poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Miasto sprzeda budynek po dawnej kręgielni dowódcy SS

Dodano: 4 maja 2015, 13:05
Autor: Dominik Smaga

Radni zgodzili się na sprzedaż działki, na której stoi dawna kręgielnia dowódcy SS
Radni zgodzili się na sprzedaż działki, na której stoi dawna kręgielnia dowódcy SS

Miasto pozbywa się poniemieckiego budynku przy Wieniawskiej, na jego sprzedaż zgodzili się radni. Niemal pewne jest, że działkę kupi deweloper, który na sąsiednich gruntach ma zbudować nową siedzibę Urzędu Miasta, a dawna kręgielnia zostanie zburzona

Co by nie mówić, ten obiekt był miejscem rozrywki zbrodniarzy wojennych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, któremu nie żal budynku przy Wieniawskiej 15. Obiekt został zbudowany w latach 40. ubiegłego wieku na polecenie Odila Globocnika, dowódcy SS w lubelskim dystrykcie Generalnego Gubernatorstwa, któremu urządzono tutaj kręgielnię. Działała tu też karczma piwna.

Po wojnie funkcjonowała tu strzelnica, a ostatnim użytkownikiem był Instytut Pamięci Narodowej, który już się stąd wyprowadził. Budynek stoi pusty i wszystko wskazuje na to, że niedługo tąd zniknie, bo miasto chce go sprzedać inwestorowi. Mimo, że nie brak osób, które chciałyby uchronić budynek przed wyburzeniem.

– Nie widzę powodu upamiętniania miejsc, gdzie jeden z największych zbrodniarzy wojennych w Polsce odpowiedzialny za śmierć Polaków i Żydów spędzał sobie przyjemnie czas – stwierdza Żuk. – Nie zgadzam się z ochroną miejsca, które dla nas jest tak naprawdę miejscem upamiętniającym nazistów. Gdyby było miejscem kaźni, byłbym za ochroną.

Na ostatniej sesji prezydent wystąpił do Rady Miasta o zgodę na sprzedaż tej nieruchomości. Nie jest żadną tajemnicą, że o działkę zabiega lubelski deweloper Edward Leńczuk, prowadzący firmę Orion. Jest on właścicielem pozostałych gruntów „na górce” między Spokojną, Wieniawską, Karskiego i Tramecourta, na których stawiać ma nowy biurowiec. To on zaproponował Instytutowi Pamięci Narodowej, by przeniósł się z Wieniawskiej do jego biurowca.

Gdy IPN zwolnił należący do państwa budynek przy Wieniawskiej samorząd Lublina poinformował wojewodę, że chce go kupić z 99 proc. bonifikatą. Kiedy miasto kupiło budynek poinformowało, że go nie potrzebuje i wystawi na sprzedaż. Zainteresowany tą nieruchomością Leńczuk zawarł wcześniej z miastem umowę, na mocy której do końca września 2017 r. udostępni tu Urzędowi Miasta 14 tys. mkw. powierzchni biurowej w nowym budynku.

Ratusz zarzeka się, że nawet gdyby Orion nie kupił dawnej kręgielni to i tak byłby zobowiązany umową do zbudowania biurowca i udostępnienia pomieszczeń Urzędowi Miasta. Ostatecznie radni zgodzili się na sprzedaż działki, która ma być wystawiona na licytację. – Każdy, kto zechce przystąpić do przetargu, będzie miał taką możliwość – mówi Wojewódzki.

Czytaj więcej o: Lublin wieniawska
Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 maja 2015 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie takie "pamiątki" po nazistach są chronione. Nikomu nie przyszłoby do głowy zaoranie Wilczego Szańca, czy obozów koncentracyjnych. Co za różnica czy to było miejsce kaźni czy nie? To jest miejsce, w którym rozsądny człowiek stworzyłby muzeum, miejsce, w którym młodzi gniewni mogliby zobaczyć, jakie skutki przynosi nienawiść i agresja. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od czasów II wojny na świecie nie było ani jednego dnia pokoju. Wszędzie gdzieś jest wojna, a w Polsce następuje eskalacja nienawiści. Przypomina to czasy, w których Adolf dochodził do władzy, ale o tym trzeba czytać, to trzeba wiedzieć i przypominać na każdym kroku. Nowy pusty biurowiec czy niezamieszkany blok mieszkalny tego nie zrobi, panie Żuk. Tyle, że mleko się już rozlało. Nie ma na czym w Lublinie zarobić kasy, więc najprościej wyburzyć zabytki, prawda?
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 18:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wyburzyć!
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po co dowódcy SS taki budynek? :)
Rozwiń
Maciej Modzelewski
Maciej Modzelewski (4 maja 2015 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WAŻNE! Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu! Zobacz koniecznie na youtube: Wstrząsające proroctwo dla USA - US Embassy, Warsaw
Rozwiń
Maciej Modzelewski
Maciej Modzelewski (4 maja 2015 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu!!! https://www.youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU https://www.youtube.com/watch?v=YLbHPk7Teng
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!