piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Matury za pieniądze? Dyrektor szkoły z Lublina przed sądem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2015, 15:30

Antoni L. - były dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Św. Teresy w Lublinie zasiadł na ławie oskarżonych. Śledczy zarzucają mu wystawianie świadectw maturalnych za łapówki. Mężczyzna odpowie również za milionowe wyłudzenia.

Afera dotycząca kupowania świadectw katolickiej szkoły skończyła się oskarżeniem kilkudziesięciu osób. 36 z nich usłyszało już wyroki skazujące lub ich sprawy zostały warunkowo umorzone. Obecny proces dotyczy 10 osób.

Główny oskarżony to 42-letni Antoni L. - teolog i filozof, w latach 2004 - 2010 kierował ZSK im. Św. Teresy. Kiedy afera z fałszywymi maturami wyszła na jaw, biskup odebrał placówce prawo posługiwania się przymiotnikiem "katolicki”.

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Lublinie stawiło się tylko sześcioro oskarżonych. Prokurator Paweł Kukuryk wniósł, by trojgu ponownie doręczyć wezwania na rozprawę. Czwarty z oskarżonych ma być doprowadzony do sądu przez policjantów.

W obecnym procesie najpoważniejsze zarzuty dotyczą Antoniego L. Mężczyzna nie może więc liczyć na wymierzenie kary bez procesu. Taką możliwość mają pozostali oskarżeni. To m.in. osoby, które pośredniczyły w kupowaniu matur i posługiwały się fałszywymi świadectwami. Sąd dał im tydzień na podjęcie decyzji w sprawie dobrowolnego poddanie się karze. Sprawa została odroczona.

O aferze w szkole im. Św. Teresy pisaliśmy we wtorek. Ujawniliśmy wówczas, że jedną z osób, które skorzystały z oferty Antoniego L. była Karolina M., znana lubelska sportsmenka. W sprawę zamieszany jest również Ryszard M. były trener klubu, w którym ćwiczyła zawodniczka. Z akt sprawy wynika, że uczył się u "Tereski” w latach 2000 - 2004. Problem w tym, że do 2003 r. była to wyłącznie szkoła żeńska.

Sam Antoni L. był nie tylko dyrektorem placówki, ale i stowarzyszenia, które ją prowadziło. Miał więc pełną kontrolę nad działalnością szkoły. Z akt sprawy wynika, że świadectwo ukończenia "Tereski” lub świadectwo dojrzałości kosztowało zwykle od 200 do 5 tys. zł. Tyle miał zapłacić mieszkaniec Konina. Groził mu zwrot blisko 20 tys. zł renty, którą pobierał, jako osoba ucząca się. Kiedy ZUS poprosił o świadectwa, mężczyzna skorzystał z zamieszczonej w interencie oferty z Lublina. Zapłacił 5 tys. zł za pełną dokumentację "nauki”.

Z akt sprawy wynika, że początkowo informacje o możliwości szybkiego "załatwienia” matury w lubelskiej placówce rozchodziły się pocztą pantoflową. Następne i stały napływ uczniów dbali pośrednicy. Wcześniej sami kupili matury w "Teresce”. To m.in. dwaj młodzi mieszkańcy Bodaczowa. Szybko rozwinęli działalność i od szukania uczniów wśród znajomych przeszli do ogłoszeń w ogólnopolskich portalach. Gwarantowali "legalne zaświadczenia i świadectwa”.

Antoni L. usłyszał w sumie 158 zarzutów. Odpowie nie tylko za łapówki i fałszowanie świadectw. Śledczy zarzucili mu również, że z pieniędzy stowarzyszenia finansował własne przedsięwzięcia biznesowe. Kupował sprzęt do własnej firmy, np. aparaty do masażu. Płacił za utrzymanie adresów internetowych, m.in. masaż-amorek. Miał też pożyczać gotówkę ze szkolnej kasy. Do tego należy doliczyć dotacje oświatowe, niesłusznie pobrane z miejskiej kasy. W sumie śledczy zarzucili Antoniemu L. wyłudzenie ponad 7 mln zł. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 15 lat więzienia.
  Edytuj ten wpis
Gość
S
Jan
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lutego 2015 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to chyba wszystkie księżule z biskupami i zakonnicami tam się "edukowali", a teraz tak pier...la, że żal słuchać!

Rozwiń
S
S (20 lutego 2015 o 07:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moralność katolika - bogiem jest pieniądz, jemu i tylko jemu służą hierarchowie. Ich Bóg tak kocha, że wybacza wszelką niegodziwość, idealna wiara dla złodziei, morderców, dewiantów seksualnych, malwersantów, pedofili, homoseksualistów, narkomanów, pijaków, damskich bokserów itp.....

Alleluja i do przodu!

Rozwiń
Jan
Jan (19 lutego 2015 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Całe PACO sie tam kształciło ;) nich sprawdza innych bokserow
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!