piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Miasto kupi dawną strzelnicę przy ul. Wieniawskiej. A potem ją sprzeda

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2015, 21:30
Autor: Dominik Smaga

Dawna strzelnica przy ul. Wieniawskiej ma zostać przejęta przez miasto. Ratusz przyznaje, że nie jest zainteresowany zagospodarowaniem nieruchomości. Może ona trafić w ręce przedsiębiorcy, który tuż obok zbuduje miastu duży biurowiec.

O tym, czy taka transakcja w ogóle dojdzie do skutku, będą decydować miejscy radni podczas sesji zaplanowanej na najbliższy czwartek. To od ich zgody zależy, czy prezydent miasta będzie mógł przejąć nieruchomość (na zdjęciu). Obecnie działka i stojący na niej budynek są własnością Skarbu Państwa.

Do niedawna pomieszczenia zajmował Instytut Pamięci Narodowej, ale w listopadzie przestał sprawować zarząd nad nieruchomością. W grudniu prezydent napisał do wojewody, że miasto chętnie kupiłoby działkę od państwa z zastosowaniem 99-procentowej bonifikaty. Wojewoda wstępnie się zgodził, a do kompletu dokumentów brakuje już tylko zgody Rady Miasta.

Prezydent już poprosił radnych o taką zgodę. W uzasadnieniu projektu uchwały napisał, że "nabycie przedmiotowej nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości przyczyni się do realizacji celów gminnych”. W dokumencie nie ma bardziej precyzyjnych argumentów. Poprosiliśmy o nie sami.

- Nie będziemy zagospodarowywać tej nieruchomości, chcemy wystawić ją na sprzedaż - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Wspomniana działka to jedyny wycinek placu otoczonego ulicami: Wieniawską, Karskiego, Spokojną i de Tramecourta, który ma innego właściciela niż cała reszta. Pozostałe trzy działki pod koniec 2013 r. kupił od miasta za 11,7 miliona zł prywatny deweloper Edward Leńczuk prowadzący firmę Orion. Chwilę po wygranym przetargu Leńczuk zapowiedział, że zbuduje tu nowoczesny biurowiec. W sierpniu miasto zawarło z nim umowę najmu 14 tys. mkw. powierzchni biurowej w planowanym budynku. Mają tu trafić wydziały Urzędu Miasta dziś rozproszone po różnych lokalizacjach.

Jak informuje Ratusz, nie zapadła jeszcze żadna decyzja co do trybu, w którym sprzedawałby działkę. W grę może wchodzić otwarty dla wszystkich przetarg nieograniczony albo przetarg ograniczony do właścicieli sąsiednich nieruchomości, a z działką tą sąsiadują dwie miejskie ulice i tereny Leńczuka. Innych sąsiadów nie ma.

- Rozważamy takie rozwiązanie jak przetarg ograniczony - przyznaje Krzyżanowska.

Na sąsiednich działkach rozpoczęła się już wycinka drzew kolidujących z planowaną inwestycją. Budowa ma ruszyć w tym roku. Pod biurowcem znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny.
  Edytuj ten wpis
Barbara Ubryk
Lubelak22
edek
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (23 stycznia 2015 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Miejmy nadzieję że powstanie tam jeszcze jedna "Biedronka" albo chociaż "Żabka",że o szmateksie to już nawet nie wspomnę.

Rozwiń
Lubelak22
Lubelak22 (23 stycznia 2015 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pewnie buraki planują wyburzenie fajnego zabytkowego budynku...

Rozwiń
edek
edek (23 stycznia 2015 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jest to dobry teren w centrum Lublina. Można by zbudować i skoncentrować urzędy wszelkiego rodzaju. Nawet miejskie. Tymczasem miasto sprzedało i pewnie sprzeda to wszystko  Leńczukowi ostatniemu komunistycznemu "prezydentowi" Lublina.  Wskażcie mi jakiegoś komucha, który by się nie dorobił w  III RP. 

Rozwiń
apu
apu (23 stycznia 2015 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Miasto zrobi na tym dobry interes: miasto kupi parcęlę od Skarbu Państwa za bezcen i sprzeda w wysokości rynkowej. Dzięki temu Lublin się wzbogaci. Gdzie tu jest przekręt? Ech, wieczni malkontenci. A jak byłoby w takim razie dobrze wg piszących poprzednie posty?

poczytaj ustawę - kupujesz z bonifikatą ale nie możesz sprzedać przez 10 lat bo jeżeli zrobisz to przed tym terminem  spłacasz różnicę bonifikaty - czego miasto robi gałę Leńczukowi a nie chce sprzedać innych działek - niech zrobią 3 i 4 kondygnację parkingu dla urzędasów ze spokojnej i wieniawskiej bo mi trawnik chamowo rozjeżdza

Rozwiń
Do maruderów
Do maruderów (22 stycznia 2015 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Miasto zrobi na tym dobry interes: miasto kupi parcęlę od Skarbu Państwa za bezcen i sprzeda w wysokości rynkowej. Dzięki temu Lublin się wzbogaci. Gdzie tu jest przekręt? Ech, wieczni malkontenci. A jak byłoby w takim razie dobrze wg piszących poprzednie posty?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!