poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Mieszkańcy dogadali się z firmą od wytwórni asfaltu w Hajdowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 sierpnia 2011, 18:11
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Nie będzie protestacyjnych blokad ulic. Magistrat zdołał wynegocjować porozumienie między firmą planującą budowę wytwórni mas bitumicznych, a mieszkańcami dzielnicy Hajdów-Zadębie, którzy na tę inwestycję się nie zgadzali.

Masfalt, jedna z firm planujących budowę wytwórni asfaltu całkowicie zrezygnowała z tworzenia takiego zakładu. Uznała, że nie zrobi tu dobrego interesu. Tyle, że Masfalt nie jest jedyną firmą, która interesowała się budową fabryki. Na placu boju pozostały jeszcze Skanska, Polski Asfalt oraz Budimex i ta ostatnia inwestycja budziła najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców.

– Wiemy, że to teren przemysłowy i że takie wytwórnie mogą tu powstawać. Ale nie jest powiedziane, że musi powstać kolejny zakład, który pogorszy stan środowiska w naszej dzielnicy – mówi Marzena Flis, wiceprzewodnicząca rady dzielnicy.

Podobnie mówi przewodniczący zarządu dzielnicy, Wiesław Bomba: – Ja zdaję sobie sprawę, w jakiej dzielnicy mieszkamy i jaki jest jej plan zagospodarowania. Wiemy, że nikt nam nie będzie budował tu spa, gospodarstw ekologicznych i sanatoriów – przyznaje, ale zastrzega, że jest tu już i oczyszczalnia ścieków i sortownia śmieci. I że kolejnego zakładu mieszkańcy już by nie znieśli. – Brakowało małej iskry, by ludzie wyszli na ulice.

Ulicznego protestu jednak nie będzie. Magistrat wynegocjował kompromis. Obsługująca budowę ul. Mełgiewskiej wytwórnia Budimexu, która – choć tymczasowa – mogłaby działać nawet do 2016 roku zostanie zamknięta znacznie wcześniej.

– Budimex zobowiązał się, że po zrealizowaniu ul. Mełgiewskiej zakończy działalność wytwórni w tym miejscu, a miasto przygotuje dla niej nową lokalizację – informuje Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta miasta. A to oznacza, że zakład zniknie pod koniec przyszłego roku.

Skanska, Polski Asfalt i Budimex mają też dołożyć się do remontu starego odcinka ul. Mełgiewskiej. To właśnie tą drogą ciężarówki mają przyjeżdżać do wytwórni, co zdaniem mieszkańców spowoduje degradację i tak kiepskiej już nawierzchni. Na ten cel firmy mają wyłożyć ok. 300 tys. złotych.

Prezentując porozumienie przedstawiciele magistratu mówili wczoraj też o zieleni ochronnej, która ma się pojawić w tym miejscu. Ratusz przyznaje jednak, że nie jest to nic nowego, bo zieleń była przewidziana w projekcie drogi. To w sumie 400 drzew, 4000 krzewów i 12,5 ha nowych trawników wzdłuż jezdni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nousername
kuba
Wit
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nousername
nousername (10 sierpnia 2011 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"firmą od wytwórni asfaltu" - co to za konstrukcja. Dziennik Wschodni - firma od pisania gazety.
Rozwiń
kuba
kuba (9 sierpnia 2011 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta firma zasyfiła drogi w pobliżu swojej firmy. Na ulicy Mełgiewskiej w pobliżu torów zlegają resztki asfaltu i drobnego tłucznia. To wszystko niszczy karoserie naszych samochodów.
Rozwiń
Wit
Wit (9 sierpnia 2011 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Racja, różnie bywa w życiu, ale ludzie! - http://######/site/753nwes czy coś takiego naprawdę się zdarza? Jeżeli tak, to wtedy czym się różnimy od zwierząt?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!