niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Miejskie wodociągi chcą podnieść ceny za wodę i ścieki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 grudnia 2013, 11:17

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

O 19 groszy ma zdrożeć metr sześcienny wody, a o 17 groszy odprowadzenie takiej samej ilości ścieków. MPWiK ogłosiło projekt nowej taryfy. Teraz zajmie się nim Rada Miasta

Nowy cennik ma wejść w życie 1 marca i obowiązywać przez 12 miesięcy. Stawka za wodę została ustalona przez MPWiK na poziomie 3,66 zł brutto za m.sześc., a za odprowadzenie ścieków 4,83 zł za m. sześc. Spółka szacuje, że dla przeciętnej 4-osobowej rodziny miesięczne skutki podwyżki nie przekroczą 4 złotych.

Wzrost cen spółka tłumaczy rosnącymi kosztami amortyzacji nowego majątku powstającego w ramach dużej inwestycji dotowanej przez Unię Europejską. MPWiK twierdzi, że mocno tnie koszty.

– W ciągu roku nie wzrośnie np. budżet na wynagrodzenia – zapowiada Sławomir Matyjaszczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Firma zatrudnia obecnie 958 osób, a średnie wynagrodzenie wynosi tu około 3,8 tys. zł brutto. Zarząd zapowiada, że będzie redukować zatrudnienie, ale nie w trybie zwolnień, tylko przy okazji naturalnych odejść z pracy. – Ponad 40 proc. kosztów to koszty wynagrodzeń – zaznacza Matyjaszczyk.

Wodociągi przyznają, że chciały większej podwyżki. W projekcie cennika skierowanym do Ratusza 20 grudnia mowa była o stawce 3,69 zł za metr sześcienny wody (podwyżka o 22 grosze) i 4,89 zł za odprowadzenie takiej samej ilości ścieków (podwyżka o 23 grosze). Ten cennik zakładał jednak marżę zysku na poziomie 1 proc. na to Ratusz się nie zgodził.

– Z Biura Nadzoru Właścicielskiego otrzymaliśmy wniosek, by marżę zysku zmniejszyć do 0,1 proc. – przyznaje Matyjaszczyk.

– Podwyżka cen ma służyć pokryciom kosztów a nie wypracowaniu zysków. Ewentualnych zysków spółka powinna upatrywać w działalności pomocniczej – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Wspomniana "działalność pomocnicza” to usługi komercyjne świadczone przez MPWiK, m.in. badania laboratoryjne, czy serwis wodomierzy.

Skorygowany cennik spółka złożyła już w Ratuszu. – Został przez nas zaakceptowany, taki projekt zostanie przedstawiony Radzie Miasta – potwierdza Krzyżanowska. Radni praktycznie nie mają jednak wpływu na to, czy nowe stawki wejdą w życie, czy też nie. Nawet, jeśli w określonym terminie nie zaakceptują propozycji MPWiK, to i tak stanie się ona obowiązująca.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
waski
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

waski
waski (31 grudnia 2013 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

WEJDŹ NA WWW.FOREX.12COM.PL I SPRAWDŹ JAK MOŻESZ ZACZĄĆ ZARABIAĆ NIE WYCHODZĄC  Z DOMU !

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!