Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 maja 2009 r.
13:35
Edytuj ten wpis

Matura 2009 (język polski) - ZOBACZ ODPOWIEDZI i arkusze egzaminacyjne - poziom podstawowy i rozszerzony

0 120 A A

W poniedziałek o godz. 9 rozpoczęła się matura z języka polskiego. Arkusze egzaminacyjne dotarły do szkół kilka godzin wcześniej. - Nie spuszczę ich z oczu. - Włożę do sejfu - zapowiadają dyrektorzy lubelskich szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystkie arkusze zadań wraz z rozwiązaniami z Matury 2009 - już wkrótce znajdziesz na naszej stronie internetowej

Pytania dostarczane przez kurierów o świcie do szkół i zamykane w sejfach. Do tego 80 kontrolerów z kuratorium i nadzwyczajne środki ostrożności. Wszystko po to, by tematy maturalne nie dostały się w niepowołane ręce.

- Co ma być to będzie. Na naukę był czas przez ostatnie kilka miesięcy. W ostatni weekend lepiej się odprężyć - mówiła nam wczoraj Alicja Zdybel z Lublina. Podobnie jak 25 tysięcy jej koleżanek i kolegów z naszego regionu dziś zdaje maturę.

Przedmaturalny weekend Ala spędzała z rodzicami na wsi. Mariusz Adamczuk ze Świdnika postawił na relaks ze znajomymi. - Wycieczka rowerowa to najlepszy sposób na dotlenienie mózgu - tłumaczy.
Dziś o godz. 9 zaczyna się pisemny egzamin z języka polskiego. - Ale my ruszamy z przygotowaniami już bladym świtem - tłumaczy Ryszard Kowal, dyrektor II LO w Lublinie. Arkusze z zadaniami docierają do szkół między godz. 5 a 7. Przywożą je kurierzy prosto z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

- Każdy arkusz jest zapieczętowany, a wszystkie są bardzo dokładnie policzone - wyjaśnia Renata Janicka z krakowskiej OKE. - Jeżeli jakiś człowiek nie złamie tych zabezpieczeń, nie ma szans na przeciek.

Organizatorzy matury dmuchają na zimne, zwłaszcza po wycieku pytań z ostatniego egzaminu gimnazjalnego. Dzień przed egzaminem zadania można było znaleźć w Internecie.

W szkołach nad pytaniami czuwają dyrektorzy. - Będą je miała w swoim gabinecie, cały czas przed oczami - wyjaśnia Anna Suszyna, dyrektor lubelskiego III LO.

- A ja włożę je do sejfu. Wyjmę je tuż przed egzaminem: w obecności przedstawicieli komisji egzaminacyjnej i uczniów - tłumaczy Małgorzata Markowska, dyrektor VII LO w Lublinie.

Dodatkowo arkuszom przyjrzą się kontrolerzy kuratorium. - Robimy to na prośbę minister edukacji - mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. Tuż przed rozpoczęciem dzisiejszego egzaminu 80 inspektorów odwiedzi szkoły w regionie. Sprawdzą, czy żadna z kopert nie była wcześniej otwierana albo uszkodzona.

W ub. roku maturę w województwie lubelskim zdało 82,6 proc. uczniów. To jeden z lepszych wyników w kraju.

Matura 2009 - język polski - poziom rozszerzony - sugerowane odpowiedzi

Zadanie 1. (1 pkt)

Wymień dwie dziedziny życia, których wzajemne relacje autor czyni głównym przedmiotem swoich rozważań.

Autor czyni głównym przedmiotem swoich rozważań wzajemne relacje między polityką, a sztuką.
Zadanie 2. (1 pkt)

W jaki sposób muzyka wpłynęła na strajkujących (akapit 1)?

Strajkujący pod wpływem muzyki porzucili polityczne dyskusje i skupili się na doświadczeniu zmysłowym.

Zadanie 3. (1 pkt)

Podaj przykład występującej w tekście opozycji: góra - dół. Wyjaśnij symboliczne znaczenie elementów tworzących wskazaną opozycję.

góra: kościół św. Anny; symboliczne znaczenie: religia, metafizyka, sacrum wyrażające się przez sztukę, duchowość, "troska o miarę ostateczną naszego życia", ponadczasowość, uniwersalność

dół: trasa W-Z; symboliczne znaczenie: polityka, materialność, fizyczność, namacalność, "troska o doczesne dobro wspólne", aktualność, przemijający konkret


Zadanie 4. (1 pkt)

Nazwij dwa środki językowe zastosowane przez autora w celu podkreślenia subiektywizmu jego wypowiedzi. Każdy z nich zilustruj jednym przykładem zaczerpniętym z tekstu.

- reminiscencja/retrospekcja: "a naszym słowom, które teraz odtwarzam, a raczej wymyślam, bo nie zachowały się w pamięci, towarzyszyła muzyka", "przypominam sobie to wszystko",

- przypuszczenie: "wydaje mi się, że", "być może uwertura... pozostała dla mnie",

- pytanie retoryczne: "Co zostaje z książek i filmów, które bez reszty zajmują się naszym życiem rzeczywistym, bezpośrednio danym?"

Zadanie 5. (1 pkt)

Wypisz z tekstu i nazwij dwa środki artystyczne, którymi posłużył się autor, by nadać swojej wypowiedzi funkcję estetyczną (poetycką).

-alegoria: "[sztuka] jako schody ruchome, przewożące z niższego poziomu na wyższy",

-epitet: "["Chimera" - jedno] z najpiękniejszych czasopism"


Zadanie 6. (2 pkt)

Podaj przykład posługiwania się przez autora konkretem w celu zbudowania uogólnienia.

Konkret: słuchanie uwertury do "Tannhausera" w czasie strajku na uniwersytecie,

Uogólnienie: "tak właśnie wieczność i wartości absolutne - na przykład piękno muzyki - wpływają na sprawy doczesne..."


Zadanie 7. (1 pkt)

Jaką funkcję, zdaniem autora, powinna pełnić sztuka?

Sztuka powinna stanowić pomost pomiędzy konkretnym doświadczeniem a ostatecznymi, uniwersalnymi wartościami; dzieło sztuki powinno wchodzić w dialog pomiędzy artystą a odbiorcami, którzy często są odlegli od twórcy zarówno w czasie, jak i w przestrzeni.

Zadanie 8. (2 pkt)

Co, zdaniem autora, jest zagrożeniem dla suwerenności sztuki? Wymień dwa zagrożenia.

Zagrożenie 1.
Służebność wobec polityki, która zamienia dzieło sztuki w agitkę

Zagrożenie 2.
Oderwanie od codziennego życia, od konkretnego doświadczenia, powodujące brak emocjonalności dzieła

MATURA 2009 - HARMONOGRAM

Część pisemna:

4 maja poniedziałek - język polski
5 maja wtorek - język angielski i język angielski w klasach dwujęzycznych
6 maja środa - wiedza o społeczeństwie
7 maja czwartek - język niemiecki i język niemiecki w klasach dwujęzycznych, geografia w języku obcym
8 maja piątek - geografia, język łaciński i kultura antyczna
11 maja poniedziałek - biologia, wiedza o tańcu
12 maja wtorek - historia, chemia w języku obcym, matematyka w języku obcym
13 maja środa - matematyka, biologia w języku obcym, historia w języku obcym
14 maja czwartek - fizyka i astronomia, historia sztuki
15 maja piątek - chemia, historia muzyki
18 maja poniedziałek - język rosyjski, kultura Hiszpanii
19 maja wtorek - język francuski i język francuski w klasach dwujęzycznych
20 maja środa - języki mniejszości narodowych, język kaszubski, filozofia
21 maja czwartek - język hiszpański i język hiszpański w klasach dwujęzycznych, informatyka

Część ustna:

Od 4 do 29 maja - część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych.

Komentarze 120

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ania :) / 4 maja 2010 o 19:43
[dokładnie taki sam błąd popełniłam ;p
z tego cosię dowiadywałąm, to będzie to potraktowane jako zła interpretacja fragmentu ale czekam na to co inn powiedzą.
Im więcej opinii tym lepiej
Więc jeżeli wiecie coś na ten temat to piszcie
Avatar
~Martyna~ / 4 maja 2010 o 13:22
Ludzie pomóżcie , bo stres zje mnie od środka, pisałam dziś maturę z poslkiego ... wybrałam temat pierwszy czyli charkterystykę świętoszka i stosunek Orgona , kleanta i elmiry do niego ....i wszystko idealnie , były dwa fragmenty do analaizy pierwszy dość długi zanalizowałam bezbłędnie , napisałam że orgon jest żaślepiony osobą Tartuffe'a , kleant nie może go zrozumieći nie ma zamiaru zmienic swojego złego nastawienia co do świętoszką, natomiast , drugi przedtsawiał rozmowę Tartufgfe'a i Elmiry ... chodziło tu o moment podstępu , nie wiem jak to się stało ale całkiem wyleciał mi z głowy podstęp przygotowany przez elmirę .... i ... napisałam że podobnie jak orgon uległa tartuffowi .... i za namową świętoszka zgodziła się na zdradę męza ?.... czy anulują mi całe wypracowanie ?... .Proszę o szybką odpowiedz
Ludzie pomóżcie , bo stres zje mnie od środka, pisałam dziś maturę z poslkiego ... wybrałam temat pierwszy czyli charkterystykę świętoszka i stosunek Orgona , kleanta i elmiry do niego ....i wszystko idealnie , były dwa fragmenty do analaizy pierwszy dość długi zanalizowałam bezbłędnie , napisałam że orgon jest żaślepiony osobą Tartuffe'a , kleant nie może go zrozumieći nie ma zamiaru zmienic swojego złego nastawienia co do świętoszką, natomiast , drugi przedtsawiał rozmowę Tartufgfe'a i Elmiry ... chodziło tu o moment podstępu , n... rozwiń
Avatar
ania :) / 4 maja 2010 o 12:43
czy jeżeli napisałam, że Elmira w Świętoszku dała się zwieżć "Tartuffeowi" to to jest kardynalny błąd czy rzeczowy??? i jak nie napisałam, że to był podsęp bo we fragmencie w sumie w ogóle tego nie było, a mieliśmy bazować na fragmentach // matura 2010 ;p
Avatar
~Monia~ / 6 maja 2009 o 12:14
Hm.. chciałabym dowiedziec sie, jakie macie wrażenia z matury rozszerzonej z języka polskiego. Moim zdaniem pierwsza część czyli tekst "Sztuka jako schody ruchome" była dość trudna, ale za to druga część b.łatwa. Wybrałam Kochanowskiego;-) W ogóle to denerwuje mnie takie ignorowanie rozszerzenia. Wszędzie w internecie, w telewizji mówione jest o podstawie. Fakt, że tylko 7% zdaje rozszerzenie nie znaczy, że nalezy nas ignorowac. Jako jedyna zdawałam język polski rozszerzony w całej szkole dlatego chciałabym skonfrontować swoje wrażenia z innymi, którzy wybrali ten poziom.
Pozdrawiam i licze na szybkie i szczere odpowiedzi;-)
Hm.. chciałabym dowiedziec sie, jakie macie wrażenia z matury rozszerzonej z języka polskiego. Moim zdaniem pierwsza część czyli tekst "Sztuka jako schody ruchome" była dość trudna, ale za to druga część b.łatwa. Wybrałam Kochanowskiego;-) W ogóle to denerwuje mnie takie ignorowanie rozszerzenia. Wszędzie w internecie, w telewizji mówione jest o podstawie. Fakt, że tylko 7% zdaje rozszerzenie nie znaczy, że nalezy nas ignorowac. Jako jedyna zdawałam język polski rozszerzony w całej szkole dlatego chciałabym skonfrontować swoje wraż... rozwiń
Avatar
mf100 / 5 maja 2009 o 22:02
A czy 4 błędy rzeczowe tzn. notorycznie? W sumie napisalam pod koniec 3 zdania w jednym osobnym akapicie, w ktorych byly akurat wszystkie te bledy
Avatar
Gość / 5 maja 2009 o 14:14
@ ~mf100~

Były przypadki, że jeżeli ktoś notorycznie robił błędy rzeczowe, np mylił imiona (zamienił np Kordiana na Konrada) to unieważniano mu cała maturę. Jest zapis, że w tej części pracy, w której jest błąd rzeczowy nie można przyznać pkt za rozwinięcie.
Avatar
~Ania~ / 5 maja 2009 o 12:39
łatwy
Avatar
19bRyś20 / 5 maja 2009 o 12:34
Siema jak wam z angielskiego poszło?
Avatar
mf100 / 4 maja 2009 o 23:18
A mi ktoś wreszcie odpowie?? :(

Wybrałam temat Chłopów. Czy jeśli zrobiłam kilka błędów rzeczowych (zamiast Antek napisałam Artek, napisałam, że Boryna zakochał się w ... nie pamietam juz co napisalam, w kazdym razie zle, napisalam, że stara Agata została wypędzana z domu na lato a naprawdę została wypędzana na jesień i zimę, i że Boryna poznał swoją ukochaną na bryczce...co chyba jest bzdurą ), to czy uznają to za błąd kardynalny i dadzą mi 0 pkt za wypracowanie? Patrzyłam na te wstępne klucze, które pojawiały się już w internecie i jak narazie realizowałam wszystkie punkty... Chodzi tylko o te błędy rzeczowe, czy przez to nie będę mieć zawalonej całej pracy;/...

Co o tym myslicie?
A mi ktoś wreszcie odpowie?? :(

Wybrałam temat Chłopów. Czy jeśli zrobiłam kilka błędów rzeczowych (zamiast Antek napisałam Artek, napisałam, że Boryna zakochał się w ... nie pamietam juz co napisalam, w kazdym razie zle, napisalam, że stara Agata została wypędzana z domu na lato a naprawdę została wypędzana na jesień i zimę, i że Boryna poznał swoją ukochaną na bryczce...co chyba jest bzdurą ), to czy uznają to za błąd kardynalny i dadzą mi 0 pkt za wypracowanie? Patrzyłam na te wstępne klucze, które pojawiały się już w intern... rozwiń
Avatar
~Ania~ / 4 maja 2009 o 22:03
Małe błędy - kilka punktów w doł.
Wielkie błędy - oblanie.


Ale nie wyolbrzymiajcie.

z tym wpisywanie kodów, zaraz dostanę szału, a konta nie moge zalozyc
Avatar
ania :) / 4 maja 2010 o 19:43
[dokładnie taki sam błąd popełniłam ;p
z tego cosię dowiadywałąm, to będzie to potraktowane jako zła interpretacja fragmentu ale czekam na to co inn powiedzą.
Im więcej opinii tym lepiej
Więc jeżeli wiecie coś na ten temat to piszcie
Avatar
~Martyna~ / 4 maja 2010 o 13:22
Ludzie pomóżcie , bo stres zje mnie od środka, pisałam dziś maturę z poslkiego ... wybrałam temat pierwszy czyli charkterystykę świętoszka i stosunek Orgona , kleanta i elmiry do niego ....i wszystko idealnie , były dwa fragmenty do analaizy pierwszy dość długi zanalizowałam bezbłędnie , napisałam że orgon jest żaślepiony osobą Tartuffe'a , kleant nie może go zrozumieći nie ma zamiaru zmienic swojego złego nastawienia co do świętoszką, natomiast , drugi przedtsawiał rozmowę Tartufgfe'a i Elmiry ... chodziło tu o moment podstępu , nie wiem jak to się stało ale całkiem wyleciał mi z głowy podstęp przygotowany przez elmirę .... i ... napisałam że podobnie jak orgon uległa tartuffowi .... i za namową świętoszka zgodziła się na zdradę męza ?.... czy anulują mi całe wypracowanie ?... .Proszę o szybką odpowiedz
Ludzie pomóżcie , bo stres zje mnie od środka, pisałam dziś maturę z poslkiego ... wybrałam temat pierwszy czyli charkterystykę świętoszka i stosunek Orgona , kleanta i elmiry do niego ....i wszystko idealnie , były dwa fragmenty do analaizy pierwszy dość długi zanalizowałam bezbłędnie , napisałam że orgon jest żaślepiony osobą Tartuffe'a , kleant nie może go zrozumieći nie ma zamiaru zmienic swojego złego nastawienia co do świętoszką, natomiast , drugi przedtsawiał rozmowę Tartufgfe'a i Elmiry ... chodziło tu o moment podstępu , n... rozwiń
Avatar
ania :) / 4 maja 2010 o 12:43
czy jeżeli napisałam, że Elmira w Świętoszku dała się zwieżć "Tartuffeowi" to to jest kardynalny błąd czy rzeczowy??? i jak nie napisałam, że to był podsęp bo we fragmencie w sumie w ogóle tego nie było, a mieliśmy bazować na fragmentach // matura 2010 ;p
Avatar
~Monia~ / 6 maja 2009 o 12:14
Hm.. chciałabym dowiedziec sie, jakie macie wrażenia z matury rozszerzonej z języka polskiego. Moim zdaniem pierwsza część czyli tekst "Sztuka jako schody ruchome" była dość trudna, ale za to druga część b.łatwa. Wybrałam Kochanowskiego;-) W ogóle to denerwuje mnie takie ignorowanie rozszerzenia. Wszędzie w internecie, w telewizji mówione jest o podstawie. Fakt, że tylko 7% zdaje rozszerzenie nie znaczy, że nalezy nas ignorowac. Jako jedyna zdawałam język polski rozszerzony w całej szkole dlatego chciałabym skonfrontować swoje wrażenia z innymi, którzy wybrali ten poziom.
Pozdrawiam i licze na szybkie i szczere odpowiedzi;-)
Hm.. chciałabym dowiedziec sie, jakie macie wrażenia z matury rozszerzonej z języka polskiego. Moim zdaniem pierwsza część czyli tekst "Sztuka jako schody ruchome" była dość trudna, ale za to druga część b.łatwa. Wybrałam Kochanowskiego;-) W ogóle to denerwuje mnie takie ignorowanie rozszerzenia. Wszędzie w internecie, w telewizji mówione jest o podstawie. Fakt, że tylko 7% zdaje rozszerzenie nie znaczy, że nalezy nas ignorowac. Jako jedyna zdawałam język polski rozszerzony w całej szkole dlatego chciałabym skonfrontować swoje wraż... rozwiń
Avatar
mf100 / 5 maja 2009 o 22:02
A czy 4 błędy rzeczowe tzn. notorycznie? W sumie napisalam pod koniec 3 zdania w jednym osobnym akapicie, w ktorych byly akurat wszystkie te bledy
Avatar
Gość / 5 maja 2009 o 14:14
@ ~mf100~

Były przypadki, że jeżeli ktoś notorycznie robił błędy rzeczowe, np mylił imiona (zamienił np Kordiana na Konrada) to unieważniano mu cała maturę. Jest zapis, że w tej części pracy, w której jest błąd rzeczowy nie można przyznać pkt za rozwinięcie.
Avatar
~Ania~ / 5 maja 2009 o 12:39
łatwy
Avatar
19bRyś20 / 5 maja 2009 o 12:34
Siema jak wam z angielskiego poszło?
Avatar
mf100 / 4 maja 2009 o 23:18
A mi ktoś wreszcie odpowie?? :(

Wybrałam temat Chłopów. Czy jeśli zrobiłam kilka błędów rzeczowych (zamiast Antek napisałam Artek, napisałam, że Boryna zakochał się w ... nie pamietam juz co napisalam, w kazdym razie zle, napisalam, że stara Agata została wypędzana z domu na lato a naprawdę została wypędzana na jesień i zimę, i że Boryna poznał swoją ukochaną na bryczce...co chyba jest bzdurą ), to czy uznają to za błąd kardynalny i dadzą mi 0 pkt za wypracowanie? Patrzyłam na te wstępne klucze, które pojawiały się już w internecie i jak narazie realizowałam wszystkie punkty... Chodzi tylko o te błędy rzeczowe, czy przez to nie będę mieć zawalonej całej pracy;/...

Co o tym myslicie?
A mi ktoś wreszcie odpowie?? :(

Wybrałam temat Chłopów. Czy jeśli zrobiłam kilka błędów rzeczowych (zamiast Antek napisałam Artek, napisałam, że Boryna zakochał się w ... nie pamietam juz co napisalam, w kazdym razie zle, napisalam, że stara Agata została wypędzana z domu na lato a naprawdę została wypędzana na jesień i zimę, i że Boryna poznał swoją ukochaną na bryczce...co chyba jest bzdurą ), to czy uznają to za błąd kardynalny i dadzą mi 0 pkt za wypracowanie? Patrzyłam na te wstępne klucze, które pojawiały się już w intern... rozwiń
Avatar
~Ania~ / 4 maja 2009 o 22:03
Małe błędy - kilka punktów w doł.
Wielkie błędy - oblanie.


Ale nie wyolbrzymiajcie.

z tym wpisywanie kodów, zaraz dostanę szału, a konta nie moge zalozyc
Zobacz wszystkie komentarze 120

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 13 2

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy 0 5

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 1

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 1

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.