Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2015 r.
8:45
Edytuj ten wpis

Miasto chce wpompować 470 mln zł w Bystrzycę. Plaże, kajaki, parki i rowery

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 40 A A

Nowy staw i park, plaże nad rzeką, przystanie kajakowe i wypożyczalnie rowerów to tylko część przedstawionych wczoraj pomysłów na przyszłość Bystrzycy. Przez dwa miesiące Ratusz ma zbierać opinie mieszkańców, potem stworzy ostateczny plan i poszuka funduszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najpewniejsze jest to, że jeszcze dużo wody upłynie w rzece, zanim znajdą się fundusze na wszystkie te plany. Gdzie miasto chce ich szukać? - Bezpośrednio w Brukseli - mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Aż 58 milionów złotych miałoby pochłonąć odtworzenie Stawu Królewskiego za al. Unii Lubelskiej i urządzenie wokół niego parku. Staw "zahaczałby” o ogródki działkowe. - Nie chcemy ich likwidować - zapewnia Żuk. W grę może wchodzić zamiana nieruchomości z działkowcami. - Jeśli będzie taka propozycja.

Staw to tylko jeden z pomysłów Holendrów firmy Kuiper Kompagnons wynajętej przez Ratusz firm do obmyślenia przyszłości 22-kilometrowego miejskiego odcinka Bystrzycy. Firma ta pracowała wcześniej m.in. przy poznańskiej Malcie.

W Lublinie powstać miałyby m.in. trzy plaże nad rzeką (jedna z nich obok starego mostu w pobliżu al. Andersa i ul. Turystycznej), od 5 do 7 przystani kajakowych, około 10 kładek pieszo-rowerowych szerokich na 6 metrów, dwa nowe parki (przy Rusałce i Zawilcowej). Mowa jest ponadto o rewitalizacji parków: Ludowego i Bronowickiego.

Holendrzy proponują też ścieżkę rowerową prowadzącą wzdłuż rzeki do gminy Spiczyn od gminy Strzyżewice, w której planowany jest też wstępny zbiornik pomagający utrzymać czystość wody. Służyć temu ma też podłączenie do kanalizacji Zemborzyc zarówno tych za miastem, jak i tych lubelskich, ale też budowa podczyszczalni wód opadowych na wylotach kanalizacji burzowej.

Wczoraj miasto pokazało wstępne pomysły, wczoraj zaczęły się też konsultacje z mieszkańcami.

Kolejnym etapem ma być stworzenie innego dokumentu, zwanego studium wykonalności, który ma dać odpowiedź na pytanie, które z pomysłów są realne i ile będą kosztować. Potem powstawać mają projekty poszczególnych, cząstkowych inwestycji, a miasto ma starać się zdobyć na nie pieniądze.

Wizja RzekI

Holendrzy podzielili miejski odcinek rzeki na osiem stref z różnymi atrakcjami. Przed zalewem byłaby m.in. pętla kajakowa, obserwatorium ptaków, miejsca dla wędkarzy. Propozycje dla zalewu to plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy, kemping w lesie, pensjonaty i ośrodek żeglarski. Za zbiornikiem cumowiska dla kajaków i miejsca dla wędkarzy. Czwarta strefa koło Starego Gaju to m.in. mosty dla rowerzystów, ścianki wspinaczkowe, miejsca do jazdy konnej, plaży, "wiosce studenckiej” i "centrum kultury”. Obok następnej strefy, za LKJ odnowiony ma być park Ludowy. Dalej powstać ma park Rusałka, muzeum wody pitnej, a na rzece byłyby gondole. Za Starym Miastem powstałby staw z parkiem i mostem w kierunku parku Bronowickiego. Ostatnia część to m.in. 18 ha parku przy Zawilcowej i łąki do spacerów.

Co Ty sądzisz?

Swoje opinie na temat opracowania (dostępnego na stronie bystrzyca.lublin.eu) można słać na adres bystrzyca@lublin.eu do końca kwietnia, zaś 25 marca odbędzie się w Ratuszu otwarta dla wszystkich chętnych debata. Potem miasto ma zdecydować, które uwagi uwzględnia. - Ostateczny dokument chcemy mieć do końca czerwca - zapowiada Zdzisław Strycharz, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji doliny Bystrzycy.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Marta / 27 lutego 2015 o 14:44

 mnie sie ten pomysl bardzo podoba, jak to byloby pieknie niedaleko mojego miejsca zamieszkania miec i piekny park na Zawilcowej, odnowiony park bronowicki i Ludowy, nie mowiac juz o plazkach i wypozyczalniach kajakow, do tego infrastruktura dla spacerowiczow, miejsca dla dzieci i byloby gdzie wyjsc na spacer z psem, bajeczka. Pomysl zagospodarowania zalewu i Staw krplewski tez mi sie podoba. Obym tylko doczekala realizacji. Tak trzymac :D

Avatar
niezły gość / 26 lutego 2015 o 11:13

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz wygląda to tak: Oh, unio, proooszę daj nam pieniądze i zrób nam projekt, jesteśmy posłusznymi pieskami, zrobimy wszystko co chcecie, nawet jeśli mija się to z celem a i środkiem do niego nie jest.

Dziękuję za uwagę

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz... rozwiń

Avatar
lech666 / 26 lutego 2015 o 07:33

Szukają pomysłów żeby wyciągać kasę -Saski ogród dopłata ,stadion dopłata ,basen dopłata -

Włodarze miasta wraz z projektantami zachowują się jak banda debili bez szkoły

2+2 =5

oto matematyka Lubelskich urzędów

Avatar
SYLWESTER / 26 lutego 2015 o 00:43

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego  i  nawet  wytypował  firmę  z  Pozna nia  która  poszła  na  ustępstwa  i  za  torf  z  dna  Zalewu  miała  nawieźć  piasek  na  dno  Zalewu. Firma  miała  doświadczenie  bo  te  same  czynności  wykonała  na  Zalewie  poznańskim .   Miliony były  ale  do  dzisiaj  Zalew  Zemborzycki  to... wielkie  brudne  bajoro ! .   Czyli  Prezydencie  z  lube lskiego  Ratusza ---  nie  poniźaj  Pan  Lublinian ,  bo  zagospodarowanie  rzeki  Bystrzyca  moźna  czynić  po  oczyszczeniu  Zalewu  Zemborzyckiego   NIGDY  ODWROTNIE ! .

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego&... rozwiń

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 19:05

Muzeum wody pitnej??! W tym ścieku na Bystrzycy??! 1 kwietnia dopiero za miesiąc... Pana Żuka i cały ratusz powinni zamknąć w Abramowicach... :-(

Avatar
lonia / 25 lutego 2015 o 18:57

Rewitalizacja parku Ludowego? Raczej tych nędznych resztek, któtre z niego zostały. Ale zróbcie to zróbcie, a nie gadacie o tym od 10 lat.

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 18:53

science fiction = żuk fiction :-D

Avatar
lex / 25 lutego 2015 o 18:24

A na koniec będzie jak w sprawie lubelskiego toru, chcecie kajaków czystego zalewu, słonecznych plaż? ...To sobie znajdzcie sponsora który wam to wybuduje a miasto będzie patronatem :)

Avatar
Marko Polo / 25 lutego 2015 o 15:21

To by było zbyt piękne :)

Avatar
Grzegorz / 25 lutego 2015 o 13:49

Ja mam takie pytanie. Czy Ci wspaniali Holendrzy byli kiedyś nad rzeką Bystrzycą w środku lata? Zamierzają też przy okazji oczyszczalnie ścieków wybudować?

Avatar
Marta / 27 lutego 2015 o 14:44

 mnie sie ten pomysl bardzo podoba, jak to byloby pieknie niedaleko mojego miejsca zamieszkania miec i piekny park na Zawilcowej, odnowiony park bronowicki i Ludowy, nie mowiac juz o plazkach i wypozyczalniach kajakow, do tego infrastruktura dla spacerowiczow, miejsca dla dzieci i byloby gdzie wyjsc na spacer z psem, bajeczka. Pomysl zagospodarowania zalewu i Staw krplewski tez mi sie podoba. Obym tylko doczekala realizacji. Tak trzymac :D

Avatar
niezły gość / 26 lutego 2015 o 11:13

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz wygląda to tak: Oh, unio, proooszę daj nam pieniądze i zrób nam projekt, jesteśmy posłusznymi pieskami, zrobimy wszystko co chcecie, nawet jeśli mija się to z celem a i środkiem do niego nie jest.

Dziękuję za uwagę

to głupi pomysł, 470 mln można przeznaczyć na lepszy cel niż na błoto, którego nie chce nikt poza radą miasta czy kimkolwiek kto wymyślił taki poroniony pomysł. A swoją drogą to ciekawe czy ci holenderscy projektanci widzieli w ogóle bystrzycę i zalew, bo jeśli nie to wszystko jasne - po co myśleć samemu skoro można zapłacić zachodowi za projekt, który zrobią w 5 minut i pobrać kaskę. To nic, że projekt jest bez sensu. Obudźcie się! Już lepiej będzie oczyścić zalew, a o możliwość budowy i nowe pomysły jeszcze sami będą do was lgnąć. Teraz... rozwiń

Avatar
lech666 / 26 lutego 2015 o 07:33

Szukają pomysłów żeby wyciągać kasę -Saski ogród dopłata ,stadion dopłata ,basen dopłata -

Włodarze miasta wraz z projektantami zachowują się jak banda debili bez szkoły

2+2 =5

oto matematyka Lubelskich urzędów

Avatar
SYLWESTER / 26 lutego 2015 o 00:43

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego  i  nawet  wytypował  firmę  z  Pozna nia  która  poszła  na  ustępstwa  i  za  torf  z  dna  Zalewu  miała  nawieźć  piasek  na  dno  Zalewu. Firma  miała  doświadczenie  bo  te  same  czynności  wykonała  na  Zalewie  poznańskim .   Miliony były  ale  do  dzisiaj  Zalew  Zemborzycki  to... wielkie  brudne  bajoro ! .   Czyli  Prezydencie  z  lube lskiego  Ratusza ---  nie  poniźaj  Pan  Lublinian ,  bo  zagospodarowanie  rzeki  Bystrzyca  moźna  czynić  po  oczyszczeniu  Zalewu  Zemborzyckiego   NIGDY  ODWROTNIE ! .

***************************** CZY  LUBLINIANIE  ZASŁUGUJA   NA   PONIZANIE ? ***************************** W  lubelskim  Ratuszu  mają  Nas  Lublinian  za... idiotów  ale  niestety  to  lubelski  Ratusz  ma  od chyłki  myślowe  co  udowadnia  Lublinowi  coraz  częściej (sic?) .   Ja  tylko  przypomnę, źe  Ratusz przeprowadził  wycenę  oczyszczenia  Zalewu  Zemborzyckiego&... rozwiń

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 19:05

Muzeum wody pitnej??! W tym ścieku na Bystrzycy??! 1 kwietnia dopiero za miesiąc... Pana Żuka i cały ratusz powinni zamknąć w Abramowicach... :-(

Avatar
lonia / 25 lutego 2015 o 18:57

Rewitalizacja parku Ludowego? Raczej tych nędznych resztek, któtre z niego zostały. Ale zróbcie to zróbcie, a nie gadacie o tym od 10 lat.

Avatar
hektor / 25 lutego 2015 o 18:53

science fiction = żuk fiction :-D

Avatar
lex / 25 lutego 2015 o 18:24

A na koniec będzie jak w sprawie lubelskiego toru, chcecie kajaków czystego zalewu, słonecznych plaż? ...To sobie znajdzcie sponsora który wam to wybuduje a miasto będzie patronatem :)

Avatar
Marko Polo / 25 lutego 2015 o 15:21

To by było zbyt piękne :)

Avatar
Grzegorz / 25 lutego 2015 o 13:49

Ja mam takie pytanie. Czy Ci wspaniali Holendrzy byli kiedyś nad rzeką Bystrzycą w środku lata? Zamierzają też przy okazji oczyszczalnie ścieków wybudować?

Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 6 15

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 0

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 9 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 8 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 32 5

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 29 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 4 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 8 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 56 20

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!