piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Miejscy radni PiS złamali prawo antykorupcyjne? Tomasz Pitucha odpiera zarzuty

Dodano: 27 listopada 2015, 08:47
Autor: drs

Radni Tomasz Pitucha i Piotr Popiel (fot. archiwum)
Radni Tomasz Pitucha i Piotr Popiel (fot. archiwum)

Prawnik Ratusza uznał, że mogę być w radzie nadzorczej spółdzielni a składając oświadczenie majątkowe nie złamałem prawa – tak najkrócej można streścić oficjalną reakcję radnego Tomasza Pituchy na wniosek o wygaszenie jego mandatu. Radny będący szefem klubu PiS odniósł się do sprawy w przesłanym do naszej redakcji piśmie.

Przypomnijmy: wygaszenia mandatu Tomasza Pituchy oraz jego klubowego kolegi Piotra Popiela żąda wspólnota mieszkaniowa z ul. Samsonowicza 27, która swój wniosek w tej sprawie skierowała do przewodniczącego Rady Miasta. W piśmie tym wspólnota twierdzi, że Pitucha i Popiel naruszają przepis zakazujący radnym zarządzania działalnością gospodarczą prowadzoną z wykorzystaniem majątku gminy.

Zakaz ten wprowadziła tzw. ustawa antykorupcyjna. Tymczasem obaj radni zasiadają w radzie nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich.

„Przed podjęciem decyzji o kandydowaniu do rady nadzorczej spółdzielni (...) zasięgnąłem w tej sprawie opinii prawnika pracującego w miejskim Ratuszu, realizującego obsługę prawną Rady Miasta Lublin. Ani w jego opinii, ani w znanym mi orzecznictwie sądów administracyjnych sprawowanie mandatu radnego gminy oraz równocześnie członka rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi naruszenia prawa” – stwierdza radny Pitucha w piśmie do redakcji.

Radny odpiera też pojawiający się we wspomnianym wniosku (relacjonowanym przez przewodniczącego Rady Miasta) zarzut, że Pitucha nie wykazał w oświadczeniu majątkowym dochodu z zasiadania w organie spółdzielni. „Do rady nadzorczej zostałem wybrany (...) pod koniec maja bieżącego roku. Pierwsze oświadczenie uwzględniające otrzymane diety mam więc obowiązek złożyć dopiero na dzień 31.12.2015 r.” – podkreśla radny. Dodaje, że nie był formalnie zawiadomiony przez przewodniczącego RM o wpłynięciu wniosku o wygaszenie jego mandatu i nie był proszony o odniesienie się do zarzutów.

Gość
Japolan
Japolan
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To najgorsza spółdzielnia w Lublinie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Japolan
Japolan (28 listopada 2015 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Hojna jest Rada Nadzorcza SM Nałkowskich w uchwalaniu nagród.

Informacje zamieszczono na stronie internetowej:

http://smnalkowskich.lublin.pl/index.php?smnalkowskich=rada_nadzorcza

Spółdzelcy mają prawo wiedzieć, ile pieniędzy wydaje się na wynagrodzenia (także dla prawników) oraz na nagrody.

Rozwiń
Japolan
Japolan (27 listopada 2015 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak to się nazywało Dobra zmiana + inne standardy. Nabrali mnie.

Proponuję unikać nadmiernego upolityczniania ludzkich słabości.

My (czyli ludzie z budynków "wspólnotowych") zmagamy się z pazernością - ważne jest używanie poprawnych określeń. Czy jakąkolwiek wadę można przypisać tylko jednej partii lub jej członkom? Nie.

Właśnie dlatego staraliśmy się unikać upolitycznienia tego, z czym przyszło nam się zmagać. Pismo do Rady Miasta złożyliśmy prawie miesiąc po wyborach parlamentarnych. Co więcej, przed zamknięciem list kandydatów porozmawiałem z Pełnomocnikiem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (dla Lubelszczyzny) i poinformowałem go o problemie, w tym o "radcowaniu" zarówno w Spółdzielni Mieszkaniowej, jak i w Radzie Miasta. Po wyjaśnieniu wątpliwości Pełnomocnik wyborczy PiS docenił to, że poinformowałem go o sprawie jeszcze przed zamknięciem list kandydatów.

Pełnomocnik wyborczy następnego dnia miał być w Lublinie.

Kilka dni później  przypadkiem spotkałem pana Piotra Popiela. Był wyraźnie wzburzony - po raz pierwszy mówił do mnie "per pan" (znamy się od wielu lat, o co na Wrotkowie łatwo).

Sytuację przedstawiałem od dawna. Między innymi, na profilu ówczesnego radnego - pana Sylwestra Tułajewa, a wcześniej na profilu pana Piotra Popiela. Wypowiedzi moje tam kasowano. Zachowała się kopia (z moją wypowiedzią), z którą można się zapoznać pod adresem sieciowym:

http://uloz.to/xJC56BVb/skasowany-wpis-na-profilu-pana-sylwestra-tulajewa-jpg

Rozwiń
Gość
Gość (27 listopada 2015 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to się nazywało Dobra zmiana + inne standardy. Nabrali mnie.
Rozwiń
Japolan
Japolan (27 listopada 2015 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko kasa i kasa

Bardzo trafna uwaga.

Ponad miliona złotych zażądała SM Nałkowskich (mająca tych Radnych w swej Radzie Nadzorczej) od Właścicieli lokali z paru Wspólnot Mieszkaniowych - np. za bawienie się dzieci na placu zabaw oraz za chodzenie po chodnikach (powszechnie dostępnych dla każdego, w tym dla obcokajowców).

W połowie poprzedniego dziesięciolecia żądali kolosalnych pieniędzy za użytkowanie wieczyste gruntu - a użytkowanie wieczystej tuż po stanie wojennym ustanowiono darmo (na gruntach przez Skarb Państwa uzbrojonych).

"Nie można dwóm panom służyć" - te słowa Pana Jezusa z Pisma Świętego są szeroko znane. Jakoś "się zapomniało" tymże działaczom kościelnym, czego nauczał Pan Jezus. Znacznie łatwiej jest pakować majestat "swej osoby" (i to "osoby publicznej") na ambonkę w lubelskim "Miłosierdziu Bożym" lub lansować się w "Niezależnym Lublinie" (np. w roli strażnika - czy to moralności, czy to wyborów). Wierność w małych sprawach jest fundamentem wierności w sprawach większych. Czy także to trzeba - i to publicznie - przypominać pełnoletnim mężczyznom?

Wstydzę się tego, że zagłosowałem w wyborach samorządowych na pana Tomasza Pituchę (w roku 2010) oraz na pana Piotra Popiela (w roku 2014). Moje zaufanie zawiedli. Żałuję tego, że przyczyniłem się do uzyskania mandatu radnego przez nich.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!