piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Marszałek Makarewicz i przewodniczący Rękas

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2003, 21:49

Pat w Urzędzie Marszałkowskim przełamany. Henryk Makarewicz jest od wczoraj marszałkiem Lubelszczyzny, a Konrad Rękas przewodniczącym sejmiku.

Wczoraj wojewoda uznał za nieważne uchwały sejmiku z 10 grudnia dotyczące wyboru władz. Gdyby radni nie wybrali – nie wzbudzając już zastrzeżeń wojewody – nowych, sejmik czekałby zarząd komisaryczny.
Groźba utraty stanowisk wystarczyła, by tym razem sejmik obradował w pełnym składzie. A jeszcze podczas wtorkowej sesji pojawiło się tylko 14 radnych. Oprócz Samoobrony i PSL (nie przychodzili od 6 posiedzeń) nieobecnych było także dwóch radnych z PSL. Nie było Henryka Makarewicza i Sławomira Sosnowskiego. Zdzisław Podkański, szef lubelskiego PSL, tłumaczył wówczas nieobecność Makarewicza chorobą. Już wczoraj Makarewicz „wyzdrowiał” i został wybrany na marszałka województwa. Zastąpił Edwarda Wojtasa, również działacza ludowego.
Stanowiska wicemarszałków przypadły SLD. Zostali nimi: Piotr Włoch i Mirosław Złomaniec.
Na członków zarządu wybrano: Teresę Królikowską (PSL) i Bogusława Warchulskiego (SLD). Na nowego przewodniczącego sejmiku wybrano 27-letniego działacza Samoobrony Konrada Rękasa. Zastąpił on Ryszarda Bendera z LPR.
Wybory były możliwe dzięki przyłączeniu się dwójki radnych PSL: Makarewicza i Sosnowskiego do koalicji SLD–Samoobrona. Powstała większość, zdolna do podejmowania uchwał. Potem razem z koalicją zaczęli głosować kolejni radni PSL.
Za kandydaturą Teresy Królikowskiej z PSL na członka zarządu głosowali już wszyscy radni ludowców.
Prezes Podkański zapowiedział, że w sobotę złoży wniosek o wykluczenie dwóch radnych, którzy jako pierwsi głosowali z koalicją, z partii.
Marszałek Makarewicz zapewnił, że w lubelskim PSL nie będzie rozłamu. – W każdym ugrupowaniu dochodzi do ścierania się racji, to normalne.
Dotychczas lubelski sejmik był sparaliżowany przez spór dwóch koalicji: PSL–LPR–PO–PiS i SLD–Samoobrona, liczących po 16 radnych. Skład sejmiku nie był pełny, gdyż jeden radny PO–PiS złożył mandat. Od 2 grudnia radni SLD i Samoobrony nie przychodzili na sesje.
Radny Ignacy Czeżyk wprawdzie złożył ślubowanie, ale zostało one zakwestionowane przez wojewodę. Wczoraj sejmik jeszcze raz przegłosował objęcie mandatu przez nowego radnego.
Opowiedzieli się za tym wszyscy radni. Potem, już w pełnym składzie, sejmik ponownie wybrał nowe władze. Radni LPR zapowiadają złożenie skargi do NSA na decyzję wojewody. Edward Wojtas, do wczoraj marszałek województwa zapowiedział, że dziś opuści gabinet. Tuż po sesji na chwilę na drzwiach pojawiły się nowe nazwiska członków zarządu. Szybko zastąpiono je starymi. Tylko na gabinecie przewodniczącego nie było żadnego nazwiska.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!