piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Masz troje dzieci? Dostaniesz kartę na zniżki w sklepach i marketach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2012, 16:00

Karta Rodzina Trzy Plus (Maciej Kaczanowski)
Karta Rodzina Trzy Plus (Maciej Kaczanowski)

Lublin, jako jedno z pierwszych dużych miast w Polsce, wprowadza Kartę Dużej Rodziny. Członkowie rodzin, w których jest co najmniej troje dzieci, będą mieli zniżki w kinach, teatrach, na basenach, a nawet w sklepach z odzieżą.

W czwartek Ratusz podał szczegóły miejskiego programu "Rodzina Trzy Plus ”.

Ulgi będą przysługiwać rodzinom mającym trójkę lub więcej dzieci pod warunkiem, że mieszkają i uczą się w Lublinie. Według danych magistratu, w mieście są 4173 takie rodziny. Dochody nie mają znaczenia. Każdy członek rodziny będzie mógł dostać upoważniającą do zniżek kartę. – Imienną, podobną do karty bankomatowej – zapowiada Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina.

W kwietniu ruszy specjalna strona internetowa z wykazem miejsc, w których będzie można korzystać z karty. – Udało nam się przekonać ponad 40 instytucji, które zaoferowały swoją pomoc (patrz ramka obok – red.). Czasem będzie to upust procentowy, czasem bezpłatne wejściówki – mówi Lipińska. – Ten katalog będzie elastyczny i otwarty. Będziemy zachęcać kolejne instytucje i przedsiębiorców, żeby dołączyli do projektu. Każde z takich miejsc dostanie specjalny znak i certyfikat.

Ze strony internetowej będzie też można pobrać wnioski o wydanie kart (będzie się tym zajmował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM). Ilu?

– To określą sami rodzice. Karta (obowiązująca od początku do końca roku – red.) będzie przysługiwała zarówno im, jak i dzieciom – wyjaśnia Lipińska. W tym roku będzie darmowa. W przyszłym opłata ma być "symboliczna”. – Żeby pokryć koszty samego druku – zapowiada prezydent Krzysztof Żuk.

>> Zobacz listę miejsc, gdzie będą zniżki

Wspólny projekt

I zaznacza: – To nie jest projekt polityczny: prezydenta czy jakiejś grupy politycznej. To projekt zbudowany we współpracy z całym środowiskiem, z radnymi, z różnymi organizacjami i instytucjami, z rodzinami. I nie jest to łatwy projekt. Musi być osadzony na mocnych fundamentach ekonomicznych, a jednocześnie musi być realnym wsparciem dla rodzin – zaznacza prezydent.

– Chcemy podkreślić znaczenie dużych rodzin. Integrować je. Pokazać, że fajnie jest być dużą rodziną. Chcemy dawać im szanse rozwoju kulturalnego, sportowego czy edukacyjnego – dodaje Lipińska.

Dlaczego to takie ważne? – Pod względem polityki rodzinnej Polska na tle innych krajów europejskich odstaje. Rodziny wielodzietne to najuboższa grupa społeczna w Polsce. A ubóstwo rośnie z każdym następnym dzieckiem w rodzinie – mówi Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus”. – Przy braku rozwiązań ogólnokrajowych szczególną rolę może pełnić samorząd. Może wprowadzić instrumenty wspierające rodziny. Takie, jak Karta Dużej Rodziny.

– To instrument, który zapobiega wykluczeniu społecznemu – dodaje Krupska. – Sama mam 7 dzieci. I my nie chodziliśmy do kina. Zakup tylu biletów to zbyt duży wydatek.

Zgodzić muszą się radni

Do wprowadzenia karty potrzeba jeszcze zgody Rady Miasta, ale zaplanowane na koniec marca głosowanie wydaje się tylko formalnością. Wtedy zniżki mogłyby wejść w życie na przełomie kwietnia i maja.

Podobne karty działają już m.in. we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Warszawa, Poznań i Gdynia dopiero zastanawiają się nad ich wprowadzeniem.

M.in. tu będą zniżki

Domy kultury (j. angielski, zajęcia teatralne, balet), Teatr im. Andersena, Zespół im. Kaniorowej, Galeria Labirynt, Centrum Kultury, MOSiR (Icemania, basen przy Al. Zygmuntowskich), Klub Karate Tradycyjnego, baseny przy szkołach, Teatr Muzyczny, Filharmonia Lubelska, Ośrodek Brama Grodzka, Muzeum Lubelskie, Paco, Extreme Studio, kino Bajka, ACK Chatka Żaka, Fantasty Park, Telepizza, Vico, Obi, Zarząd Transportu Miejskiego, Baby Fant, Hello Kids, Eurolink, Centrum Językowe Best, Lingoland, Markopol, E.Leclerc
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jan
to-to
aga
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jan
Jan (22 grudnia 2015 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Patologia to 1dziecko , które musi mieć wszystko tu i teraz ,
Rozwiń
to-to
to-to (19 marca 2012 o 19:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aga' timestamp='1332159564' post='611738']
super sprawa,a Ci którzy narzekają,niech pomyślą o Polsce co będzie za 20-30 lat,jak bedzie bardzo mało dzieci,mam 3 dzieci i wszystkie były dokładnie zaplanowane i chcę mieć jeszcze jedno albo dwoje,jak Bóg pobłogosławi i czuję się szczęśliwą żoną i mamą!!!Dziękujemy Panu Żukowi za odwagę!
[/quote]
Wszystko będzie dobrze pod warunkiem,że będą pracowitymi obywatelami te Twoje dzieci... Ale -domyślam się -że jeśli będą mądre i pracowite,to i tak wyjadą za granicę i będą przacować dla siebie i dla... budżetu innego kraju,bo przecież nie dla polskiego. A natomiast jeśli będą głupie i leniwe,to i tak niewielki z nich pożytek -a Pomoc Społeczna będzie do nich i ich rodzin dokładać... Ot i taka to Szara Polska Rzeczywistość...
Rozwiń
aga
aga (19 marca 2012 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super sprawa,a Ci którzy narzekają,niech pomyślą o Polsce co będzie za 20-30 lat,jak bedzie bardzo mało dzieci,mam 3 dzieci i wszystkie były dokładnie zaplanowane i chcę mieć jeszcze jedno albo dwoje,jak Bóg pobłogosławi i czuję się szczęśliwą żoną i mamą!!!Dziękujemy Panu Żukowi za odwagę!
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2012 o 21:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="4"]Agresja demograficzna a Plan Himmlera [/size]

http://kotwicki.blogspot.com/2012/03/niemiecka-polityka-demograficzna.html
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2012 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/frontpage

no i róbcie dalej te dzieci, niech żyją powietrzem
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!