poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Miasto Lublin kupi trzy autobusy, które będą mogły jeździć bez pomocy kierowcy

Dodano: 3 stycznia 2018, 21:01
Autor: Dominik Smaga

Miasto Lublin zadeklarowało zakup trzech pojazdów zdolnych do jazdy autonomicznej, czyli z ograniczoną kontrolą ze strony kierowcy
Miasto Lublin zadeklarowało zakup trzech pojazdów zdolnych do jazdy autonomicznej, czyli z ograniczoną kontrolą ze strony kierowcy (fot. Maciej Kaczanowski)

Do jazdy bez pomocy kierowcy będą zdolne trzy autobusy, które ma kupić Lublin. W środę ogłoszono przetarg na ich dostawę. Miasto zastrzega sobie prawo do zakupu 31 kolejnych takich pojazdów. Nie będą one emitować szkodliwych spalin.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nowe autobusy mają być zasilane zmagazynowaną energią elektryczną, ale jednym z wymagań przetargowych jest to, by łatwo można było w nich zastąpić baterie... ogniwami wodorowymi.

Pojazdy muszą być również zdolne do jazdy autonomicznej, czyli z ograniczoną kontrolą ze strony kierowcy, przynajmniej na terenie zajezdni. Wskazano tu standard 3SAE oznaczający, że autobus będzie mógł „poprowadzić się sam”, przejmując wszystkie zadania od kierowcy. Mimo to kierowca będzie musiał być obecny w pojeździe, by w razie czego przejąć nad nim kontrolę.

Przetarg na dostawę takich autobusów ogłosiło w środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pilotujące program, w którym uczestniczą różne samorządy, w tym lubelski. W ich imieniu zamówienie ogłasza NCBR, a jako jeden z zamawiających widnieje Lublin.

Nie jest to typowe zlecenie, bo autobusy mają być projektowane od podstaw. Pierwszym etapem będą prace badawczo-rozwojowe, potem przyjdzie czas na produkcję. Dlatego również sam przetarg jest dość nietypowy. Do pierwszego etapu może być dopuszczonych maksymalnie 30 firm, które przedstawią swoje propozycje. W drugim etapie, do którego zakwalifikować może się tylko 7 firm, wtedy też powstaną prototypy. Do ostatniego, produkcyjnego etapu dostaną się najwyżej trzy firmy.

Lublin uczestniczy w tym na mocy porozumienia zawartego przez władze miasta i MPK z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

– Zgodnie z zapisami porozumienia Miasto Lublin zadeklarowało zakup jednego pojazdu o długości 18 metrów i dwóch o długości 12 metrów – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Ponadto, po przeprowadzeniu rocznych testów, miastu przysługuje prawo do skorzystania z opcji zakupu 2 pojazdów o długości 18 metrów i 29 pojazdów o długości 12 metrów.

Zamawiają autobusy

Niezależnie od rządowego programu rozwoju elektromobilności, władze Lublina planują zakup kilkudziesięciu autobusów elektrycznych dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Mowa jest o 32 autobusach w ramach projektów podstawowych oraz 34 z projektów rezerwowych. Pierwszego przetargu można się spodziewać w tym roku.

Zobacz także: Pieniądze na autobusy w Puławach

WIDEO

Robo
Robo
Lewyndowski
(64) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Robo
Robo (13 stycznia 2018 o 06:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po drugie kierowca bedzie mial  mozliwosc zachaczyc o sklep monopolowy  
Rozwiń
Robo
Robo (13 stycznia 2018 o 06:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nastepnym prezydentem bedzie Autonomiczny Zuk
Rozwiń
Lewyndowski
Lewyndowski (6 stycznia 2018 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Przypominam, że jeszcze kilka lat temu tabor miejski był w tak opłakanym stanie, że w zimie ciężko było spotkać autobus, w którym nie otwierałyby się drzwi w czasie jazdy i śnieg nie sypał pasażerom w twarz. I to właśnie dzięki Żukowi większość autobusów i trolejbusów została wymieniona.
 Akurat wymianę taboru w projekcie komunikacyjnym umieścił jeszcze Pruszkowski.Umieścił też 30 km buspasów które ekipa Żuka wywaliła bo zagrażały praworządności zwykłych blachosmrodów.
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2018 o 23:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no nie ma na co wyjebać kasy tylko na takie durne pomysły brawo!
Rozwiń
filuś
filuś (5 stycznia 2018 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po tych dziurawych drogach Lublina to mi ciężko utrzymać auto w lejcach. A co ten komputer zrobi? Wjedzie w największą dziurę i po supernowoczesnych amortyzatorach. Najpierw trzeba zrobić drogi gładkie jak stół,a potem marzyć o sci-fi... kosztownym. No, ale PO znane jest z kręcenia lodów tam, gdzie nie może wyjść.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (64)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!