Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2015 r.
21:30
Edytuj ten wpis

Miasto kupi dawną strzelnicę przy ul. Wieniawskiej. A potem ją sprzeda

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 10 A A

Dawna strzelnica przy ul. Wieniawskiej ma zostać przejęta przez miasto. Ratusz przyznaje, że nie jest zainteresowany zagospodarowaniem nieruchomości. Może ona trafić w ręce przedsiębiorcy, który tuż obok zbuduje miastu duży biurowiec.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O tym, czy taka transakcja w ogóle dojdzie do skutku, będą decydować miejscy radni podczas sesji zaplanowanej na najbliższy czwartek. To od ich zgody zależy, czy prezydent miasta będzie mógł przejąć nieruchomość (na zdjęciu). Obecnie działka i stojący na niej budynek są własnością Skarbu Państwa.

Do niedawna pomieszczenia zajmował Instytut Pamięci Narodowej, ale w listopadzie przestał sprawować zarząd nad nieruchomością. W grudniu prezydent napisał do wojewody, że miasto chętnie kupiłoby działkę od państwa z zastosowaniem 99-procentowej bonifikaty. Wojewoda wstępnie się zgodził, a do kompletu dokumentów brakuje już tylko zgody Rady Miasta.

Prezydent już poprosił radnych o taką zgodę. W uzasadnieniu projektu uchwały napisał, że "nabycie przedmiotowej nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości przyczyni się do realizacji celów gminnych”. W dokumencie nie ma bardziej precyzyjnych argumentów. Poprosiliśmy o nie sami.

- Nie będziemy zagospodarowywać tej nieruchomości, chcemy wystawić ją na sprzedaż - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Wspomniana działka to jedyny wycinek placu otoczonego ulicami: Wieniawską, Karskiego, Spokojną i de Tramecourta, który ma innego właściciela niż cała reszta. Pozostałe trzy działki pod koniec 2013 r. kupił od miasta za 11,7 miliona zł prywatny deweloper Edward Leńczuk prowadzący firmę Orion. Chwilę po wygranym przetargu Leńczuk zapowiedział, że zbuduje tu nowoczesny biurowiec. W sierpniu miasto zawarło z nim umowę najmu 14 tys. mkw. powierzchni biurowej w planowanym budynku. Mają tu trafić wydziały Urzędu Miasta dziś rozproszone po różnych lokalizacjach.

Jak informuje Ratusz, nie zapadła jeszcze żadna decyzja co do trybu, w którym sprzedawałby działkę. W grę może wchodzić otwarty dla wszystkich przetarg nieograniczony albo przetarg ograniczony do właścicieli sąsiednich nieruchomości, a z działką tą sąsiadują dwie miejskie ulice i tereny Leńczuka. Innych sąsiadów nie ma.

- Rozważamy takie rozwiązanie jak przetarg ograniczony - przyznaje Krzyżanowska.

Na sąsiednich działkach rozpoczęła się już wycinka drzew kolidujących z planowaną inwestycją. Budowa ma ruszyć w tym roku. Pod biurowcem znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Barbara Ubryk / 23 stycznia 2015 o 17:25

Miejmy nadzieję że powstanie tam jeszcze jedna "Biedronka" albo chociaż "Żabka",że o szmateksie to już nawet nie wspomnę.

Avatar
Lubelak22 / 23 stycznia 2015 o 10:25

Pewnie buraki planują wyburzenie fajnego zabytkowego budynku...

Avatar
edek / 23 stycznia 2015 o 08:32

Jest to dobry teren w centrum Lublina. Można by zbudować i skoncentrować urzędy wszelkiego rodzaju. Nawet miejskie. Tymczasem miasto sprzedało i pewnie sprzeda to wszystko  Leńczukowi ostatniemu komunistycznemu "prezydentowi" Lublina.  Wskażcie mi jakiegoś komucha, który by się nie dorobił w  III RP. 

Avatar
apu / 23 stycznia 2015 o 07:32

Miasto zrobi na tym dobry interes: miasto kupi parcęlę od Skarbu Państwa za bezcen i sprzeda w wysokości rynkowej. Dzięki temu Lublin się wzbogaci. Gdzie tu jest przekręt? Ech, wieczni malkontenci. A jak byłoby w takim razie dobrze wg piszących poprzednie posty?

poczytaj ustawę - kupujesz z bonifikatą ale nie możesz sprzedać przez 10 lat bo jeżeli zrobisz to przed tym terminem  spłacasz różnicę bonifikaty - czego miasto robi gałę Leńczukowi a nie chce sprzedać innych działek - niech zrobią 3 i 4 kondygnację parkingu dla urzędasów ze spokojnej i wieniawskiej bo mi trawnik chamowo rozjeżdza

poczytaj ustawę - kupujesz z bonifikatą ale nie możesz sprzedać przez 10 lat bo jeżeli zrobisz to przed tym terminem  spłacasz różnicę bonifikaty - czego miasto robi gałę Leńczukowi a nie chce sprzedać innych działek - niech zrobią 3 i 4 kondygnację parkingu dla urzędasów ze spokojnej i wieniawskiej bo mi trawnik chamowo rozjeżdza

rozwiń
Avatar
Do maruderów / 22 stycznia 2015 o 23:34

Miasto zrobi na tym dobry interes: miasto kupi parcęlę od Skarbu Państwa za bezcen i sprzeda w wysokości rynkowej. Dzięki temu Lublin się wzbogaci. Gdzie tu jest przekręt? Ech, wieczni malkontenci. A jak byłoby w takim razie dobrze wg piszących poprzednie posty?

Avatar
Anon / 22 stycznia 2015 o 22:51

To są dopiero kombinacje, Skarb Państwa sprzeda za 1% wartości (w przybliżeniu tyle wynosi 99% bonifikata) a Miasto sprzeda potem za 100% wartości??? To od razu otwórzmy tam Centrum Spotkań Handlu-Szmandlu żeby udokumentować w nazwie ten doniosły fakt sprzedaży z bonifikatą

 

Lepiej, później odda te pieniądze z naddatkiem jako najemca lokali które powstaną w tym miejscu... I zostanie z niczym. To czysta ekonomia.

 

Lepiej, później odda te pieniądze z naddatkiem jako najemca lokali które powstaną w tym miejscu... I zostanie z niczym. To czysta ekonomia.

rozwiń
Avatar
jakis pojazd puzzle / 22 stycznia 2015 o 22:18

To są dopiero kombinacje, Skarb Państwa sprzeda za 1% wartości (w przybliżeniu tyle wynosi 99% bonifikata) a Miasto sprzeda potem za 100% wartości??? To od razu otwórzmy tam Centrum Spotkań Handlu-Szmandlu żeby udokumentować w nazwie ten doniosły fakt sprzedaży z bonifikatą

Avatar
zły / 22 stycznia 2015 o 22:04

ja też chce kupić to za 1 % wartości Mogę to zrobić ?

Czemu odbędzie się to bez przetargu ?

Avatar
WGW / 22 stycznia 2015 o 22:03

to są jakieś kpiny ? najpierw za 1% kupi to miasto a później sprzeda to prywatnemu kolesiowi żeby ten sobie mógł budować biurowiec? a później co ? będzie wynajmować jeszcze od niego lokale? Tu śmiedzi DUŻYM PRZEKRĘTEM

Avatar
Zzzeet / 22 stycznia 2015 o 21:58

towarzyszowi Leńczukowi powodzi się dobrze. Niech żyje KC PZPR!

Avatar
Barbara Ubryk / 23 stycznia 2015 o 17:25

Miejmy nadzieję że powstanie tam jeszcze jedna "Biedronka" albo chociaż "Żabka",że o szmateksie to już nawet nie wspomnę.

Avatar
Lubelak22 / 23 stycznia 2015 o 10:25

Pewnie buraki planują wyburzenie fajnego zabytkowego budynku...

Avatar
edek / 23 stycznia 2015 o 08:32

Jest to dobry teren w centrum Lublina. Można by zbudować i skoncentrować urzędy wszelkiego rodzaju. Nawet miejskie. Tymczasem miasto sprzedało i pewnie sprzeda to wszystko  Leńczukowi ostatniemu komunistycznemu "prezydentowi" Lublina.  Wskażcie mi jakiegoś komucha, który by się nie dorobił w  III RP. 

Avatar
apu / 23 stycznia 2015 o 07:32

Miasto zrobi na tym dobry interes: miasto kupi parcęlę od Skarbu Państwa za bezcen i sprzeda w wysokości rynkowej. Dzięki temu Lublin się wzbogaci. Gdzie tu jest przekręt? Ech, wieczni malkontenci. A jak byłoby w takim razie dobrze wg piszących poprzednie posty?

poczytaj ustawę - kupujesz z bonifikatą ale nie możesz sprzedać przez 10 lat bo jeżeli zrobisz to przed tym terminem  spłacasz różnicę bonifikaty - czego miasto robi gałę Leńczukowi a nie chce sprzedać innych działek - niech zrobią 3 i 4 kondygnację parkingu dla urzędasów ze spokojnej i wieniawskiej bo mi trawnik chamowo rozjeżdza

poczytaj ustawę - kupujesz z bonifikatą ale nie możesz sprzedać przez 10 lat bo jeżeli zrobisz to przed tym terminem  spłacasz różnicę bonifikaty - czego miasto robi gałę Leńczukowi a nie chce sprzedać innych działek - niech zrobią 3 i 4 kondygnację parkingu dla urzędasów ze spokojnej i wieniawskiej bo mi trawnik chamowo rozjeżdza

rozwiń
Avatar
Do maruderów / 22 stycznia 2015 o 23:34

Miasto zrobi na tym dobry interes: miasto kupi parcęlę od Skarbu Państwa za bezcen i sprzeda w wysokości rynkowej. Dzięki temu Lublin się wzbogaci. Gdzie tu jest przekręt? Ech, wieczni malkontenci. A jak byłoby w takim razie dobrze wg piszących poprzednie posty?

Avatar
Anon / 22 stycznia 2015 o 22:51

To są dopiero kombinacje, Skarb Państwa sprzeda za 1% wartości (w przybliżeniu tyle wynosi 99% bonifikata) a Miasto sprzeda potem za 100% wartości??? To od razu otwórzmy tam Centrum Spotkań Handlu-Szmandlu żeby udokumentować w nazwie ten doniosły fakt sprzedaży z bonifikatą

 

Lepiej, później odda te pieniądze z naddatkiem jako najemca lokali które powstaną w tym miejscu... I zostanie z niczym. To czysta ekonomia.

 

Lepiej, później odda te pieniądze z naddatkiem jako najemca lokali które powstaną w tym miejscu... I zostanie z niczym. To czysta ekonomia.

rozwiń
Avatar
jakis pojazd puzzle / 22 stycznia 2015 o 22:18

To są dopiero kombinacje, Skarb Państwa sprzeda za 1% wartości (w przybliżeniu tyle wynosi 99% bonifikata) a Miasto sprzeda potem za 100% wartości??? To od razu otwórzmy tam Centrum Spotkań Handlu-Szmandlu żeby udokumentować w nazwie ten doniosły fakt sprzedaży z bonifikatą

Avatar
zły / 22 stycznia 2015 o 22:04

ja też chce kupić to za 1 % wartości Mogę to zrobić ?

Czemu odbędzie się to bez przetargu ?

Avatar
WGW / 22 stycznia 2015 o 22:03

to są jakieś kpiny ? najpierw za 1% kupi to miasto a później sprzeda to prywatnemu kolesiowi żeby ten sobie mógł budować biurowiec? a później co ? będzie wynajmować jeszcze od niego lokale? Tu śmiedzi DUŻYM PRZEKRĘTEM

Avatar
Zzzeet / 22 stycznia 2015 o 21:58

towarzyszowi Leńczukowi powodzi się dobrze. Niech żyje KC PZPR!