niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Miasto zwiększa pomoc dla niepełnosprawnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2015, 20:30
Autor: Dominik Smaga

Wszystkie niepełnosprawne dzieci i młodzież do lat 16 dostaną prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Starsza młodzież będzie mieć zapewniony darmowy dojazd na lekcje i na rehabilitację. A pomoc specjalnego asystenta będzie można zamówić także dla niepełnosprawnego dziecka.

Teraz prawo do bezpłatnych przejazdów lubelską komunikacją miejską przysługuje każdemu dziecku w wieku do 4 lat i to bez względu na stan zdrowia. I tak będzie nadal. Na czym polegać ma zmiana?

Ratusz chce, żeby niepełnosprawne dzieci mogły jeździć za darmo dłużej, bo do 16 roku życia. – I to bez względu na to, czy jadą do szkoły, na zajęcia rehabilitacyjne, czy też z rodzicami na zakupy, albo do kina – podkreśla Monika Lipińska, zastępca prezydenta miasta.

Na takim rozwiązaniu skorzystałoby sporo takich dzieci. W Lublinie do publicznych i niepublicznych placówek edukacyjnych uczęszcza 1230 dzieci do 16. roku życia. Do tego trzeba dodać wymykającą się statystykom liczbę dzieci, które skończyły już 4 lata, ale jeszcze nie podlegają obowiązkowi szkolnemu.

Prezydent miasta przygotował już projekt uchwały o bezpłatnych przejazdach. Rada Miasta ma się nim zająć w maju. Proponowane przez Ratusz zmiany w cenniku mają też ulżyć rodzinom niepełnosprawnych uczniów i studentów między 16. a 26. rokiem życia.

Według aktualnych przepisów bezpłatne przejazdy przysługują osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a za bilet nie musi też płacić towarzyszący takiej osobie opiekun. Ale jeśli np. rodzic odwiózł dziecko na zajęcia i wraca sam, to za darmo jechać już nie może. Jeśli radni przyjmą propozycję prezydenta, opiekun będzie mógł wracać bez biletu. Wystarczy, że okaże specjalne zaświadczenie poświadczone przez Zarząd Transportu Miejskiego na osobę niepełnosprawną.

Osoby do lat 26. z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności, które są teraz uprawnione do korzystania z biletów ulgowych nie będą musiały ich kasować na trasie z domu do szkoły, ośrodka terapii i rehabilitacji, ośrodka wsparcia albo warsztatów terapii zajęciowej. Na tych trasach (i z powrotem bez osoby niepełnosprawnej) za darmo pojadą również opiekunowie osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym.

Więcej asystentów

Od kwietnia już po raz trzeci miasto umożliwia skorzystanie z pomocy asystenta osób niepełnosprawnych, a po raz pierwszy asystenci będą pomagać również dzieciom. Taki asystent może pomóc w dostaniu się na lekcje, kursy, zajęcia rehabilitacyjne, zakupy, do urzędu, czy na nabożeństwo. Miasto wykupiło prawie 6,6 tys. godzin pracy takich asystentów. Rodziny zainteresowane skorzystaniem z takiego wsparcia mogą kontaktować się bezpośrednio z organizacjami, którym miasto zleciło takie usługi: Fundacją Fuga Mundi (tel. 81 534 26 01) i Polskim Związkiem Niewidomych (81 441 53 25, 81 441 53 26).
  Edytuj ten wpis
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lipca 2015 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Szczecinie od dawna osoby niepełnosprawne z opiekunem jeżdżą komunikacją za darmo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!