Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 marca 2018 r.
20:25

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprzeczka z Obywatelami RP. Interweniowała policja

Autor: Zdjęcie autora pp dudi
142 134 A A

Czwartkowy VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ostatniej chwili zmienił trasę, by ominąć pikietę Obywateli RP w Bramie Krakowskiej. Nie obyło się bez incydentu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na placu Litewskim po godzinie 18 zebrało się ponad tysiąc osób. Do uczestników marszu ONR apelował, by nie używali środków pirotechnicznych i uważali „na prowokacje ludzi Żuka”. Narodowcy szli przez Krakowskie Przedmieście krzycząc m.in. "Bóg, honor i ojczyzna", a potem skręcili w ul. Świętoduską. Trasa została zmieniona, ponieważ przy Bramie Krakowskiej znajdowali się przedstawiciele Obywateli RP.

Mimo apeli nie udało się uniknąć utarczki słownej (25 sekunda w materiale wideo powyżej). Marsz przeszedł ul. Bajkowskiego i dotarł na ul. Lubartowską. W pewnym momencie kilku uczestników marszu podbiegło do kilkunastoosobowej grupy Obywateli RP, która znajdowała się tuż przed Bramą Krakowską z transparentami. Zaczęły się wyzwiska. Jednego z narodowców zatrzymali policjanci.

Chwilę później inny wymachując flagą krzyczał "j...ć Kijowskiego k...y!", "Jak taka banda może nam przeszkodzić". Z drugiej strony z megafonu padało: "Naconalizm. To się leczy!".

Marsz przeszedł ul. Rybną, Grodzką i dotarł przed Zamek Lubelski. Tam swoje wystąpienie miał m.in. wojewoda lubelski. - Jaka szkoda, że w tę atmosferę antypolskości, manipulowania faktami, obrażania Was, m.in. współorganizatorów tego marszu wpisali się niektórzy włodarze samorządowi tego miasta i tego województa. Szkoda, szkoda. Spuśćmy miłosierną zasłonę milczenia na ich głupi list, który napisali pod koniec stycznia. To nic w obliczu tego co zostało dzisiaj powiedziane i tej modlitwy którą tutaj powtarzaliśmy - mówi Przemysław Czarnek.

VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pokłócili się o ONR

W wystosowanym do wojewody pod koniec stycznia liście Krzysztof Żuk (PO) i Sławomir Sosnowski (PSL), krytykując zaproszenie członków ONR na wczorajsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, stwierdzili, że „jest to kolejna próba legitymizowania tej organizacji”.

– Organizacja ta wielokrotnie, podczas publicznych zgromadzeń, propagowała faszystowskie hasła i symbole, wzywając do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i religijnych – argumentują.

Żuk i Sosnowski ocenili, że pozwalanie na takie zachowania „godzi w pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy poświęcili życie w walce z totalitaryzmami zwalczającymi Naród Polski”.

W odpowiedzi wojewoda Przemysław Czarnek (PiS) określił pismo samorządowców jako kuriozalne. Podkreślił, że do współorganizowania obchodów zaprosił wszystkie organizacje bez wymieniania ich z nazwy. Przedstawiciela Brygady Lubelskiej Obozu Narodowo-Radykalnego nie zaproszono nawet na spotkanie organizacyjne. Tłumaczył, że ONR jest natomiast współorganizatorem marszu, w którym biorą udział różne środowiska (chodzi o VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który zamykał uroczystości – dop. red.).

– Co do oskarżeń dotyczących działalności nacjonalistycznej i faszystowskiej ONR, czy też nawoływania do nienawiści na tle rasowym czy religijnym, to jeśli macie Panowie dowody na taką działalność – ich adresatem powinien być nie wojewoda, lecz prokurator – instruuje Żuka i Sosnowskiego wojewoda Czarnek.

Sprawę skomentowali też sami członkowie lubelskiego ONR. – Nigdy nie dziwiły nas ataki ze strony neokomunistów, marksistów kulturowych czy salonowej lewicy – piszą i oceniają, że list prezydenta i marszałka należy zaliczyć do kategorii paszkwilu.

– Określanie naszej organizacji jako jawnie faszyzującej (...), to świadectwo ignorancji oraz bezczelności. Ponadto stwierdzenie, że wielokrotnie używaliśmy symboliki faszystowskiej i wzywaliśmy do nienawiści na tle przynależności narodowej, rasowej czy religijnej, to bezpodstawny, obrażający nas zarzut – ripostują. Sam list traktują natomiast jako element nieczystej walki politycznej, w której nie chcą uczestniczyć.

– Natomiast zwykła przyzwoitość nie pozwala nam milczeć, gdy przedstawiciele władzy samorządowej wysyłają obelżywe donosy do przedstawiciela rządu – tłumaczą swoją reakcję na list. Jednocześnie proponują samorządowcom spotkanie, na którym chcieliby przedstawić historię działalności organizacji narodowych i wytłumaczyć, dlaczego o pamięć Żołnierzy Wyklętych musiał upominać się m.in. Obóz Narodowo-Radykalny.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Komentarze 134

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 07:23
+1
czerwona hołoto , won z Polski.
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 06:42
+1
A KOD zgłosił manifestację, czy była nielegalną? Bo nic nie ma w dw, żeby zostali ukarani za nielegalną demonstrację.
Avatar
obserwator pesymista / 1 marca 2018 o 22:14
+1
Te ponure obrazy z maszu ONR-u i innych tzw.patriotów rzekomo czczących Żołnierzy Wyklętych to niestety pewien już etap faszyzacji kraju za przyzwoleniem miłościwie nam panującego PiSu...Większość z tych ludzi maszerujących i wznoszących okrzyki nie ma pojęcia o historii Polski...To tłum, który na polecenie jest gotowy bić a może nawet zabijać inaczej myślących lub mających konkretną wiedzę nie tylko na temat historii...To smutne, bo jesteśmy blisko wybuchu wojny domowej...
Avatar
Gość / 1 marca 2018 o 21:23
+1
PANIE WOJOWODO - chetnie z Panem rozpije flaszke sliwowicy. Oczywiscie po zakonczeniu postu.
Avatar
Gosc / 1 marca 2018 o 21:15
+1
W marszu brały udział Polacy w różnym wieku. Wstyd dla Lublina by grupka  potomków UB-ecji ZOMO blokowała legalna manifestację. Panie prezydencie, panie marszalku niech panowie spojrzy w oczy ludziom tym po 70 roku życia i   powiecie że brali udział w manifestacji razem z faszystami. Wyżej wymienieni panowie powinni zrzec się polskiego obywatelstwa nie jesteście godni być urzędnikami polskiej administracji. Polacy wiedzą kto mordował naszych bohaterów by z całą zaciekłością umacniać komunizm w naszym kraju. Maariv 21.07.1971 Polacy pamiętają i nie zapomną. Chwala bohaterom.
W marszu brały udział Polacy w różnym wieku. Wstyd dla Lublina by grupka  potomków UB-ecji ZOMO blokowała legalna manifestację. Panie prezydencie, panie marszalku niech panowie spojrzy w oczy ludziom tym po 70 roku życia i   powiecie że brali udział w manifestacji razem z faszystami. Wyżej wymienieni panowie powinni zrzec się polskiego obywatelstwa nie jesteście godni być urzędnikami polskiej administracji. Polacy wiedzą kto mordował naszych bohaterów by z całą zaciekłością umacniać komunizm w naszym kraju. Maariv 21.07.1971 Polacy pamiętają... rozwiń
Avatar
Naród Polski / 1 marca 2018 o 21:15
+1
Wojewoda to porządny człowiek, co ma jaja jak berety  a Łysy z Ratusza i Świniopas stoi tam gdzie stało ZOMO, spdakobiercy PRLu ich miejsce jest u Kima w Korei Północnej 
Avatar
Gość / 1 marca 2018 o 21:12
+1
UBywatele pomioty Łysego PO-pier*ńca z Ratusza. Jeszcze nadajdą piekne czasy gdy te UBdckie PO-mioty będą cwelowani pod zimną i wilgotną cela
Avatar
Gość / 1 marca 2018 o 21:08
+1
TASMY SOWY - czy zuczek P0wski kacyk jak Sienkiewicz nie chcial spalic budki pod ambasada? lol
Avatar
Gość / 1 marca 2018 o 21:06
+1
Zawsze jak jak jest patriotyczne wydarzenie to garstka lewaków sie pojawia żeby prowokować.
Avatar
Gość / 1 marca 2018 o 21:05
+1
P0-ZSL - BEKARTY OKRAGLEGO STOLCA
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 20:02
Raczej bullshit... bo zydowska czesc armii Andersa dala dyla vel zdezerterowala pozostajac w Israelu.... zostawili Polakow i nie walczyli za Polin oj nie
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 17:05
a co upa wyrabia obok ***s://***youtube.com/watch?v=n-ffb8wix5s
Avatar
Polak gorszego sortu / 2 marca 2018 o 13:21
Ciekawe jak by wyglądała Polska gdy spełniły się sny tych "leśnych bochaterów"... Anders na białym koniu... Defilada w Moskwie....Bieda Smród i Ubóstwo w Wielkiej Polsce... Nie ważne czy bogatej , nie ważne że biednej ..ważne że Katolickiej... I co zrobiono by z tymi bojowcami z GL, AL, czy żołnierzami 1 i 2 Armii LWP ... też bezimienne groby, katownie prowadzone przez NSZ, NOW czy innych chętnych by ubić komucha na śniadanie...?????? Jak w Grecji wojna domowa w latach 1944 - 1949??? Co się z Wami stało Rodacy, że tyle w WAS nienawiści i wściekłego jadu Nacjonalizmu...
Ciekawe jak by wyglądała Polska gdy spełniły się sny tych "leśnych bochaterów"... Anders na białym koniu... Defilada w Moskwie....Bieda Smród i Ubóstwo w Wielkiej Polsce... Nie ważne czy bogatej , nie ważne że biednej ..ważne że Katolickiej... I co zrobiono by z tymi bojowcami z GL, AL, czy żołnierzami 1 i 2 Armii LWP ... też bezimienne groby, katownie prowadzone przez NSZ, NOW czy innych chętnych by ubić komucha na śniadanie...?????? Jak w Grecji wojna domowa w latach 1944 - 1949??? Co się z Wami stało Rodacy, że tyle w WAS ni... rozwiń
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 12:00
Łącznie w latach 1945-1956 w więzieniach komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zamordowano kilkadziesiąt tysięcy bojowników o wolność - około 20 tysięcy nie przeżyło śledztwa, kolejne tysiące skończyły z kulą w potylicy. Pełnymi i konkretnymi danymi nie dysponujemy do dziś.
Avatar
gość / 2 marca 2018 o 11:51
ignorancie... Żołnierze Wyklęci z reguły nie mają grobów.... Ich zmasakrowane ciała zostały posypane wapnem i zalane betonem... Ich kości leżą gdzies po lasach i polach..... nieliczni zostali pochowani przez swoich kolegów nocą na wiejskich cmentarzach... do dziś nie mają grobów z nazwiskiem.... istnieją jedynie symboliczne tzw. mogiły..... ubeki nawet po Ich śmierci beszcześcili ich doczesne szczątki oddając np. do akademii medycznych dla studentów medycyny.... ciężko to pojąć, prawda???? 
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 11:28
Pan wojewoda jak zwykle trafił lewactwo w punkt. Wycie trolli maskwy jest tego koronnym dowodem.
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 11:27
komuchy bez koryta tracą kontakt z rzeczywistością - w głowach im się miesza
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 11:25
tak durnego wojewody to jeszcze nie było
Avatar
Gość / 2 marca 2018 o 11:25
postkomuna P0 - ZSL realizują wytyczne STALINA? "Gdy obstrukcjoniści (czyli patrioci walczący o wolność i niepodległość) staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej."
Avatar
ja Polak nie sekta pislam lub bandyta z nsz / 2 marca 2018 o 11:19
undefined napisał:
P0-stkomuszki zukowa szukaja guza? Przy wyborach dostana ostateczny lomot.
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- CHCIAŁBYM CI PALANCIE POWIEDZIEĆ ŻE PO WYBORACH TAKICH BYDLAKÓW CZEKA SYBIR NA ALASCE !bo trumpek was przyjmie tumanie !!!!!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 134

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 0 0

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 0 0

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.

MUNDIAL 2018. Szwecja – Korea Południowa 1:0. VAR pomógł sędziemu

MUNDIAL 2018. Szwecja – Korea Południowa 1:0. VAR pomógł sędziemu 0 0

MUNDIAL 2018 Szwecja pokonała Koreę Południową 1:0, a jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił w 65 minucie z rzutu karnego Andreas Granqvist

Kamil Glik znajdzie się w kadrze na Senegal
film

Kamil Glik znajdzie się w kadrze na Senegal 0 0

Kamil Glik znajdzie się kadrze meczowej na wtorkowy mecz z Senegalem. Taką informację podał rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski. - Kamil normalnie leci do Moskwy z drużyną. Znajdzie się w kadrze meczowej, ale to od selekcjonera zależy, jak będzie wyglądała wyjściowa jedenastka - stwierdził Kwiatkowski.

Prześwietlili rentgenem cysternę do przewozu płynnego asfaltu. Niespodzianka
galeria

Prześwietlili rentgenem cysternę do przewozu płynnego asfaltu. Niespodzianka 0 1

Nietypowy przemyt udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na granicy z Ukrainą w Hrebennem.

To znalezisko wywróci historię Lublina? Szczegóły sensacyjnego odkrycia przed Bramą Krakowską
galeria
film

To znalezisko wywróci historię Lublina? Szczegóły sensacyjnego odkrycia przed Bramą Krakowską 0 10

To sensacyjne odkrycie – mówią historycy o monecie odnalezionej obok zwłok pochowanych przed Bramą Krakowską. Denar ważący niewiele ponad pół grama mówi wiele o przeszłości miasta, ale prowokuje też do kolejnych pytań i poszukiwań. Właśnie dlatego zdecydowano, że archeolodzy nadal będą tutaj kopać.

Jak szybko umówić się do lekarza?

Jak szybko umówić się do lekarza? 0

Umówienie się do lekarza może nastręczać wielu problemów. Często nie mamy możliwości sprawdzenia wolnych terminów wizyt zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Na szczęście coraz większa cyfryzacja służby zdrowia sprawia, że życie pacjentów staje się łatwiejsze. W sieci możemy znaleźć obecnie takie serwisy jak LekarzeBezKolejki.pl, które umożliwiają umówienie się na wizytę bez konieczności wykonywania wielu telefonów lub wychodzenia z domu. Jak działa ten serwis i co może zaoferować pacjentom? Czytajcie!

Lublin: Mieszkaniec Rzeszowa wybił szybę w autobusie miejskim

Lublin: Mieszkaniec Rzeszowa wybił szybę w autobusie miejskim 0 5

Policjanci zatrzymali 23-latka, który wybił szybę w autobusie komunikacji miejskiej w Lublinie. To mieszkaniec Rzeszowa

W tej szkole nie ma pustych klas pod koniec roku szkolnego. Piszą małą maturę
zdjęcia
galeria

W tej szkole nie ma pustych klas pod koniec roku szkolnego. Piszą małą maturę 0 0

Podczas, gdy wiele klas jest już pustych, bo uczniowie z chwilą wypisania świadectw przestali przychodzić do szkół życie tętni w lubelskim Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego. Właśnie rozpoczęły się tam tzw. małe matury. Ich sprawdzanie będzie zaś głównym zajęciem nauczycieli w wakacje.

Sukces Pisany Szminką. Są pieniądze dla przedsiębiorczyń

Sukces Pisany Szminką. Są pieniądze dla przedsiębiorczyń 0 0

Nawet 10 tys. euro dofinansowania mogą otrzymać młode przedsiębiorczynie na rozkręcenie swojej działalności. Ruszył nabór do kolejnego projektu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Puławy: Zabawa i muzyka w porcie, sezon wodny w Marinie rozpoczęty [zdjęcia]
galeria
film

Puławy: Zabawa i muzyka w porcie, sezon wodny w Marinie rozpoczęty [zdjęcia] 0 3

Niedzielne popołudnie wielu mieszkańców Puław spędziło w Marinie, gdzie odbyła się impreza z okazji rozpoczęcia nowego sezonu wodnego. Były zjeżdżalnie, ślizgawki wodne i wysoka ścianka wspinaczkowa. Wieczorem na scenie zagrały "Nozdrza Kobry" z I LO, zespół Effect oraz Meffis.

W woj. lubelskim kasyna będą tylko w dwóch miejscach. Lokal w Lublinie straci koncesję

W woj. lubelskim kasyna będą tylko w dwóch miejscach. Lokal w Lublinie straci koncesję 0 2

Z mapy Lublina znika kasyno działające przy ul. Kowalskiej. Jego właścicielowi kończy się sześcioletnia koncesja, a nowej nie wywalczył. Dostała ją firma, która ma otwierać kasyno w hotelu Victoria, a będzie to drugi taki lokal w tym samym budynku. Zmian jest więcej: kasyno straci Chełm, a dostanie Zamość

Ponad 4 mln zł w Eurojackpot. Gdzie padła wygrana? Kumulacja cały czas rośnie

Ponad 4 mln zł w Eurojackpot. Gdzie padła wygrana? Kumulacja cały czas rośnie 0 0

Eurojackpot. Duża wygrana w losowaniu z 15 czerwca 2018 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.