niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprzeczka z Obywatelami RP. Interweniowała policja

Dodano: 1 marca 2018, 20:25
Autor: pp, dudi

Czwartkowy VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ostatniej chwili zmienił trasę, by ominąć pikietę Obywateli RP w Bramie Krakowskiej. Nie obyło się bez incydentu.

Na placu Litewskim po godzinie 18 zebrało się ponad tysiąc osób. Do uczestników marszu ONR apelował, by nie używali środków pirotechnicznych i uważali „na prowokacje ludzi Żuka”. Narodowcy szli przez Krakowskie Przedmieście krzycząc m.in. "Bóg, honor i ojczyzna", a potem skręcili w ul. Świętoduską. Trasa została zmieniona, ponieważ przy Bramie Krakowskiej znajdowali się przedstawiciele Obywateli RP.

Mimo apeli nie udało się uniknąć utarczki słownej (25 sekunda w materiale wideo powyżej). Marsz przeszedł ul. Bajkowskiego i dotarł na ul. Lubartowską. W pewnym momencie kilku uczestników marszu podbiegło do kilkunastoosobowej grupy Obywateli RP, która znajdowała się tuż przed Bramą Krakowską z transparentami. Zaczęły się wyzwiska. Jednego z narodowców zatrzymali policjanci.

Chwilę później inny wymachując flagą krzyczał "j...ć Kijowskiego k...y!", "Jak taka banda może nam przeszkodzić". Z drugiej strony z megafonu padało: "Naconalizm. To się leczy!".

Marsz przeszedł ul. Rybną, Grodzką i dotarł przed Zamek Lubelski. Tam swoje wystąpienie miał m.in. wojewoda lubelski. - Jaka szkoda, że w tę atmosferę antypolskości, manipulowania faktami, obrażania Was, m.in. współorganizatorów tego marszu wpisali się niektórzy włodarze samorządowi tego miasta i tego województa. Szkoda, szkoda. Spuśćmy miłosierną zasłonę milczenia na ich głupi list, który napisali pod koniec stycznia. To nic w obliczu tego co zostało dzisiaj powiedziane i tej modlitwy którą tutaj powtarzaliśmy - mówi Przemysław Czarnek.

VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pokłócili się o ONR

W wystosowanym do wojewody pod koniec stycznia liście Krzysztof Żuk (PO) i Sławomir Sosnowski (PSL), krytykując zaproszenie członków ONR na wczorajsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, stwierdzili, że „jest to kolejna próba legitymizowania tej organizacji”.

– Organizacja ta wielokrotnie, podczas publicznych zgromadzeń, propagowała faszystowskie hasła i symbole, wzywając do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i religijnych – argumentują.

Żuk i Sosnowski ocenili, że pozwalanie na takie zachowania „godzi w pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy poświęcili życie w walce z totalitaryzmami zwalczającymi Naród Polski”.

W odpowiedzi wojewoda Przemysław Czarnek (PiS) określił pismo samorządowców jako kuriozalne. Podkreślił, że do współorganizowania obchodów zaprosił wszystkie organizacje bez wymieniania ich z nazwy. Przedstawiciela Brygady Lubelskiej Obozu Narodowo-Radykalnego nie zaproszono nawet na spotkanie organizacyjne. Tłumaczył, że ONR jest natomiast współorganizatorem marszu, w którym biorą udział różne środowiska (chodzi o VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który zamykał uroczystości – dop. red.).

– Co do oskarżeń dotyczących działalności nacjonalistycznej i faszystowskiej ONR, czy też nawoływania do nienawiści na tle rasowym czy religijnym, to jeśli macie Panowie dowody na taką działalność – ich adresatem powinien być nie wojewoda, lecz prokurator – instruuje Żuka i Sosnowskiego wojewoda Czarnek.

Sprawę skomentowali też sami członkowie lubelskiego ONR. – Nigdy nie dziwiły nas ataki ze strony neokomunistów, marksistów kulturowych czy salonowej lewicy – piszą i oceniają, że list prezydenta i marszałka należy zaliczyć do kategorii paszkwilu.

– Określanie naszej organizacji jako jawnie faszyzującej (...), to świadectwo ignorancji oraz bezczelności. Ponadto stwierdzenie, że wielokrotnie używaliśmy symboliki faszystowskiej i wzywaliśmy do nienawiści na tle przynależności narodowej, rasowej czy religijnej, to bezpodstawny, obrażający nas zarzut – ripostują. Sam list traktują natomiast jako element nieczystej walki politycznej, w której nie chcą uczestniczyć.

– Natomiast zwykła przyzwoitość nie pozwala nam milczeć, gdy przedstawiciele władzy samorządowej wysyłają obelżywe donosy do przedstawiciela rządu – tłumaczą swoją reakcję na list. Jednocześnie proponują samorządowcom spotkanie, na którym chcieliby przedstawić historię działalności organizacji narodowych i wytłumaczyć, dlaczego o pamięć Żołnierzy Wyklętych musiał upominać się m.in. Obóz Narodowo-Radykalny.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Polak  gorszego sortu
(134) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 marca 2018 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Raczej bullshit... bo zydowska czesc armii Andersa dala dyla vel zdezerterowala pozostajac w Israelu.... zostawili Polakow i nie walczyli za Polin oj nie
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2018 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co upa wyrabia obok ***s://***youtube.com/watch?v=n-ffb8wix5s
Rozwiń
Polak  gorszego sortu
Polak gorszego sortu (2 marca 2018 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe jak by wyglądała Polska gdy spełniły się sny tych "leśnych bochaterów"... Anders na białym koniu... Defilada w Moskwie....Bieda Smród i Ubóstwo w Wielkiej Polsce... Nie ważne czy bogatej , nie ważne że biednej ..ważne że Katolickiej... I co zrobiono by z tymi bojowcami z GL, AL, czy żołnierzami 1 i 2 Armii LWP ... też bezimienne groby, katownie prowadzone przez NSZ, NOW czy innych chętnych by ubić komucha na śniadanie...?????? Jak w Grecji wojna domowa w latach 1944 - 1949??? Co się z Wami stało Rodacy, że tyle w WAS nienawiści i wściekłego jadu Nacjonalizmu...
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2018 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łącznie w latach 1945-1956 w więzieniach komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zamordowano kilkadziesiąt tysięcy bojowników o wolność - około 20 tysięcy nie przeżyło śledztwa, kolejne tysiące skończyły z kulą w potylicy. Pełnymi i konkretnymi danymi nie dysponujemy do dziś.
Rozwiń
gość
gość (2 marca 2018 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ignorancie... Żołnierze Wyklęci z reguły nie mają grobów.... Ich zmasakrowane ciała zostały posypane wapnem i zalane betonem... Ich kości leżą gdzies po lasach i polach..... nieliczni zostali pochowani przez swoich kolegów nocą na wiejskich cmentarzach... do dziś nie mają grobów z nazwiskiem.... istnieją jedynie symboliczne tzw. mogiły..... ubeki nawet po Ich śmierci beszcześcili ich doczesne szczątki oddając np. do akademii medycznych dla studentów medycyny.... ciężko to pojąć, prawda???? 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (134)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!