wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Miejsce pamięci trzeba przesunąć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2006, 21:16

Rampa kolejowa, z której hitlerowcy wywieźli do komór gazowych 26 tys. osób, była w innym miejscu, niż jest teraz. Tak uważają historycy, a ich zdanie potwierdzili byli pracownicy Zakładów Mięsnych przy ul. Turystycznej.

W czasie wojny z placu należącego do zakładów przy ul. Turystycznej hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Bełżcu 26 tys. osób. Po wojnie przez wiele lat lubelski Umschlagplatz był zapomniany. Dopiero w zeszłym roku, po interwencji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, władze wojewódzkie i miejskie zaczęły starania o uporządkowanie placu.
Do prac włączył się Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, a także archeolodzy i historycy, którzy rozpoczęli badanie przeszłości placu. Wyniki ich analiz są zaskakujące. Okazuje się, że rampa kolejowa, centralny punkt placu, jest teraz w innym miejscu, niż była w czasie wojny.
Tak wynika z planów, do których dotarł Robert Kuwałek, kierownik Muzeum w Bełżcu. – Po wojnie tory zostały przesunięte o kilka metrów – wyjaśnia historyk. Potwierdzili to byli pracownicy Zakładów Mięsnych, którzy kilka dni temu razem z historykami wizytowali plac. – Z ich relacji dowiedzieliśmy się, że w latach 60. na placu wybudowano duży budynek. To wymusiło przesunięcie torów – tłumaczy Kuwałek. – Teraz nie mamy już wątpliwości. Rampa jest w innym miejscu, niż była w czasie wojny. A plac był wtedy znacznie większy niż teraz.
Historycy dotarli też do materiałów, z których wynika, że 60 centymetrów pod powierzchnią obecnego placu zachowała się jego oryginalna nawierzchnia. Prawdopodobnie to „kocie łby”. Archeolodzy zamierzają do nich dotrzeć. Prace wykopaliskowe ruszą jeszcze w marcu.
Do końca miesiąca poznamy też projekt instalacji, która stanie na Umschlagplatzu. Prawdopodobnie będzie to betonowy prostopadłościan wielkości wagonu kolejowego. Nad opracowaniem projektu pracują: znany lubelski architekt Bolesław Stelmach i Tomasz Pietrasiewicz, szef Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.
– Ważne, że mamy poparcie wszystkich zainteresowanych stron –mówi Pietrasiewicz. – Jak tylko Skarb Państwa wykupi plac od Rady Wierzycieli Zakładów Mięsnych „Lubmeat”, natychmiast będziemy mogli przystąpić do instalowania kompozycji. Byłoby pięknie, gdyby wszystko udało się skończyć jeszcze w tym roku. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!