sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Miasto wystawia na sprzedaż staromiejskie kamienice

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2008, 21:10
Autor: Dominik Smaga

Miasto znów chce wystawić na przetarg zrujnowaną kamienicę przy ul. Grodzkiej 20. Na sprzedaż trafi też kamienica Rynek 4.

Kamienica przy Grodzkiej 20 to najgorszy adres w coraz lepiej wyglądającym zabytkowym centrum miasta. Budynek grozi zawaleniem i trzyma się tylko dzięki solidnym stemplom. Miasto od lat głowi się nad tym, jak uratować ten zabytek. Mieli w tym pomóc Holendrzy, ale nic z tego nie wyszło. Stanęło na tym, że budynek zostanie sprzedany. Ale wówczas na przeszkodzie stanęli spadkobiercy byłych właścicieli, którym za PRL państwo odebrało budynek. A kiedy upomnieli się o zwrot kamienicy przetarg trzeba było przerwać.

Z dwoma spadkobiercami miasto już się dogadało. - Wycofali z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wnioski o unieważnienie decyzji o odebraniu im budynku. Wycofali też złożone do nas wnioski o zwrot nieruchomości - mówi Mirosław Bielawski, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. - Nie dostaną nic w zamian.

Trzeci właściciel wniosków nie wycofał. Ale gdy ze starań o zwrot parceli zrezygnowali dwaj inni spadkobiercy, to złożone przez trzeciego pismo do Ratusza z mocy prawa musiało spotkać się z odmową. - I teraz wszystko zależy od MSWiA. Decyzji ministerstwa spodziewamy się jeszcze przed końcem wakacji - mówi Bielawski. I przyznaje, że jeśli resort unieważni decyzję o nacjonalizacji kamienicy, to prawo do niej dostaną nawet ci, którzy zrezygnowali ze starań o budynek.

Ale mimo to miasto szuka rzeczoznawcy, który oszacuje wartość nieruchomości z kamienicą. Bez takiego szacunku nie można ogłosić przetargu. Poprzednia wycena - mówiąca, że posesja warta jest 1,5 mln złotych - już się przeterminowała, gdyż taki dokument ważny jest rok. Nowy ma być gotowy na przełomie sierpnia i września. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to licytacja odbyłaby się pod koniec roku.

Równocześnie miasto zleca wycenę kamienicy Rynek 4. Niedawno radni zgodzili się na jej sprzedaż. W budynku mieści się Karczma Trybunalska oraz sześć mieszkań. - I nie będziemy mogli sprzedać kamienicy do chwili, gdy nie znajdą się inne mieszkania dla lokatorów, a to nie będzie łatwe - przyznaje Bielawski.

Najprawdopodobniej Rynek 4 zostanie zlicytowany dopiero w przyszłym roku i najprawdopodobniej nowy właściciel nie zdecyduje się na wykorzystywanie budynku na cele mieszkalne, bo nie sprzyja temu układ pomieszczeń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!