Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 maja 2015 r.
13:05

Miasto sprzeda budynek po dawnej kręgielni dowódcy SS

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A
Radni zgodzili się na sprzedaż działki, na której stoi dawna kręgielnia dowódcy SS
Radni zgodzili się na sprzedaż działki, na której stoi dawna kręgielnia dowódcy SS

Miasto pozbywa się poniemieckiego budynku przy Wieniawskiej, na jego sprzedaż zgodzili się radni. Niemal pewne jest, że działkę kupi deweloper, który na sąsiednich gruntach ma zbudować nową siedzibę Urzędu Miasta, a dawna kręgielnia zostanie zburzona

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co by nie mówić, ten obiekt był miejscem rozrywki zbrodniarzy wojennych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, któremu nie żal budynku przy Wieniawskiej 15. Obiekt został zbudowany w latach 40. ubiegłego wieku na polecenie Odila Globocnika, dowódcy SS w lubelskim dystrykcie Generalnego Gubernatorstwa, któremu urządzono tutaj kręgielnię. Działała tu też karczma piwna.

Po wojnie funkcjonowała tu strzelnica, a ostatnim użytkownikiem był Instytut Pamięci Narodowej, który już się stąd wyprowadził. Budynek stoi pusty i wszystko wskazuje na to, że niedługo tąd zniknie, bo miasto chce go sprzedać inwestorowi. Mimo, że nie brak osób, które chciałyby uchronić budynek przed wyburzeniem.

– Nie widzę powodu upamiętniania miejsc, gdzie jeden z największych zbrodniarzy wojennych w Polsce odpowiedzialny za śmierć Polaków i Żydów spędzał sobie przyjemnie czas – stwierdza Żuk. – Nie zgadzam się z ochroną miejsca, które dla nas jest tak naprawdę miejscem upamiętniającym nazistów. Gdyby było miejscem kaźni, byłbym za ochroną.

Na ostatniej sesji prezydent wystąpił do Rady Miasta o zgodę na sprzedaż tej nieruchomości. Nie jest żadną tajemnicą, że o działkę zabiega lubelski deweloper Edward Leńczuk, prowadzący firmę Orion. Jest on właścicielem pozostałych gruntów „na górce” między Spokojną, Wieniawską, Karskiego i Tramecourta, na których stawiać ma nowy biurowiec. To on zaproponował Instytutowi Pamięci Narodowej, by przeniósł się z Wieniawskiej do jego biurowca.

Gdy IPN zwolnił należący do państwa budynek przy Wieniawskiej samorząd Lublina poinformował wojewodę, że chce go kupić z 99 proc. bonifikatą. Kiedy miasto kupiło budynek poinformowało, że go nie potrzebuje i wystawi na sprzedaż. Zainteresowany tą nieruchomością Leńczuk zawarł wcześniej z miastem umowę, na mocy której do końca września 2017 r. udostępni tu Urzędowi Miasta 14 tys. mkw. powierzchni biurowej w nowym budynku.

Ratusz zarzeka się, że nawet gdyby Orion nie kupił dawnej kręgielni to i tak byłby zobowiązany umową do zbudowania biurowca i udostępnienia pomieszczeń Urzędowi Miasta. Ostatecznie radni zgodzili się na sprzedaż działki, która ma być wystawiona na licytację. – Każdy, kto zechce przystąpić do przetargu, będzie miał taką możliwość – mówi Wojewódzki.

Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 22:09
Nie takie "pamiątki" po nazistach są chronione. Nikomu nie przyszłoby do głowy zaoranie Wilczego Szańca, czy obozów koncentracyjnych. Co za różnica czy to było miejsce kaźni czy nie? To jest miejsce, w którym rozsądny człowiek stworzyłby muzeum, miejsce, w którym młodzi gniewni mogliby zobaczyć, jakie skutki przynosi nienawiść i agresja. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od czasów II wojny na świecie nie było ani jednego dnia pokoju. Wszędzie gdzieś jest wojna, a w Polsce następuje eskalacja nienawiści. Przypomina to czasy, w których Adolf dochodził do władzy, ale o tym trzeba czytać, to trzeba wiedzieć i przypominać na każdym kroku. Nowy pusty biurowiec czy niezamieszkany blok mieszkalny tego nie zrobi, panie Żuk. Tyle, że mleko się już rozlało. Nie ma na czym w Lublinie zarobić kasy, więc najprościej wyburzyć zabytki, prawda?
Nie takie "pamiątki" po nazistach są chronione. Nikomu nie przyszłoby do głowy zaoranie Wilczego Szańca, czy obozów koncentracyjnych. Co za różnica czy to było miejsce kaźni czy nie? To jest miejsce, w którym rozsądny człowiek stworzyłby muzeum, miejsce, w którym młodzi gniewni mogliby zobaczyć, jakie skutki przynosi nienawiść i agresja. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od czasów II wojny na świecie nie było ani jednego dnia pokoju. Wszędzie gdzieś jest wojna, a w Polsce następuje eskalacja nienawiści. Przypomina to czasy, w których... rozwiń
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 18:33
wyburzyć!
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 14:34
A po co dowódcy SS taki budynek? :)
Avatar
Maciej Modzelewski / 4 maja 2015 o 14:22
WAŻNE! Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu! Zobacz koniecznie na youtube: Wstrząsające proroctwo dla USA - US Embassy, Warsaw
Avatar
Maciej Modzelewski / 4 maja 2015 o 14:21
Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu!!! https://www.youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU https://www.youtube.com/watch?v=YLbHPk7Teng
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:40

W takim razie po co majdanek??? zburzyć i postawic hipermarket. Żukowi nic nie jest potrzebne , jakaś dziwna ta przychylność dla lokalnych deweloperow jest, śmierdzi to na odległość szczegolnie że wszyscy ci developerzy byli lub są w polityce.

oj ty głuptasku, to dzięki Żukowi Lublin się zmienia i wygląda coraz ładniej ps: ciekawe co byś pisał gdyby władze nie szły na rękę deweloperom? płacz, że to fatalnie iż deweloperzy mają robione 'pod górkę'? śmieszne jest takie gadanie

oj ty głuptasku, to dzięki Żukowi Lublin się zmienia i wygląda coraz ładniej ps: ciekawe co byś pisał gdyby władze nie szły na rękę deweloperom? płacz, że to fatalnie iż deweloperzy mają robione 'pod górkę'? śmieszne jest takie gadanie

rozwiń
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:35
Żuk ma absolutną rację
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:23
Z tytułu wnioskuję, że budynek kupi dowódca SS?
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:20
W takim razie po co majdanek??? zburzyć i postawic hipermarket. Żukowi nic nie jest potrzebne , jakaś dziwna ta przychylność dla lokalnych deweloperow jest, śmierdzi to na odległość szczegolnie że wszyscy ci developerzy byli lub są w polityce.
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 22:09
Nie takie "pamiątki" po nazistach są chronione. Nikomu nie przyszłoby do głowy zaoranie Wilczego Szańca, czy obozów koncentracyjnych. Co za różnica czy to było miejsce kaźni czy nie? To jest miejsce, w którym rozsądny człowiek stworzyłby muzeum, miejsce, w którym młodzi gniewni mogliby zobaczyć, jakie skutki przynosi nienawiść i agresja. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od czasów II wojny na świecie nie było ani jednego dnia pokoju. Wszędzie gdzieś jest wojna, a w Polsce następuje eskalacja nienawiści. Przypomina to czasy, w których Adolf dochodził do władzy, ale o tym trzeba czytać, to trzeba wiedzieć i przypominać na każdym kroku. Nowy pusty biurowiec czy niezamieszkany blok mieszkalny tego nie zrobi, panie Żuk. Tyle, że mleko się już rozlało. Nie ma na czym w Lublinie zarobić kasy, więc najprościej wyburzyć zabytki, prawda?
Nie takie "pamiątki" po nazistach są chronione. Nikomu nie przyszłoby do głowy zaoranie Wilczego Szańca, czy obozów koncentracyjnych. Co za różnica czy to było miejsce kaźni czy nie? To jest miejsce, w którym rozsądny człowiek stworzyłby muzeum, miejsce, w którym młodzi gniewni mogliby zobaczyć, jakie skutki przynosi nienawiść i agresja. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od czasów II wojny na świecie nie było ani jednego dnia pokoju. Wszędzie gdzieś jest wojna, a w Polsce następuje eskalacja nienawiści. Przypomina to czasy, w których... rozwiń
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 18:33
wyburzyć!
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 14:34
A po co dowódcy SS taki budynek? :)
Avatar
Maciej Modzelewski / 4 maja 2015 o 14:22
WAŻNE! Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu! Zobacz koniecznie na youtube: Wstrząsające proroctwo dla USA - US Embassy, Warsaw
Avatar
Maciej Modzelewski / 4 maja 2015 o 14:21
Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu!!! https://www.youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU https://www.youtube.com/watch?v=YLbHPk7Teng
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:40

W takim razie po co majdanek??? zburzyć i postawic hipermarket. Żukowi nic nie jest potrzebne , jakaś dziwna ta przychylność dla lokalnych deweloperow jest, śmierdzi to na odległość szczegolnie że wszyscy ci developerzy byli lub są w polityce.

oj ty głuptasku, to dzięki Żukowi Lublin się zmienia i wygląda coraz ładniej ps: ciekawe co byś pisał gdyby władze nie szły na rękę deweloperom? płacz, że to fatalnie iż deweloperzy mają robione 'pod górkę'? śmieszne jest takie gadanie

oj ty głuptasku, to dzięki Żukowi Lublin się zmienia i wygląda coraz ładniej ps: ciekawe co byś pisał gdyby władze nie szły na rękę deweloperom? płacz, że to fatalnie iż deweloperzy mają robione 'pod górkę'? śmieszne jest takie gadanie

rozwiń
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:35
Żuk ma absolutną rację
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:23
Z tytułu wnioskuję, że budynek kupi dowódca SS?
Avatar
Gość / 4 maja 2015 o 13:20
W takim razie po co majdanek??? zburzyć i postawic hipermarket. Żukowi nic nie jest potrzebne , jakaś dziwna ta przychylność dla lokalnych deweloperow jest, śmierdzi to na odległość szczegolnie że wszyscy ci developerzy byli lub są w polityce.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 30 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 60 12

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 32 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 49 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 403 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!