piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Miasto zabiera się za pl. Litewski. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku

Autor: drs

Tak ma wyglądać pl. Litewski po przebudowie
Tak ma wyglądać pl. Litewski po przebudowie

Ratusz ogłasza przetarg na przebudowę pl. Litewskiego. 16 listopada możemy poznać oferty zainteresowanych wykonawców.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Prace chcemy zacząć jeszcze w tym roku – zapowiada Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i remontów w Urzędzie Miasta.

Ratusz nie zakłada, by plac miał być ogrodzony na czas przebudowy. Wygradzane mają być tylko jego poszczególne fragmenty.

Plac miałby być odnowiony już w przyszłym roku, z wyjątkiem fontanny, na którą poczekalibyśmy do wiosny 2017 r. Niecka fontanny będzie mieć kształt liścia i przedzielona będzie szeroką na 5 m groblą w ciągu chodnika biegnącego od przejścia dla pieszych przez ul. 3 Maja w kierunku hotelu Europa.

W ramach inwestycji przedłużony do ul. 3 Maja ma być deptak Krakowskiego Przedmieścia. Promenada będzie obsadzona dwoma szpalerami czerwonych kasztanowców, wzdłuż nowej części deptaka ma być siedem kaskadowych fontann, a przed hotelem kolejna, spiralna. Przedłużenie deptaka wymusi zmianę przystanku przesiadkowego dla komunikacji nocnej. Nowym miejscem przesiadek będzie pl. Wolności.

Nawierzchnie placu mają być wykonane z kamienia, pomniki pozostaną na swoich miejscach, z wyjątkiem pomnika Nieznanego Żołnierza, który zostanie przesunięty w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego. Stacja meteorologiczna będzie nieznacznie przesunięta i zyska nowe ogrodzenie. Istniejący szalet podziemny zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w przewijak dla niemowląt. W miejscu istniejącego placu zabaw powstać ma nowy plac mogący być miejscem różnych imprez kulturalnych.

Przetarg dotyczyć będzie nie tylko samych prac budowlanych, ale również pielęgnacji zieleni oraz dostawy elementów małej architektury, jak np. ławki czy kosze na śmieci.

Koszt inwestycji szacowany jest na 62 miliony złotych, 85 proc. kosztów miałaby pokryć dotacja z funduszy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Wkrótce kolejne informacje.

Krzysztof Żuk na placu Litewskim (fot. Dorota Awiorko)
Krzysztof Żuk na placu Litewskim (fot. Dorota Awiorko)
Gość
Gość
Maciek
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 października 2015 o 02:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fani Michałkiewicza lamentują o 60 milionach długu, ale fakt że 85% kosztów pokrywa UE chyba umyka ich uwadze. Albo wykracza poza zdolności pojmowania ;)
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2015 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tam jak jest przystanek autobusowy, to powinni drozke wiodaca w góre, zrobic w poprzek, bo ludzie i tak beda trawą chodzili...
Rozwiń
Maciek
Maciek (8 października 2015 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawa dla władz miasta. Szykuje się kolejna wizytówka Lublina. Taki plac w centrum miasta to ja rozumiem. Wygląda na to, że Żuk się jednak wywiąże z obietnicy przebudowy Litewskiego.

Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2015 o 16:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie beton tylko wszystkie bryły są szare i stąd efekt dominacji betonu nad resztą - na żywo będzie to wyglądać czadersko
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2015 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam beton
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!