czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Mandaty za bałagan, sprzątanie miasta na telefon. Sprawdź, gdzie zadzwonić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2010, 20:24
Autor: Dominik Smaga

Będą kary dla firm źle sprzątających miasto – zapowiada magistrat i prosi, by mieszkańcy pokazywali miejsca, w których prace zostały źle wykonane. Ale kary mają spotkać też tych, którzy śmiecą – ma ich wyłapywać uzbrojony w kamerę radiowóz Straży Miejskiej.

Prawie rok zajęło Ratuszowi wybranie firm, które mają sprzątać miejskie parki i przyuliczne trawniki. Tyle trwały procedury, bo spółki startujące w przetargach mnożyły skargi i odwołania. Wszystkie przegrały.

– Praktycznie rok mieliśmy w plecy – mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, który odpowiada za czystość miasta. – W różny sposób kombinowaliśmy, by utrzymać tę zieleń w jako takim stanie.

W tym roku na porządki miasto ma 3,8 mln zł. Nowe umowy są podpisane do roku 2013 i mają bardziej mobilizować firmy do solidnej pracy.

– Jest w nich zapis, że ma być cały czas czysto. To, jak często firma będzie sprzątać, to jej sprawa – wyjaśnia Radzikowski. – Za utrzymanie w stałej czystości zieleni przy drogach firmy mają płacony ryczałt. Jeśli nie będą sprzątać, nie dostaną pieniędzy. Zaczęły się kontrole, będą robione zdjęcia i protokoły. Przewidujemy kary dla firm i mandaty dla osób bezpośrednio odpowiedzialnych za sprzątanie.

Magistrat chce, by to sami mieszkańcy wskazywali źle uprzątnięte miejsca. Ratusz opublikował wczoraj wykaz firm odpowiedzialnych za czystość w poszczególnych rejonach miasta wraz z numerami telefonów do ich dyspozytorów. – Żeby firmy czuły też presję mieszkańców – podkreśla Radzikowski.

Ale kij ma dwa końce i karani mają być także ci, którzy śmiecą.

Od dziś jeden z radiowozów Straży Miejskiej uzbrojony w kamerę ma jeździć tam, gdzie najczęściej pojawiają się dzikie wysypiska i polować na brudasów.

– Mamy sporo takich zgłoszeń, ostatnie dotyczą ul. Cichej, Garbarskiej i Ogrodowej – mówi Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej. Brudasów strażnicy mogą karać mandatami do 500 zł.

Od początku roku z dzikich wysypisk miasto wywiozło już 420 m sześc. śmieci. Przez cały zeszły rok uzbierało się 4155 m sześc., a to już kolosalna góra. By ją usypać swoje odpady przez cały rok musiałoby wynosić w krzaki aż 1790 mieszkańców przeciętnego lubelskiego blokowiska.

Kto u Ciebie sprząta?

• Hortus (tel. 81 740 92 93): Ogród Saski, Wieniawa, Czuby, Tatary, Kalinowszczyzna, Ponikwoda
• MPO-SITA (tel. 515 224 693): LSM, Dziesiąta, park Ludowy
• MPZ (tel. 81 532 38 12): Czechów, Śródmieście
• Ogrody (tel. 81 533 72 34): Rury, Bronowice.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
anna
niunka
~darayavahus~
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

anna
anna (21 kwietnia 2010 o 01:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
żeby karać to trzeba wreszcie zająć się koszami na śmieci.
0d ponad 2 lat ZNK nie może ustawić 5 koszy przy ulicy
Glinianej - bo czeka na przetarg by kupić 5 koszy.
Czy to normalne? gdzie dzieci i dorośli mają rzucać
papierki po lodach, chrupkach, cukierkach itp.?
Na całej długości ulicy nie ma ani jednego kosza,
Przy skwerach też nie ma koszy, a dzieci bawią się
podjadajć smakołyki i gdzie mają rzucać papierki?
Rozwiń
niunka
niunka (1 kwietnia 2010 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przejście podziemne przy ulicy Przyjaźni nie było w tym roku jeszcze sprzątane a bardzo wiele mieszkańców tego osiedla i nie tylko jest skazane na tą drogę.!!! Przed wczoraj właśnie interweniowałam w Urzędzie Miasta w Wydziale Gospodarki Komunalnej, ale bez odzewu, dzisiaj znowu pokonałam tonące w brudach przejście podziemne.A już normą jest, że na wiosnę i jesień dzwonią z prośbą aby z łaski swijej włączyli oświetlenie w tym przejściu bo strach wchodzić bo nie widać co się dzieje na środku przejścia. Zgroza, już brak mi słów i nie mam siłyjuż z tym walczyć!!! Pomocy!!!
Rozwiń
~darayavahus~
~darayavahus~ (1 kwietnia 2010 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"W różny sposób kombinowaliśmy, by utrzymać tę zieleń w jako takim stanie." --- ta wypowiedź mówi sama za siebie. Kto zasiada na takim stanowisku ?Chłop od płóga, który w sposób bardzo "profesjonalny".. mówi o kombinowaniu i jako takim stanie... ŻENADA...
Rozwiń
1.2.3
1.2.3 (1 kwietnia 2010 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HORTUS na Czubach.....???? chyba tylko na "papierze"....ZAPRASZAM.....oś Łęgi i okolice szkół, przedszkoli, przychodni......oraz ulice!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2010 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"MPO-SITA (tel. 515 224 693): LSM, Dziesiąta, park Ludowy"
Taka poważna firma i podaje tylko telefon komórkowy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!