :D

I tak zostanie po wiek wieków...

Jakbym niesiołowskiego albo innego chama POlitycznego słyszała,nic dodać nic ująć,

esiołowskiego albo innego chama POlitycznego słyszała,nic dodać nic ująć,

rozwiń
Avatar
precz z chamstwem! / 21 stycznia 2015 o 22:42

O czym ty piszesz ? czerwona,komunistyczna świnio !!

A ty co?

Identyfikujesz się z tym tekstem - prymitywnie chamskim, pełnym plugawych wyzwisk i do tego napisanym przez analfabetę  nie mającego pojęcia o poprawnym używaniu ojczystego języka:

w tym kraju w tym je***ym sejmie to bandyci i złodzieje ku*** dać takiemu hujowi posłowi w sejmie najniższą krajową to 1500 zł na miesiąc i niech przeżyję za to a jak te ku*** huje pier***one szmaciarze jeżdżą po pijanemu to h** wyciągnie immunitet i może jechać powinni im zabrać w pizdu te immunitety i traktować ich tak jak resztę obywateli to by się w końcu opamiętają co oni odpier***ają ''' nie powiem bo nie którym kierowcą należy się taka kara ale ku*** nie do przesady ..    

Sam zresztą niczym nie różnisz się od tego wsiowego kołka o nicku Robert!

A może PT bury cham występuje pod dwoma nickami?

Wobec tego jest dubeltowym burym chamem :D

I tak zostanie po wiek wieków...

ztą niczym nie różnisz się od tego wsiowego kołka o nicku Robert!

A może PT bury cham występuje pod dwoma nickami?

Wobec tego jest dubeltowym burym chamem :D

I tak zostanie po wiek wieków...

rozwiń
Avatar
Andy / 21 stycznia 2015 o 07:43

Ale z ciebie bury cham - i do tego analfabeta! :D

Niestety - takie śmiecie też mają pełnię praw wyborczych i uważają się za obywateli.

Tfu!

Co za czasy!

O czym ty piszesz ? czerwona,komunistyczna świnio !!

Avatar
precz z chamstwem! / 21 stycznia 2015 o 00:15

w tym kraju w tym je***ym sejmie to bandyci i złodzieje ku*** dać takiemu hujowi posłowi w sejmie najniższą krajową to 1500 zł na miesiąc i niech przeżyję za to a jak te ku*** huje pier***one szmaciarze jeżdżą po pijanemu to h** wyciągnie immunitet i może jechać powinni im zabrać w pizdu te immunitety i traktować ich tak jak resztę obywateli to by się w końcu opamiętają co oni odpier***ają ''' nie powiem bo nie którym kierowcą należy się taka kara ale ku*** nie do przesady ..    

Ale z ciebie bury cham - i do tego analfabeta! :D

Niestety - takie śmiecie też mają pełnię praw wyborczych i uważają się za obywateli.

Tfu!

Co za czasy!

Ale z ciebie bury cham - i do tego analfabeta! :D

Niestety - takie śmiecie też mają pełnię praw wyborczych i uważają się za obywateli.

Tfu!

Co za czasy!

rozwiń
Avatar
a / 20 stycznia 2015 o 23:13

mam pytanko cikawje gdzie i w jakiej firmje przecietni ludzie tyle zarabiajo w Lublinie jak stawki wyplad wynoszo od 1000 do 1500 max 2000 zl. maci niepokolei w glowach 

Avatar
Andrzej / 20 stycznia 2015 o 20:42

Według mnie było by lepiej gdyby mandaty były nakładane według tego prawa ale własnego  zeznania za zeszły rok na przykład zarabiałem 10000 złoty miesiączcie  to od tej sumy, a gdyby ktoś nie zarabiał to dotychczasowa drabinka i nie ma problemu. 

Avatar
Robert / 20 stycznia 2015 o 18:31

w tym kraju w tym jebanym sejmie to bandyci i złodzieje kurwa dać takiemu hujowi posłowi w sejmie najniższą krajową to 1500 zł na miesiąc i niech przeżyję za to a jak te kurwy huje pierdolone szmaciarze jeżdżą po pijanemu to huj wyciągnie immunitet i może jechać powinni im zabrać w pizdu te immunitety i traktować ich tak jak resztę obywateli to by się w końcu opamiętają co oni odpierdalają ''' nie powiem bo nie którym kierowcą należy się taka kara ale kurwa nie do przesady ..    

Avatar
Bezrobotny / 20 stycznia 2015 o 15:00

Gdzie sa kurwa te zarobki po 3900?? Te lamy w sejmie chyba tylo zawyżają ta średnią. Jebany kraj naprawdę ! Trzeba chyba iść śladami Tuska wyjechać i zarabiac lepsze pieniadze.

Avatar
busmen / 20 stycznia 2015 o 13:03

Ja też bardzo dużo jeżdżę i mam w doopie ich wysokość. czasem płacę mandat za jazdę na gapę, ale to tylko 100 -ówa

Avatar
paprykarz z Łodzi / 20 stycznia 2015 o 11:18

Policjanci zachwują się jak psy zwłaszcza w nieoznakowanych czatują aż przekroczysz prędkość nie ważne, że przez większośc trasy jedziesz jak pedał (wystarczy im pik na 100-200m i już po tobie a tacy jak Frog są bezkarni takie prawo i taka jest Polska Policja).

Dzisiaj "TO" POlowanie na kierowców POlowanie jak na żyda POdczas okupacji. Jak Qurwa żyć w tym dzikim kraju ?

Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Silesian Art Collective i Stanisław Soyka w Puławach
23 czerwca 2018, 18:30

Silesian Art Collective i Stanisław Soyka w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18.30 na dziedzińcu Pałacu Marynki w Puławach odbędzie się koncert plenerowy z udziałem Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective i Stanisława Soyki.

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Owoców też. Wszystko przez suszę

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Owoców też. Wszystko przez suszę 0 0

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Mniejsze będą też zbiory owoców. W naszym regionie najgorzej jest w m.in. w powiatach: radzyńskim, bialskim, parczewskim, łukowskim i tomaszowskim

Wielka Bitwa

Wielka Bitwa 0 0

Alatus Mortis jest już tuż u bram Magicznych Ogrodów… Krasnoludzcy wojownicy są w najwyższej gotowości bojowej! Bitwa z mrocznymi siłami rozpocznie się w parku już w najbliższy weekend. Czy przesądzi o losach Magicznych Ogrodów?

Cała żużlowa Polska zazdrości nam drużyny i kibiców!

Cała żużlowa Polska zazdrości nam drużyny i kibiców! 4

Znakomicie w Nice 1. lidze żużlowej spisuje się zespół Speed Car Motor Lublin.

Inwestuj(e)my w zawodowych fachowców
galeria

Inwestuj(e)my w zawodowych fachowców 0 0

Pracodawcy szukają ludzi z niezbędnymi kwalifikacjami i doświadczeniem, ale nie chcą ponosić dodatkowych kosztów dokształcania.

Miliony z RPO trafią na edukację

Miliony z RPO trafią na edukację 0

Samorządy chętnie sięgają do skarbonki Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki unijnym środkom 112 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z województwa lubelskiego zainwestowało w swoje szkoły. Wiele z nich doposażyło pracownie, tworząc przy tym dodatkowe możliwości rozwoju dla uczniów.

Przyroda w powiększeniu
galeria

Przyroda w powiększeniu 0

Janów Lubelski. Małe miasteczko w województwie lubelskim. Największy atut? Bez wątpienia przyroda!

Profilaktyka kluczem do zdrowia mieszkańców

Profilaktyka kluczem do zdrowia mieszkańców 0

Zdrowie społeczeństwa to jeden z czynników, które warunkują jego rozwój, zaś skuteczna profilaktyka i promocja zdrowia pozwalają znacznie obniżyć ogólne koszty przeznaczone na leczenie. Samorząd Województwa Lubelskiego, w ramach swoich zadań, tworzy strategie oraz wytyczne wspierające wdrażanie profilaktyki zdrowotnej.

Pomysłowy i przemysłowy powiat świdnicki
galeria

Pomysłowy i przemysłowy powiat świdnicki 0 0

Powiat świdnicki najczęściej bywa kojarzony z produkcją śmigłowców i motocykli – słynnych „wuesek”, które przez dekady powstawały w PZL – Świdnik. Sama stolica powiatu (miasto Świdnik) narodziła się jako osiedle robotnicze wokół fabryki w I połowie XX w. Skojarzenie z przemysłem lotniczym jest więc właściwe... ale tylko częściowo, bo powiat ma więcej atutów i zachęca inwestorów do ich wykorzystania w biznesie.