piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Miasto straci, zyskają kierowcy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2003, 21:14

Od wczoraj także w Lublinie i Zamościu nie płacimy za pozostawienie samochodu na parkingu. Kierowcy zacierają ręce, ale samorząd nie ma powodów do zadowolenia. Do miejskiej kasy, np. w Lublinie, nie wpłynie w grudniu ok. 60 tys. zł.

Artur Jurkowski

Zniesienie opłat nie spowodowało zakorkowania centrum. – Parkingi w płatnej strefie są tak samo oblężone jak do tej pory, kiedy za postój trzeba było płacić – twierdzi Anna Adamiak, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM Lublin.
W Lublinie do dyspozycji kierowców jest ok. 540 miejsc parkingowych. – Kłopoty ze znalezieniem wolnego miejsca były i dalej są, ale teraz przynajmniej nie trzeba płacić. I oby jak najdłużej – mówi Grzegorz Janowski, kierowca z Lublina.
1 grudnia wszystkie miasta straciły możliwość pobierania opłat za postój na płatnych parkingach. W Lublinie już w sobotę zniknęły tabliczki informujące o cenach i godzinach płatnego parkowania, a znaki „płatne parkowanie” zostały zasłonięte. Podobnie w Zamościu. – Kierowcy nie powinni mieć problemu ze zorientowaniem się, że za parkowanie nie trzeba na razie płacić – mówi Adamiak.
Na razie, bo gminy przygotowały już projekty nowych regulacji w sprawie opłat. Najpierw muszą je zaakceptować radni, później będą musiały nabrać mocy prawnej. – To może oznaczać, że na przywrócenie opłat za parkowanie poczekamy do połowy stycznia – przypuszcza Anna Muszyńska, p.o. dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu.
Przyśpieszoną „parkingową” sesję Rady Miasta zapowiada Lublin. – Będziemy chcieli maksymalnie skrócić czas procedur w radzie i u wojewody, bo chodzi o pieniądze, które tracimy – mówi Zbigniew Targoński, przewodniczący Rady Miasta Lublin.
Lublin może stracić na bezpłatnym parkowaniu w grudniu 60–70 tys. zł, Zamość – ok. 13 tys. zł.
Strat boją się też kierowcy. – Mam abonament ważny do końca grudnia. Zapłaciłem za miesiąc, w którym parkowanie jest teraz bezpłatne – żali się Tomasz Krąg z Lublina.
– Nikt nie będzie pokrzywdzony – zapewnia Adamiak. – Ważność abonamentów zostanie przedłużona o czas, kiedy parkowanie będzie bezpłatne. Podobnie ma być w Zamościu, gdzie do tej pory także obowiązywały strefy płatnego parkowania.

Co będzie dalej?

Opłaty na pewno wrócą – przynajmniej w Zamościu i Lublinie. Ale ze zmianami. Z płatnych dni wypadną soboty. W Lublinie mogą się też zmienić ceny. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 2 zł (tak jak obecnie). Ale kolejne godziny będą tańsze – zamiast 3 zł ma być
2 zł. Poszerzona może być też strefa, gdzie za postój trzeba będzie płacić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!