czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Marszałek Hetman o dotacjach: Będzie przejrzyściej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2011, 14:44
Autor: Rafał Panas

– Chcemy zagwarantować większą przejrzystość - mówił Krzysztof Hetman (PSL), marszałek województwa.
– Chcemy zagwarantować większą przejrzystość - mówił Krzysztof Hetman (PSL), marszałek województwa.

Zarząd Województwa nie będzie już zatwierdzał wyników konkursów na unijne dofinansowanie dla przedsiębiorców. Marszałek Krzysztof Hetman chce uniknąć zarzutów – pieniądze z UE dostali też jego byli wspólnicy.

Dotychczas wnioski przedsiębiorców formalnie i merytorycznie oceniali pracownicy Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, a ostatecznie zatwierdzał je Zarząd Województwa (teraz składa się z polityków PSL i PO).

To wywołało w ostatnich tygodniach sporo wątpliwości. Dofinansowanie z LAWP dostały m.in. firma Pawła Markiewicza i Piotra Steca (członków władz regionalnych PO), fundacja w której władzach zasiadała Elżbieta Mroczkowska, radna miejska Platformy z Lublina oraz spółka rodziny posła Mariana Starownika (PSL).

– Chcemy zagwarantować większą przejrzystość. Na mój wniosek postanowiliśmy, że o przyznaniu decyzji będzie decydowała tylko LAWP i to ona weźmie pełną odpowiedzialność. Zarząd Województwa nigdy nie zmieniał decyzji Agencji – mówił dziennikarzom Krzysztof Hetman (PSL), marszałek województwa.

Tłumaczył, że przejrzystość jest metodą na ograniczenie podejrzeń o to, że urzędnicy sprzyjają znajomym przedsiębiorcom starającym się o unijne dotacje.

Hetman przywołał przykład firmy Eurocompass, którą kilka lat temu założył z dwoma kolegami (jeden z nich jest byłym zastępcą dyrektora z Urzędu Marszałkowskiego, odszedł zanim powstała LAWP).

Eurocompass dostał 997 tys. zł z LAWP na budowę Centrum Nowoczesnych Usług i Technologii (przed objęciem fotela marszałka przez Hetmana).

– Może powstać wrażenie, że pomagałem im lub pomagam. Jak się obronić przed taką sugestią? Trzeba zachować zdrowy rozsądek i etykę. Żonie bym nie pozwolił na staranie się o dofinansowanie, ale znajomym nie mogę nic zabronić – stwierdził Hetman.

Obecny marszałek zrezygnował z udziału w spółce w lutym 2008 roku, kiedy został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – Teraz moi dawni wspólnicy działają na własny rachunek – mówi marszałek.

Zarząd Województwa wprowadził też inne zmiany. Przedsiębiorcy ubiegający się o pieniądze z LAWP poznają przed konkursami tzw. listy sprawdzające. To kryteria, według których będą oceniane ich wnioski. Będzie też możliwość odwołania się od decyzji umieszczającej wniosek na liście rezerwowej. Dotychczas takie prawo przysługiwało tylko wnioskom odrzuconym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
PeSeL
Waldek
kasiula
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

PeSeL
PeSeL (6 czerwca 2011 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwna ta uczciwość trochę, vice Sosnowski - został odwołany i został przywrócony, ale np. już Renata Siwiec zapłaciła stanowiskiem za "inną" działalność gospodarczą.
Taka plama na honorze - chociaż wiadomo nie od dziś, że w PSL rządzi starszyzna - i tak, i tak pewnie Marszałek słucha się starszych "doświadczonych" kolegów.
Rozwiń
Waldek
Waldek (27 kwietnia 2011 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Marszałek ucieka do przodu? Kto miał dostać już chyba raczej dostał. Ale ten podział śmierdzi..
Rozwiń
kasiula
kasiula (27 kwietnia 2011 o 07:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może to poprostu młodzi zdolni chłopcy, którzy napisali dobry projekt - czemu zawsze zakładamy z góry że jak ktoś coś ma to na pewno ukradł. Czy młodzi zdolni mogą być tylko w Warszawie a w Lublinie to na pewno złodzieje?
Rozwiń
tk
tk (27 kwietnia 2011 o 00:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z dotacjami dla spółko Piotra Steca i Pawła Markiewicza, przecież to było grubymi nićmi szyte
karierowicze, typowi pazerni politykierzy, pod płaszczykiem wspomagania biznesu chcieli wspomagać swoje towarzystwo wzajemnej adoracji - ten koleżka napisze to, tamten tamto i dostanie kasę za byle co
Rozwiń
kRaJaN
kRaJaN (26 kwietnia 2011 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pamiętajcie kto pozyskuje takie dotacje - POLACY, widzieliście Polaka który by nie kombinował, pewnie sami jakbyśmy takie dotacjie dostali to byśmy się zastanawiali jak zakombinować. Oczywiście są wyjątki, ale tylko potwierdzają one regułę. Najważniejsze, że kasa zostaje w kraju.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!