wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Miejska spółka zajmie się cmentarzami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 września 2014, 17:30
Autor: Dominik Smaga

Miejska spółka będzie zarządcą cmentarzy na Majdanku i przy ul. Białej - zapowiedział wczoraj Ratusz. Spółka przejmie ponadto szalety miejskie i część terenów zielonych

1 stycznia Kamienice Miasta zmienią nazwę na Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i przejmą zarząd nad cmentarzami od firmy Kom-Eko. Umowa miasta z Kom-Eko opiewa na 143 tys. zł miesięcznie i wygasa z końcem roku. Od przyszłego zarządcy miasto oczekuje nie tylko doraźnych, ale też kompleksowych remontów alejek.

Kolejna nowina jest taka, że wykonawcy nowych grobów będą musieli zgłaszać je do odbioru LPGK. - Musi być nadzór i odbiór przez osoby z uprawnieniami konstrukcyjnymi - tłumaczy Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta.

W połowie przyszłego roku Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma przejąć zarządzanie pięcioma miejskimi szaletami. Wtedy to skończy się czteroletnia umowa z Kom-Eko opiewająca na prawie 800 tys. zł. Stefańczyk zapewnia, że u nowego zarządcy z szaletów też będziemy korzystać za darmo.

Kolejne zadanie, które miasto chce powierzyć swojej spółce to opieka nad nowymi terenami zielonymi, które nie są objęte wcześniej zawartymi umowami. Mowa m.in. o parku przy Zawilcowej, zielonych terenach nieopodal nowego stadionu, czy części terenów nad Zalewem Zemborzyckim.

Spółka Kamienice Miasta została powołana 10 lat temu. Miasto wniosło do niej 10 budynków, a firma miała zająć się ich renowacją. Efekty nie były najlepsze i w 2006 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę o rozwiązaniu spółki. Jeden paragraf uchwały mówił o zgodzie na rozwiązanie Kamienic Miasta, a kolejny nakazywał prezydentowi zrobić to w miesiąc. Wojewoda uznał, że prezydenta tak zmuszać nie wolno i uchylił ten paragraf. Od tamtej pory każdy kolejny prezydent już nie musiał, ale mógł "uśmiercić” spółkę. Żaden się na to nie zdecydował.

Obecny prezydent też ma inne plany. - Formuła tej spółki może nie tyle się wyczerpała, ale wymaga rozszerzenia zakresu działalności - mówi Żuk i deklaruje, że firma może przejąć pracowników od Kom-Eko.

O ile wzrośnie zatrudnienie w spółce? - Trudno mi w tej chwili powiedzieć - stwierdza Krzysztof Krzyżanowski, prezes Kamienic Miasta. Aktualny stan zatrudnienia to... trzy osoby.

Projekt zmian skierowany przez prezydenta do dwóch komisji Rady Miasta, umożliwia poszerzenie zarządu z jednej do trzech osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin majdanek cmentarz
fortunat
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

fortunat
fortunat (4 września 2014 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niestety Gość pomylił się tylko coś ok.2 razy...ale każdy pisać może...

Rozwiń
Gość
Gość (4 września 2014 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ile to ma prezes spółki miejskiej? Coś koło 24 tysięcy? A tu jeszcze dwóch wiceprezesów na dobry początek. Miasto stać, jest bogate :D

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!